Kritiek op plan voor jachthaven Breskens Deltavliegen Controle fietsverlichting is goed voor veiligheid Benefietavond voor staaroperaties Ambon 20 WALCHEREN GEN Na ongeval in duinen Zoutelande is stekbeheerder Jan Dekker bang om zijn startplaats kwijt te raken. Kunstwerk Boulevard nog even gestut Wethouder Jan Schaalje presen teerde eind vorig jaar een nieuw plan voor de herinrichting van het havengebied in Breskens. Daarbij wordt uitgegaan van uit breiding van de jachthaven met 250 plekken. Daarvoor moet de vissershaven verplaatst naar de huidige handelshaven. Daar komt een nieuwe vismijn en een com pleet vernieuwd visserij museum. De plannen zijn 2,7 miljoen euro duurder dan de eerdere plannen waarbij de deelhavens gewoon op hun plek bleven. Dat verschil moet gedekt worden uit bijdra gen van overheden en bouw van appartementen op de Kaai. De ei genaren van De Remise aan de Scheldekade, zijn geschrokken van het plan. Volgens hen is het 'gebaseerd op magere gronden en een zwakke financiële onderbou wing'. De gemeente Sluis loopt een groot financieel risico, menen de briefschrijvers. Die vinden dat de haven inderdaad een opknap beurt nodig heeft. De visserij moet echter blijven waar die is, menen ze. Volgens de schrijvers is de sector in Breskens nog altijd goed voor zo'n 160 arbeidsplaat sen. De jachthaven levert er zo'n vijftien. Die jachthaven hoeft wat de briefschrijvers betreft niet uit gebreid te worden. Ze twijfelen aan de noodzaak daarvan, zeker nu er binnenkort ook in Cad- zand-Bad een jachthaven wordt aangelegd. De gemeenteraad buigt zich er binnenkort over. Plan verplaatsen van vissers haven Breskens schaadt de visserij en is gebaseerd op 'financieel drijfzand' ZOUTELANDE - „Ik heb het groepje Belgen hun materiaal nog op zien bouwen zondagochtend", vertelt Jan Dekker, stekbeheerder van de startplaats voor deltavliegers en paravliegers in Zoutelande. Even later hoorde hij dat een 53-jarige man uit Halle in België zwaarge wond is overgebracht naar een zie kenhuis nadat hij was neerge stort. Dekker: „Ik heb begrepen dat die man een ervaren piloot is met een brevet op zak, maar dat zegt natuurlijk ook niet alles. Sommi ge vliegers worden juist overmoe dig omdat ze veel ervaring heb ben. Je moet met zoveel dingen re kening houden voordat je de lucht in kan. Zo moet je bijvoor beeld weten hoeveel piloten er in de lucht zijn en of er buien op komst zijn. Als je dat allemaal ge controleerd hebt, kun je nog steeds ergens door verrast wor den. Het is nu eenmaal een risico- sport. Bovendien is het aan jou zelf om te beslissen of je het vei lig genoeg vindt om te gaan. In het geval van deze man houd ik het op een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Mis schien had hij zich lang niet meer gewogen en was hij daarom niet goed genoeg uitgerust om op een windvlaag te reageren." Volgens Dekker trekt de start plaats in de duinen al jaren meer en meer vliegers uit eigen land, maar ook uit landen als Duits land, Frankrijk en België. Dat vindt hij een prima ontwikkeling, zolang de veiligheid gewaarborgd kan worden. En dat is volgens Dekker nu juist het probleem, want door die toenemende be langstelling zijn er ook steeds meer mensen bij, die het niet zo nauw nemen met de veiligheid en zelfs ook zonder brevet ge bruikmaken van de startplaats, Ook ervaren vliegers stunten, want alles moet op YouTube waardoor de kans op ongelukken alleen maar groter wordt. Dekker: „Ik weet zeker dat er del tavliegers en paravliegers zijn die zonder brevet vliegen. Ook zie ik dat er meer gestunt wordt, ook door ervaren vliegers, voor een fdmpje op YouTube. Het pro bleem is dat het gebruik van de startplaats niet te reguleren is. Je kunt daar niet iemand neerzetten die in de gaten houdt of alles wel volgens de regels verloopt. Ik kan dat zelf niet doen, bovendien heb ik al vaker mensen aangesproken die me dat niet in dank afnamen, de politie kan dat niet en voor de gemeente Veere en de KNVvL (Koninklijke Nederlandse Vereni ging Voor Luchtvaart) is het ook moeilijk omdat er een hoop tijd in gestoken moet worden." Wat Dekker nu gaat doen is con tact zoeken met de KNVvL om vervolgens, hopelijk ook in samen spraak met de gemeente Veere, in gesprek te gaan over een mogelij ke oplossing om de veiligheid te vergroten. „Er moet iets gebeu ren, want het zou heel erg jam mer zijn als we deze bijzondere stek kwijtraken." TiEN ONGEVALLEN MET DELTAVLIEGERS IN DERTIG JAAR MIDDELBURG - Bij het deltavliegen (ook wel zeilvliegen genoemd) zweeft de piloot in de lucht. Hij hangt dan in een harnas aan het frame onder een V-vormig zeil doek. Omdat het lichaam van de vlieger fungeert als roer is een goede fysieke gesteldheid nood zaak. In Nederland zijn weinig bergen om vanaf te starten en daarom wordt een deltavlieger meestal in Politie en ROVZ controleerden tussen oktober 2013 en januari van dit jaar intensiever op verlich ting van fietsen en bromfietsen. In die periode zijn geen ernstige gewonden gevallen in het verkeer doordat zij niet goed zichtbaar wa ren voor ander weggebruikers. De controles hebben in die zin dus ef fect gehad, constateren zij. Zowel in de vroege ochtenduren als 's avonds en 's nachts is geke ken of mensen met goede verlich ting de weg op gaan. In totaal zijn in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere in die maan den 297 processen-verbaal uitge deeld omdat verlichting niet goed of kapot was. Scholieren met ka potte verlichting kregen een ver lichtingsset van het ROVZ. Ruim de helft van de fietsers rijdt in het donker zonder licht. Een kwart van alle ongelukken met fietsers gebeurt in het donker. Landelijk zijn hierbij jaarlijks 10.000 fietsers betrokken. Ruim 500 van hen raken zwaar gewond en veertig overleven het niet. VLISSINGEN - De naald op de Vlis- singse boulevard is voorlopig nog even gespalkt. In de Open Zuil, het kunstwerk dat ter hoogte van dé Coosje Buskenstraat staat, zijn kleine scheurtjes aangetroffen. Het beeld moet worden gelast, maar dat kan pas als het wat war mer is. Tot die tijd wordt het beeld gestut door een soort spalk. De Open Zuil is in 1984 onthuld. Het was een geschenk van scheepswerf De Schelde aan de stad, ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de werf. Volgens de gemeente is er op dit moment geen gevaar dat het beeld afbreekt. Er zijn die avond optredens van het Zeeuws Byzantijns koor, het Schelde Loodsenkoor, het Moluk se familiekoor Salamony en het Mannenensemble Lezzom. Voor en na het programma is er Moluk se muziek, bovendien zijn er ook Molukse hapjes. De benefiet wordt georganiseerd door de stichting samenwerking Vlissingen Ambon. Die stichting gaat regelmatig op medische mis sie naar het eiland. Mensen met staar of met urologische proble men worden geholpen. Ook gaat er geregeld een plastisch chirurg naar Ambon. Bovendien is er een oogkliniek opgezet. Staar komt relatief vaak voor in de tropen. Door een redelijk eenvou dige operatie kunnen mensen ge holpen worden. Ze kunnen dan weer aan het werk en zelf in hun onderhoud voorzien. Het pro bleem is dat veel mensen de kos ten voor de operatie - zeventig eu ro - niet kunnen opbrengen. De SSVA helpt daarmee. Kaarten kosten vijftien euro, aan vang 20.00 uur. www.vlissingen-ambon.nl door Martijn de Koning BRESKENS - Het verplaatsen van de vissershaven in Breskens is een slecht idee. De nieuwe plannen voor de herinrichting zijn geba seerd op 'financieel drijfzand' en de visserij wordt ermee tekort ge daan. Dat schrijft de Vereniging van Eigenaren van appartementen complex De Remise in een notitie. Beheerder wil controle bij startplaats door Wendy de Jong Jan Dekker Sinds 1983 zijn tien ongevallen met deltavliegers geregistreerd, waarvan één met dodelijke afloop. Op 3 maart 1983 stortte een Bel gische vlieger neer in Nieuwvliet. Hij overleed aan zijn verwondin gen. Nieuwvliet was nog vier keer loca tie van zo'n ongeval. Dat komt om dat daar een locatie is waar delta vliegers via een lier de lucht in ge holpen kunnen worden. De laatste crash was in juni 2013. In de duinen bij Zoutelande zijn vier ongevallen geregistreerd, bij de Breskense duinen één. In dat geval raakten behalve de vlieger ook twee voorbijgangers gewond die geraakt werden door de delta vliegeraar. door Michiel Bouwman MIDDELBURG - De controle op ver lichting van (brom)fietsen heeft goede effecten op de verkeersvei ligheid. Dat concluderen de politie en het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). VLISSINGEN - Op 22 februari is er in de Sint Jacobskerk in Vlissingen een benefietavond voor staaropera ties op Ambon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28