Zeeland Seaport ziet potentie van Oeganda 22 WALCHEREN ONTWIKKELINGSHULP Met hulp van gemeente opgezet afvalproject in Oeganda zit in een dip door politieke perikelen. Vrijwel iedere zorgklant wordt afhankelijk van de gemeente. De drie Walcherse stellen daar gezamenlijke regels voor op. 3 DOMBURG - Op Walcheren kan je straks als gehandicapte nog wel aanspraak maken op een 'per soonsgeboden budget' (PGB) voor hulp bij lichamelijke, geestelijke of maatschappelijke problemen. Maar je krijgt dat geld niet meer zelf in handen, en je mag er niet meer zo maar een familielid of re latie mee inhuren. Eerst moet je aantonen dat zo iemand je het best en goedkoopst helpt. Ook mag je niet meer leunen op een bureau dat bemiddelt. Want zo nodig bemiddelt de gemeente zelf. Dat zijn nog maar een paar van de vele maatregelen waarmee Vlissin- gen, Middelburg en Veere samen de vele zorgtaken ter hand willen nemen die naar hen worden over geheveld: van meer maatschappe lijke steun (WMO), afkomstig uit de AWBZ, tot begeleiding naar werk. En zelfs de hele jeugdhulp. Voor al die beleidsterreinen, waar op een scala aan instellingen, in stanties, vrijwilligers en mantel- zorgers actief is, hebben de drie gemeenten samen een pakket voornemens samengesteld: al met al meer dan vijftig verschillende manieren waarop inwoners straks zorg of ondersteuning kunnen vragen en krijgen, terwijl daar minder geld voor is. Het meest concreet tot dusver is de aanpak van het 'persoonsge bonden budget'. Het principe dat de gehandicapte vaak zelf het best in staat is passende hulp te kie zen, blijft op Walcheren bestaan. Maar er wordt een 'regelarm' sys teem opgetuigd van sturing en controle. De drie gemeenten spre ken dan ook liever van 'persoons volgend budget': minder fraudege voelig, en daarmee goedkoper en meteen ook effectiever. „Het is de bedoeling dat we alle si tuaties oppikken waarin mensen, van welke leeftijd ook, hulp of on dersteuning nodig hebben, of het nu gaat om zorg, werk, inkomen of maatschappelijke problemen", zegt de Veerse PvdA-wethouder Chris Maas als spreekbuis van de drie samenwerkende gemeenten. „Nu zien we nog vaak dat allerlei instanties en instellingen langs el kaar heen werken. Straks gaan we over die schuttingen heen. Dan zitten we er als gemeente boven op om problemen van mensen meteen te signaleren en zo prak tisch mogelijk op te lossen, zo veel mogelijk met inschakeling van familieleden of inwoners." Hoe precies? En wat mag dat straks nog kosten? Dat is in veel opzichten nog duister. Maar er ligt nu een pakket rapporten, no ta's en schetsen vol met bedoelin- j gen. Die worden vanavond bespro- I ken door commisieleden uit de drie gemeenteraden, en later deze maand door de gemeenteraden vastgesteld. Daarna volgt inspraak voor instellingen en burgers. Ver spreid over enkele dorpen, zoals Oost-Souburg en Koudekerke, lo pen ook al wat projefprojecten. GOES - Het was even schrikken voor de Goese delegatie die vorige maand het afvalproject in het Afri kaanse Kamuli bezocht: het was er letterlijk een zooitje. Toch wil Goes het nog een kans geven. Met enige regelmaat reist een Goes' gezelschap af naar de Oe- gandese gemeente om daar het in 2008 opgezette project 'Kamuli goes clean' te bezoeken. Het is één van de hulpprogramma's van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat wordt uitgevoerd door de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG). Die 'koppelt' ver volgens weer gemeenten aan een project. Officieel liep Kamuli goes clean twee jaar (2010-2011), maar Goes is er op eigen kracht mee verder gegaan, omdat er inmiddels al heel veel energie in is gestopt. In middels neemt Goes ook deel aan een nieuw programma met be trekking tot voedselzekerheid (sa men met Deventer en Gemert-Ba- kel). Maar dat heeft ook een link met het inzamelen en scheiden van afval aan de bron. Waar de be volking de troep voorheen ge woon op straat deponeerde met al le gevolgen van dien, is met de Goese hulp en kennis een simpel systeem opgezet: betonnen groe ne en gele bakken waar het afval in kan worden gegooid. Een mede werker, een 'guide', zorgt ervoor dat het wordt gescheiden. Een vuilniswagen brengt het vervol gens naar een centrale stortplaats. Aanvankelijk werd zichtbaar resul taat geboekt, al moest de lokale be volking af en toe ook achter de broek worden gezeten. Daarnaast waren en zijn er sceptische gelui den over de ontwikkelingshulp. Zo wilde de WD-Tweede Kamer fractie in 2012 uitleg van de staats secretaris over besteding van gel den en deed Walchenaar Piet Ros kam een beroep op de Wet Open baarheid Bestuur om inzage te krijgen in doel, kosten en resulta ten. Tijdens het afgelopen bezoek moest worden geconcludeerd dat de eerdere goede resultaten teniet waren gedaan, zegt wethouder Loes Meeuwisse, die vorige Waar de delegatie tegenaan liep, is een een soort gelatenheid en gebrekkige communicatie. maand met onder andere hoofd openbare ruimte Triest de Jonge afreisde naar Afrika. „We zien soms achteruitgang door politie ke perikelen daar. Zo was er veror donneerd dat het bestuur daar drie maanden geen belasting mag innen. Maar dan is er dus ook geen geld voor brandstof voor de vuilniswagen." Er onstaat vervol gens een soort vicieuze cirkel, want ongescheiden afVal kan niet aan de boeren worden verkocht. En die hebben best geld over voor schoon afval, zegt De Jonge. „Met dat geld kunnen de guides bij de betonnen afvalbakken weer wor den betaald." Waar de delegatie tegenaan liep, is een een soort gelatenheid en ge brekkige communicatie. Meeuwis se: „De gemeentesecretaris daar weet dat ze niet goed bezig zijn, maar we willen nu rapporten zien dat het straks weer beter gaat. We hebben aangegeven dat het zo niet langer kan. Men moet het wel echt zelf willen, het is hun leefomgeving." Meeuwisse heeft 'goede hoop' dat de boodschap is aangekomen. „We hebben ook richting de VNG aangegeven dat we in Kamuli wil len blijven, al vergt dat veel in spanning. Het is niet makkelijk, maar we hebben een band opge bouwd." WAT KOST HET EN WIE BETAALT? GOES - Behalve wethouder Meeu wisse en hoofd openbare ruimte Triest de Jonge maakte ook com mercieel manager Leo Lagendijk van havenbedrijf Zeeland Seaports deel uit van de delegatie. Een vreemde eend in de bijt, aan gezien Oeganda helemaal geen ha ven heeft. „Ik was op de Contacta en daar ontmoette ik mensen van de ge meente. Ik hoorde dat Goes iets met Fair Trade en bananen doet, dan is er al een klik", legt Lagen dijk uit. „Ik wilde weten hoe die worden geëxporteerd." Via Albert Boonman, adviseur voor de werk groep Fairtrade van de gemeente, regelde Lagendijk dat hij meekon met de delegatie naar Kamuli. Hij kwam tot de ontdekking dat Oeganda een land is met enorme potentie. „Ik heb telers bezocht die weliswaar arm zijn, maar heel ondernemend. Als ze daar subsi dies zouden krijgen zoals hier, zou de economische groei gigan tisch zijn." Omdat Mombasa in Kenia de dichtsbijzijnde haven is - op dui zend kilometer van de Oegandese hoofdstad Kampala -, is de vracht- 1 prijs is te hoog om competitief te J zijn voor de Europese markt, ten- I zij een product zich echt onder scheidt. En dat doen de bananen, mango's, passievruchten, avoca do's en pepers uit Oeganda vol gens Lagendijk doordat ze orga nisch zijn. „Maar dan ook echt, dus niet alleen onbespoten, maar tot de mest aan toe." Het klimaat helpt ook nog eens heel erg mee met het hele jaar door een tempe ratuur van zo'n 32 graden. Lagendijk ziet het al helemaal voor zich. „Maak van de haven in Vlissingen een 'stop' om van daar uit door te voeren naar Rotter dam en Antwerpen", zegt hij. „Die WCT moet er dus komen, want die spullen moeten allemaal in geconditioneerde containers worden vervoerd." Lagendijk realiseert zich tegelijk- terijd wel dat er in Oeganda zelf ook nog het één en ander moet ge beuren. „Zeker voor wat infra structuur betreft moet er nog wel z een tandje bij." Scherpere controle op zorggeld door Henk Postma Commissieleden uit de drie Walcherse gemeenteraden bespreken vanavond openbaar hoe ze vrijwel alle aspecten van de zorg willen organiseren. Aan vang 19.30 uur. Stadhuis Vlissingen. Kamuli krijgt nog kans van Goes door Luc Oggel I Wethouder Loes Meeuwisse en Leo Lagendijk van Zeeland Seaports op een bananenplantage, foto Triest de Jonge De reis van de Nederlandse delega tie naar Oeganda kostte in 2012 ruim 11.000 euro. Het project wordt bekostigd van uit het ministerie. Met het rijks- geld valt niet te marchanderen, be klemtoont wethouder Meeuwisse. „De VNG wil elk treinkaartje, elk kopje koffie verantwoord zien." Goes heeft een eigen 'millennium budget': een euro per inwoner. Ook de 200 dollar die de delega tie per persoon per dag aan 'loon kostenderving' krijgt, gaat daarin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30