Hans Vissers is hoofdcommissaris van politie van de nieuwe eenheid Zeeland- West-Brabant. Het samengaan van de twee voormalige districten heeft volgens hem Zeeland geen windeieren gelegd. 24 ZEELAND door Emile Calon De reorganisatie van de politie pakt volgens hoofdcommissaris Hans Vissers niet slecht uit voor Zeeland. „Daar door zijn er nu enkele tientallen agenten meer." Toen het Zeeuwse korps nog zelf standig was waren er 475 agenten en re chercheurs in de districten in Zeeland ac tief, aldus Vissers. „En nu gaat het officieel om 531 fte's", aldus de chef van de poli- tie-eenheid Zeeland-West-Brabant. Als kanttekening voegt hij daar wel aan toe dat eind 2012, toen het Zeeuwse korps nog zelf standig was, de 80 aspirant-agenten niet meetelden in de sterkte. Nu worden die leerlingen wel meegeteld. Maar de 25 agen ten die actief zijn op Tholen en Sint Philip- sland zijn weer niet meegeteld in die Zeeuwse sterkte omdat dat gebied sinds een jaar tot de politie-eenheid Bergen op Zoom/Roosendaal wordt gerekend. Vis sers: „Zeeland is er qua mankracht dus licht op vooruit gegaan." Maar de winst van de nieuwe politie-organ- satie zit, zo zegt hij, toch vooral in het feit dat hij nu veel makkelijker kan schuiven met mensen. „Als ergens extra agenten no dig zijn dan gaat dat nu heel wat makkelij ker. Voorheen was Zeeland toch wat op zichzelf aangewezen. De snelheid van het opschalen en de slagkracht zijn door de nieuwe organisatie geweldig gegroeid." Die 531 fte's zijn leden van de basisteams, de geüniformeerde agenten, en de districts recherche. „Plus een flexteam; de Regiona le Ondersteunings Groep." De leden van de ROG worden ingezet voor bijzondere klussen. Vorig jaar bestond nog de vrees onder Zeeuwse agenten dat dat team zou worden opgeheven maar dat gebeurt niet. Dat schuiven met politiemensen, waarop Vissers doelt, vond bijvoorbeeld afgelopen zomer plaats toen agenten uit Brabant kwa men assisteren in Zeeland. Maar gebeurde ook een aantal maanden terug toen Zeeuw se rechercheurs een groot moordonder- zoek 'draaiden' in Eindhoven. Vissers: „De recherche aldaar was helemaal overbelast en in Zeeland was capaciteit beschikbaar zodat zij op die zaak zijn gezet." De politie chef benadrukt dat er in die periode niet el ke dag tal van auto's tussen Zeeland en Eindhoven heen en weer reden. „Er is toen veel gewerkt met videoconferenties. Er za ten in Eindhoven en in Middelburg recher cheurs in een videozaaltje met elkaar te overleggen." Er wordt volgens de politiechef hoe langer hoe meer gewerkt met videoconferenties. Recent nog zat hij met twee andere politie mensen te overleggen en 'schoof vanuit Middelburg regiochef Ronald Weydema via een beeldscherm aan omdat hij het zon de van de tijd vond om alleen voor dat be raad naar Tilburg te rijden. Volgens Vissers komen er meer locaties waar overlegd kan worden via videoschermen. „Daarmee kan het heen-en-weer reizen verder worden be perkt." Maar, zo vervolgt hij, er kan dan ook efficiënter worden vergaderd. „Je merkt dat er bij videovergaderingen veel minder gepraat wordt over ditjes en dat jes." Zeker in de eerste helft van het vorige jaar werd er door politieagenten veel vanuit Zeeland naar Roosendaal, Breda en Tilburg gereden voor allerlei overleggen. Daar werd door individuele agenten ook flink over geklaagd. Vissers geeft aan het zeker in het begin ook nodig was dat agenten uit de verschillende regio's, die vanaf dat mo ment in een team zaten, met elkaar in ge sprek gingen. „Want alleen al je elkaar echt kent, lukt het om één team te vormen." Maar hij benadrukt dat er momenteel steeds minder wordt gereden voor overleg gen. „We kunnen die tijd beter gebruiken." Voorzitter Coen Knuvers van de onderne mingsraad van de politie Zeeland-West- Brabant is niet ontevreden als hem ge vraagd wordt hoe het gaat met het ineen schuiven van de beide politie-organisaties Als er ergens extra agenten nodig zijn, dan gaat dat heel wat makkelijker. Voorheen was Zeeland toch wat op zichzelf aangewezen. tot één geheel. Volgens hem wordt er echt opgelet dat er niet onnodig veel heen en weer wordt gereden. Maar ook hij geeft aan dat het niet lukt om echte teams te vor men door elkaar alleen op te bellen of te spreken via een videoscherm. „Daar is meer voor nodig." Begin jaren negentig van de vorige eeuw had de politie ook te maken met een hele grote reorganisatie toen gemeentepolitie en rijkspoli tie werden samengevoegd. Dat re sulteerde er destijds in dat het aantal opgeloste misdrijven fors daalde omdat de politie toen heel erg met zichzelf bezig was. Knu vers geeft aan dat er nu erg opgelet wordt dat zoiets niet nog eens voorvalt. En vol gens hem gebeurt het ook niet, 'anders had den we echt al lang aan de bel getrokken'. Ook Vissers benadrukt dat daar erg op wordt gelet. De daling van het aantal aange brachte zaken van de politie bij het Open baar Ministerie in 2013 heeft volgens hem niets te maken met de samenvoeging van de korpsen maar met het de daling van het aantal aangiften met acht procent. „Uit alle onderzoeken blijkt dat de inwoners van de regio niet terughoudender zijn geworden in het doen van een aangifte. Er is gewoon een daling te constateren van de criminali teit." De politiechef zegt ook dat in overleg met Openbaar Ministerie en andere partners de recherche niet altijd een zaak van A tot Z helemaal tot de bodem uitzoekt. Als blijkt dat er voldoende informatie is waar de Be lastingdienst, de gemeente en het OM mee aan de slag kunnen, dan wordt soms een punt achter een onderzoek gezet. „Want als de Belastingdienst kan plukken, de ge meente een vergunning kan intrekken en het OM een straf kan eisen, dan is dat soms voldoende om een zaak kapot te ma ken. Dan is het niet nodig om daar nog heel veel uren in te steken. Die uren kun nen we dan beter besteden aan een andere zaak." Zeeland profiteert van fusie politieregio's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32