Gezocht: koele kikker met 'fiscale passie' 1 Week van de Jaren 60 5 Met deze week de tfloAtalgia Luister via 747 AM, kabet of Digital Radio+ Volgens oud-staatssecreta- In het geruchtencircuit ris Vermeend draagt goede worden Wiebes, Dekker en fiscale kennis bij aan De Krom genoemd als draagvlak in de Kamer opvolger van Weekers Mogelijk al vandaag of morgen wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën bekend. Flet ge ruchtencircuit draait op volle toe ren. Wie wordt de nieuwe politie ke baas van de Belastingdienst? De Amsterdamse wethouder Eric Wiebes? Huidig staatssecretaris van Onderwijs Sander Dekker? Oud-staatssecretaris Paul de Krom? Wie het ook wordt, hij of zij moet in ieder geval over een aantal onontbeerlijke talenten be schikken. Verstand van zaken Het klinkt logisch, maar toch: de nieuwe staatssecretaris moet de fiscale zaken tot in de finesses be heersen. Oud-staatssecretaris van Financiën Willem Vermeend (1994 - 2000, PvdA) weet waar om: „Het belastingstelsel is inge wikkeld, kennis van zaken is dus heel belangrijk. Dat helpt ook om gezag en waardering te oogsten bij medewerkers en Kamerleden." Sterker nog, toeslagen zouden dé grote passie moeten zijn van de opvolger van Weekers, vindt hoogleraar fiscale economie Peter Kavelaars (Erasmus Universiteit en Deloitte). „Je moet het echt leuk vinden om je tanden erin te zetten." 2 Maak vrienden in de Kamer Meer dan ooit is draagvlak in de Tweede Kamer van belang, vindt Vermeend. Door de innige samen werking van het kabinet met 'de constructieve drie' oppositiepar tijen is steun van alleen regerings partijen niet langer genoeg. „De staatssecretaris moet echt met de Kamer door één deur kunnen. Goed luisteren, regelmatig con tact hebben met de woordvoer ders van de partijen; daar moet je veel tijd in investeren." 3 Evenwichtige persoonlijkheid Als je de toeslagenmachine hele maal begrijpt, ben je er nog niet. Want, zegt Vermeend, de druk van buiten is enorm. „Voor de Be lastingdienst geldt hetzelfde als voor het Nederlands Elftal: ieder een heeft er een mening over." Dan kan het helpen als je mentaal tegen een stootje kan, stelt hoogle raar politieke socialisatie Henk Dekker (Universiteit Leiden): „Een beetje stress is niet erg. Maar als er teveel spanning is, blokkeer je. Daar leek het de afge lopen week bij Weekers wel op." Volgens Dekker is er in de poli tiek te weinig oog voor deze 'emo tionele intelligentie'. Bij benoe mingen zou het vaker moeten gaan over hoe stevig politici in hun schoenen staan. „We weten te weinig over de persoonlijke ont wikkeling van politici." r Veranderingsgezind En dan moet de nieuwe staatsse cretaris ook nog even het toesla gensysteem op de schop nemen. Tenminste, daarvoor pleit Kave laars. „Het overgrote deel van de mensen in Nederland heeft recht op een toeslag. Dat is te veel. Het systeem is te lastig, er zijn veel te veel variabelen. Dat moet eenvou diger." Ga er maar aan staan: aan treden terwijl de Belastingdienst in het oog van de storm staat en tal van nieuwe problemen op de loer liggen. Vermeend: „Het lijkt me een hels karwei." ■f- www.radio5nostalgia.nl MAANDAG 3 FEBRUARI 2014 BINNENLAND 5 door Niels Klaassen DEN HAAG - De opvolger van de vo rige week opgestapte staatssecreta ris Frans Weekers moet de details van het belastingstelsel kennen, mag geen stresskip zijn en moet kunnen 'dealen' met de Kamer, vin den (ervarings-)deskundigen. Radio 5 Nostalgia nu 7 dagen per week ROTTERDAM - Bijna 2,5 miljoen Nederlanders hebben za terdagavond hun tv afgestemd op het dankfeest voor hun voormalige koningin Beatrix. 'Beatrix, met hart en ziel', zo als het feest heette, vond plaats in Ahoy in Rotterdam en was volgens Stichting Kijkonderzoek het best bekeken programma van de avond. Prinses Beatrix en haar familie waren zelf ook aanwezig op het feest, waar verder bijna 4.000 genodigden waren. De avond werd gevuld met 33 odes, één voor elk jaar van haar vorig jaar afgesloten pe riode als koningin, foto Frank van Beek/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5