i I I I 1 44 De fundamentele kwestie in Afrika is historisch bepaald: scheve distributie van middelen I 6 BUITENLAND Conflicten doen veel mensen wanhopen of het ooit nog iets wordt met Afrika. Conflictspecialist Kisiangani snapt dat. 599,- Verkiezing verloopt relatief vreedzaam Ondanks pogingen van te genstanders van de regering om stembureaus te blokke ren, verliepen de Thaise par lementsverkiezingen over het algemeen vreedzaam. Volgens de nationale kies raad konden in 42 van de 375 kiesdistricten de stemge rechtigden niet hun stem uitbrengen. De officiële uit slag is pas eind deze maand te verwachten. Een deel van Thai stemt op 23 februari. Frans protest tegen familiebeleid Tienduizenden demonstran ten protesteerden volgens Franse media gisteren in Pa rijs en Lyon tegen het legali seren van kunstmatige inse minatie voor vrouwenkop pels en draagmoederschap. De socialistische regering zegt echter helemaal geen plannen in die richting te hebben. De demonstranten betoogden eerder tegen het homohuwelijk. Philip Seymour Hoffman overleden De Amerikaanse acteur Phi lip Seymour Hoffman (46) is dood in zijn huis in Manhat tan in New York gevonden. Hoffman zou zijn overleden aan een overdosis drugs. Hoffman kreeg in 2006 een Oscar voor zijn hoofdrol in Capote. Hij kreeg nog drie keer een nominatie voor de belang rijkste filmprijs. Stormen Filipijnen eisen 73 levens In de Filipijnen hebben ze ker 73 mensen het leven ver loren door twee opeenvol gende tropische stormen. Dat heeft de regering giste ren laten weten. Er worden nog negen mensen vermist. De stormen leidden sinds af gelopen week tot overstro mingen en aardverschuivin gen. Ongeveer 18.000 men sen sloegen op de vlucht. NAIROBI - Nog geen drie jaar be staat Zuid-Sudan en de hoop van Afrika stevent alweer af op een humanitaire catastrofe. Ruim 3,7 miljoen mensen hebben er acute voedselhulp nodig, waarschuwde de VN zaterdag. Door de oorlog en extreme voedselschaarste heeft een derde van de bevolking geen eten. Ontwikkelingen verlopen nooit in één rechte lijn, zegt Dr. Emma nuel Kisiangani, dus ook de ont wikkeling van democratieën in Afrika niet. Kisiangani houdt zich op het Institute for Security Stu dies in Nairobi bezig met conflict preventie en risicoanalyse. Hij snapt heel goed dat door het re cente bloedvergieten veel mensen in het Westen het hoofd in de schoot leggen en constateren 'dat het dus nooit iets wordt met het continent'. „De fundamentele kwestie waar het in veel Afrikaanse landen om draait is historisch bepaald: de scheve distributie van middelen. Grote delen van de bevolking wor den vanwege hun etnische achter grond door de centrale regering uitgesloten van welvaart, banen en land. Dit gaat terug tot de onaf hankelijkheid, dus ruim vijftig jaar geleden. Het kan lange tijd on dergronds sluimeren, totdat er een vonk bijkomt. Dan ontploft de boel. En vloeit er veel bloed." Kisiangani haalt Kenia aan, dat door de buitenwereld altijd als een vredig en stabiel land werd gezien, totdat de omstreden ver kiezingsuitslag van 2007 voor grootschalig bloedig geweld zorg de. „De distributie van grote stuk ken land onder leden van een be paalde stam zat anderen al sinds de onafhankelijkheid in 1963 dwars, maar die woede is lange tijd weggestopt door de economi sche successen. Door onenigheid over de presidentsverkiezingen kwam het echter tot een enorme uitbarsting." In Zuid-Sudan is het momenteel niet anders. Kisiangani: „In hun strijd tegen Khartum waren de verschillende stammen decennia lang verenigd, maar sinds de onaf hankelijkheid in 2011 is het ieder voor zich. De eeuwenoude frustra tie over de dominantie van de Dinka over de Nuer en andere stammen zorgde voor grootscha lig geweld toen viceprësident Riek Machar, een Nuer, werd ont slagen door president Salva Kiir, een Dinka. Machar heeft altijd sterke politieke ambities gehad en vindt dat hij vanwege zijn hogere opleiding veel geschikter is voor het presidentschap dan Kiir." In Afrika krijgt een dergelijke machtsstrijd al snel een etnische dimensie omdat leiders etnische sentimenten aanwakkeren om steun voor hun eigen positie te krijgen, zegt Kisiangani. „Machar greep de onvrede over Kiirs dicta toriale en corrupte regime aan om een groot deel van de bevol king achter zich te krijgen in zijn poging de macht te grijpen." En armoede maakt mensen ge makkelijk beïnvloedbaar. „De meerderheid van de Afrikanen leidt een armetierig bestaan, heeft enorme noden. Wie steu nen ze dan? Degene die een mooie politieke verhandeling houdt over een corruptie-vrije toekomst voor het land, of degene die hun een zak suiker geeft, wat geld en de belofte dat ze later nog veel meer krijgen? Verantwoord, transparant beleid kunnen we niet eten, zeggen mensen. Heel simpel. Door die afhankelijkheid zijn burgers bereid ver te gaan en zelfs de wapens op te pakken voor hun leiders." Armoede ondermijnt democratie. Of daar ooit verandering in komt? Ja, denkt Kisiangani. „Door men sen een goede opleiding te geven en hun economische positie te versterken. Zodat ze logische, on afhankelijke keuzen kunnen ma ken." Goede voorbeelden zijn Ghana, Namibië, Botswana en Kenia. Ook daar hebben ze problemen, maar die landen ontwikkelen zich wel in de goede richting. Maar, waarschuwt Kisiangani, de mocratie in Afrika kan ook tot conflicten leiden. „Omdat het in een democratie om de wil van de meerderheid gaat, zal de grootste stam in een land altijd winnen en kleinere stammen overheersen en onderdrukken. Daarmee zijn we terug bij Afrika's complexe dyna miek die voor gewapende conflic ten zorgt! Je moet hier dus speci fieke maatregelen nemen, opdat iedereen profiteert." Dat Afrikaanse landen zich meer en meer op China richten en zich afkeren van het Westen, dat altijd kritisch is over mensenrechten en strenge voorwaarden verbindt aan hulp, is begrijpelijk maar niet zonder gevaar, stelt Kisiangani. „We moeten ons niet zomaar overleveren aan de Chinezen en uitverkoop houden van onze mi neralen, omdat ze wegen en spoorlijnen aanleggen. Dat is scha delijk voor Afrika. China handelt alleen maar uit eigen economisch belang. Alle projecten worden door Chinese bedrijven uitge voerd met Chinees personeel. Van open aanbestedingen is geen sprake. Dat leidt tot conflicten, zo als nu in Kenia over een nieuwe spoorlijn van Mombasa naar de grens met Uganda. We moeten veel beter onderhandelen over contracten en aan onze eigen be volking denken. En vergeet niet", benadrukt de Keniaanse deskun dige, „dat op momenten dat het mis gaat, het toch weer de Europe anen zijn die te hulp schieten. Niet de Chinezen." Kisiangani plaatst overigens wel de nodige kanttekeningen bij mili taire interventies door met name Frankrijk, omdat die niet zelden ook een bepaalde groep bevoorde len ten koste van anderen. Maar ook het adagium dat alleen Afri kaanse oplossingen helpen voor Afrikaanse problemen, en alleen de Afrikaanse Unie daarom moet interveniëren in conflicten, is aan de Keniaan niet besteed. „De Afri kaanse Unie (AU)is als organisa tie een ramp. Op conflicten wordt niet, slecht of te laat gereageerd. Als vredesbemiddelaar bereikt die weinig tot niks. Leiders hou- den elkaar de hand boven het hoofd. Economische samenwer kingsverbanden als SADCC, ECO WAS en IGAD werken veel beter, omdat daarin één land de leiden de rol speelt en er zodoende snel en krachtdadig opgetreden kan worden." En het Westen kan in de ogen van Kisiangani het beste finan ciële en militaire hulp geven aan Afrikaanse interventielegers, die het in hun eentje niet redden, in- plaats van zelf soldaten te sturen, zoals Nederland nu doet naar het noorden van Mali. „Door een in terventiemacht van de AU te steu nen, helpen ze mee aan het oplos sen van een conflict en tegelijker tijd groeit bij de Afrikanen het vertrouwen in eigen kunnen. Een win-win-situatie." 8 dagen Kufstein en omgeving Hinterthiersee Vertrekdata: lê april/s, 26 mei/ 10 dagen Toscane/Umbrië 10 dgn rondreis Schotland Loch Lomond l Schotse hooglanden 10 dagen rondreis Noorwegen Hoogte punten Noorwegen U J- J *fi$rarSk5lsSl5 12 dagen 1 rondreis Klassiek Italië Vertrekdata: 14, 28april/12,26 mei/ Vertrekdata: S, 19 mei/ 2,16, SO juni/etc. Vertrekdata: 26 mei 2,9,16,23,30juni etc. Vertrekdata: 14,28april/12, 26 mei/ 9, 23 juni/etc. =P TT BANGKOK PARIJS NEW YORK MANILLA 'Geen soldaten sturen, wel militaire hulp' INTERVIEW CONFLICTEN AFRIKA door onze correspondent Frans van den Houdt Dr. Emmanuel Kisiangani 1 m 1 f 1 ■4' mma zfjh ffitlüsitf hötmvëthathtfngëh ó.ö.v |1 hülfpëhsiöii, tffttfomiöSS feon'Mcar üfochëtöïbiijfet HMMMOWWIMH Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen. www h0Merman „I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6