Commerciele Schaatsteams zijn klaar met de KNSB Hans Kraaij jr. ontkent racistische uitspraak I I 66 Het is alsof we een 26 SPORT Feyenoord-trainer Ronald Koeman wil zijn periode in Rotterdam op een waardige manier afsluiten. De ploegen en de directie van de KNSB moeten een nieuw con tract afsluiten, waarin staat wie welke plichten heeft en waarin af spraken worden gemaakt over de te verdelen kosten. „We begrijpen dat de timing niet erg gelukkig is", verklaart Solinger. „Laten we vooral ook lekker van de Spelen genieten. Maar ik had verwacht dat we hier in december al uit 'zouden zijn. Pas eind januari kre gen we een eerste reactie van de KNSB op onze voorstellen. Dat was van dien aard, dat we het ge voel kregen dat we weinig anders meer konden doen." De merkenteams vrezen dat ze veel kosten kwijt zijn aan een nieuwe licentie, zonder dat ze het idee hebben dat ze daar ook veel van de KNSB voor terugkrijgen. Die angst leeft bovendien al lang. Uit protest hadden ploegen voor dit seizoen een goedkopere B-li- centie aangevraagd. Dat gebeurde nadat de bond een wereldbeker wedstrijd terug gaf aan de ISU, waarop die van Heerenveen naar Astana werd verplaatst. Dat joeg de teams op kosten. puddingbroodje voor twintig euro hebben gekocht Verder storen de ploegen zich aan de beperkte ruimte op de schaats pakken voor commerciële uitin gen. De KPN, waarmee de schaats bond vorig jaar een nieuwe over eenkomst tot 2016 sloot, eist de beste plekken op. Daar komt bij dat na het opstappen van KNSB-voorzitter Doelde Terps tra begin september het achterge bleven bestuur beloofde de merken teams meer invloed te geven. In sa menspraak zouden er voorstellen komen die 'schaatsers en schaats- minnend Nederland' zouden beko ren. Sindsdien hebben de ploegen dus weinig meer vernomen, tot het tegenvoorstel van eind januari. „Het is alsof we een puddingbrood je voor twintig euro hebben ge kocht", verwoordt Solinger het on behagen. „En nu vragen we ons af waarom het zo duur is. We hebben nog steeds grote meningsverschil len, maar moeten ook verder met onze sponsoren. Over een maand is het al maart en op 1 april lopen al le contracten af" Solingers werkge ver, Beslist.nl, zinspeelt op een lan ger verblijf in het schaatsen, maar heeft; nu geen idee wat het daar voor terugkrijgt. „Ik heb maar een matig verhaal. Zolang het niet dui delijk is, heeft Beslist.nl niet de in tentie om door te gaan." De ploegen hebben niet het idee dat de KNSB ze sinds september tegemoet wil komen. „Het lijkt erop dat de bond op dezelfde voet verder wil", zegt Solinger. „In de reactie van de KNSB komt compleet niet naar voren wat er is besproken. Hebben wij nou hier al die tijd in gestoken?" Dat het vertrouwen in de directie is opgezegd, brengt directeur topsport Arie Koops wellicht in een lastig parket. Koops coacht ook de achtervolgingsploegen in Sotsji en moet nu met schaatsers werken die (formeel) geen ver trouwen meer in hem hebben. Dat ziet de directeur zelf niet zo. „Er is maar één doel hier", laat hij weten, „en dat is het sportieve doel. Daar focus ik me volledig op. Andere zaken komen na de Spelen." Kraaij reageerde in de 85e minuut van het duel (2-4 voor JVC) naar de rechtsback. Dat gebeurde na dat Dua de arbiter betichtte van partijdigheid. Dua: „Daarvoor had hij (Kraaij) een opmerking ge maakt naar de scheidsrechter dat-ie wel twee kanten op moest fluiten. Na die uitspraak en het feit dat de scheidsrechter ons wel heel makkelijk een vrije trap te gen had gegeven, heb ik daar te gen de arbiter iets van gezegd. De trainer van JVC vond het daarna nodig om mij dit toe te roepen." De coach van JVC erkent dat hij het woord kokosnoot heeft ge bruikt. Maar niet op die manier. „Ik heb gezegd: 'Houd je kokos noot eens, joh!' 300 procent zeker! Kokosnoten rapen. Dat zit tegen racisme aan. Er zijn beelden van de wedstrijd gemaakt. Ik krijg die band morgen. Dan zal heel duide lijk zijn wat ik gezegd heb." Toch beseft ook Kraaij dat hij het beter niet had kunnen roepen. „Ik heb daarna minimaal vijf keer 'sorry' tegen hem gezegd." Voor Dua is de zaak nog niet af. Hij hoopt dat de KNVB ingrijpt. Als het aan Hans Kraaij ligt komt het zo ver niet. „Ik heb net met Peter Hofstede, de assistent-trai ner van FC Lienden, gebeld. Hij heeft geregeld dat ik binnenkort met die jongen een kop koffie ga drinken." ROTTERDAM - De beste tekst blijkt hij tot het laatst te hebben be waard. „Als ik ontevreden ben dan kan ik - heel hard gezegd - ie mand zijn WK afnemen", vertelt Ronald Koeman. Om er meteen aan toe te voegen dat geen enkele speler zich op dit moment zorgen hoeft te maken. De trainer heeft zijn vertrek aan gekondigd bij Feyenoord, maar wil straks met een goed gevoel de deur achter zich dicht trekken. Hij zal de komende maanden blijven hameren op inzet en disci pline. „Want dit seizoen mag niet als een nachtkaars uitgaan." Hij is blij en op het eerste oog ook opgelucht dat er eindelijk duide lijkheid is. Koeman vertrekt aan het eind van dit seizoen bij Feye noord, omdat het na drie jaar wel mooi is geweest. Zijn batterij is nog niet leeg, zegt de trainer. „Maar ik denk dat ik er wel moei te mee zou krijgen als ik nog een vierde jaar trainer van Feyenoord zou zijn. Waarom ik dat denk? Ik ken mezelf. Dat verdient deze club niet." Hij vindt dat hij er bij de Rotter damse club het maximale uit heeft gehaald. „Dat hoop ik aan het eind van de rit nog steeds te kunnen zeggen." Koeman wil op een waardige manier afsluiten. Hij heeft nog dertien wedstrijden te gaan, in een seizoen waarvan de uitkomst nog lang niet vast staat. Hij wil, samen met zijn spe lers. op dezelfde manier blijven werken. „Zoals we dat nu al tweeënhalf jaar gewend zijn. Ik zal niet anders zijn en dat ver wacht ik ook van de spelers. Want als het me niet bevalt kies ik voor anderen." Met het WK zegt hij nog altijd 'een slot achter de deur' te hebben. Hij bedoelt ui teraard een stok. Koeman heeft eigenlijk helemaal niet zo lang na hoeven denken over zijn toekomst. Ja, hij weet dat zijn naaste familie graag wil dat hij in Nederland blijft. Maar hun mening is niet doorslagge vend geweest. „Als het aan mijn kinderen had gelegen, was ik lan ger bij Feyenoord gebleven", be kent de trainer. Technisch directeur Martin van Geel is al bijna een week op de hoogte van Koemans besluit. „We hadden voor afgelopen dinsdag af gesproken", vertelt Koeman. Dan, lachend: „Het was een kort ge sprek. Ik wist al wat ik zelf wilde. We hebben ook niet over een nieuw contract onderhandeld of zo. Ik heb Martin verteld dat ik aan mijn laatste seizoen bezig ben. Daarna hebben we een glas wijn gedronken en nog wat bijge- kletst." Wie moet hem opvolgen? Louis van Gaal? Co Adriaanse? Dick Ad vocaat? Koeman reageert er niet echt op, maar zegt wel dat zijn huidige assistent Jean-Paul van Gastel het ook aankan. „Ik vind hem capabel genoeg om het over te nemen en leiding te geven aan Feyenoord. Jean-Paul loopt al heel lang bij deze club, kent alle ins en outs. Alleen is het niet mijn taak om een nieuwe trainer aan te stellen." Dat behoort tot het ta kenpakket van Van Geel. De technisch directeur laat echter niets los. „Ik zeg er niets over. Daar is het nu niet het moment voor." Volgens Koeman, door Van Geel veruit de belangrijkste man in het proces van de afgelopen tweeën half jaar genoemd, krijgt de nieu we trainer een selectie tot zijn be schikking waar nog veel rek in zit. „Natuurlijk zit Feyenoord nog steeds in een moeilijke situatie, omdat het schulden weg moet werken. En er zullen na dit sei zoen misschien wat spelers er gens anders gaan kijken. Toch is dit een goede spelersgroep, die steeds meer ervaring krijgt. De toekomst zal uitwijzen hoe ver ze allemaal gaan komen." En zijn eigen toekomst? Bonds coach wordt Koeman voorlopig niet. Wat wil hij gaan doen? „Ik denk dat de kans klein is dat ik in Nederland aan de slag ga. Ik wil een andere uitdaging en wacht rustig af. Als er iemand belt zal ik naar het aanbod luisteren en zeg gen of het me wel of niet bevalt. Maar eerst wil ik dit seizoen op een goede manier afsluiten." Te beginnen vanavond in Kerk- rade, waar de trainer tegen Roda JC aan zijn afscheidstournee met Feyenoord begint. door Robbert Minkhorst UTRECHT - Dat de commerciële schaatsploegen zondagavond laat het vertrouwen opzegden in de schaatsbond, nota bene daags voor de Olympische Spelen, is 'puur toe val', en geen extra drukmiddel ge weest. Dat zegt oud-schaatser Yuri Solinger namens de vertegenwoor diging van de teams, de VPS. Yuri Solinger door Dominique Pichel LlENDEN - Ralph Dua is woedend op coach Hans Kraaij jr. van JVC Cuijk. De verdediger van topklasser FC Lienden stelt tijdens de competitie wedstrijd van afgelopen zondag 'ra cistisch' te zijn bejegend door de coach van de Brabantse club. „Hij zei dat ik me bezig moest houden met kokosnoten rapen", verklaart Dua. Tot de laatste dag scherp blijven door Barry van der Hooft Ronald Koeman I Pollitie-agenten in het Olympisch park in Sotsji. foto Grigoriy Sisoev/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34