Ouders waren vlakbij, maar onbereikbaar Aanleg rotonde bij Braakman van start 16 ZEEUWS-VLAANDEREN GEZONDHEIDSCENTRUM Gezondheidscentrum in Oostburg verzamelt kleine, dienstverlenende bedrijfjes onder één dak. 'Huisvesting voor starters is duur* Dansen in Axel 'Zeer dronken' Belg ramt auto's in Sas van Gent Afgestudeerd Keuken, Plus Cécile was tijdens de oorlog gou vernante (kindermeisje) bij een adellijke familie. Toen het kasteel waarin zij woonden door de Duit sers werd ingenomen, vluchtten ze naar Aardenburg. Daar vonden ze onderdak in het nog steeds be staande kasteeltje Elderschans, waar ze bijna de hele oorlog woonden. Cécile onderhield met name met haar broer Robert intensief brief contact. Ze schreef hem meerdere malen per week. Robert verbleef voor het Belgische leger aan het front, en haar ouders woonden in Brugge. Dat laatste lijkt dichtbij, maar aangezien de grens dicht was -België was bezet, Nederland niet- was het een enorme opgave om haar ouders te bereiken. Naar elkaar toe reizen ging niet, waar door de familieleden elkaar jaren lang niet zagen. Cécile kon vrije lijk met haar broer communice ren, hoewel brieven en pakjes via een enorme omweg op de bestem- ming terecht kwamen en soms verloren gingen. Berichten van broer Robert schreef ze in code naar haar ouders, om zo de Duit se censuur te omzeilen. De honderden brieven en kaar ten, die door de auters vertaald werden uit het Frans, gaan vooral over de oorlog, eikaars gezond heid (Cécile adviseert haar broer welke oogdruppels hij moet ne men en hoe hij z'n bevroren voe ten kan behandelen) en, naarma te de jaren vorderen, de hunke ring elkaar terug te zien. Cécile laat maar weinig los over het dagelijks leven in Aarden burg. Erg onder de indruk is ze niet: Aardenburg noemt ze 'een boerengat' en het kasteeltje 'té slecht gebouwd'. Al spreken in de tuin, het hedendaagse Elder- schanspark, wel 'alle vogels van de schepping met elkaar af. Uitstapjes in de streek gaan naar het strand bij Cadzand, naar con certen in Sluis of, puur ramptoe risme, naar plekken waar een vliegtuig is neergestort of een bom is gevallen. Grappig is de pa triottisch getinte strijdlust die Cé cile toont. Zo schrijft ze 'nooit ie mand te trouwen die zijn land niet verdedigd heeft' en maken zij en haar 'mevrouw' aan de grens ruzie met Duitse soldaten. 'Van je toegewijde zus, Cécile' van Paul Saelens en Martine Mensaert is voor 24,95 euro te bestellen via diver se websites. OOSTBURG - Kruisbestuiving tus sen ondernemers en dienstverle ners: dat is dé kracht van het nieu we gezondheidscentrum Fitallin in Oostburg. Initiatiefneemster Queenie Gunst opende het ge bouw afgelopen zaterdag. Gunst wil ruimten in het pand - de voormalige bibliotheek op de hoek van de Breijdelstraat en de Meester Risseeuwstraat- verhu ren aan kleine ondernemers die zich richten op dienstverlening en gezondheid. „Een bedrijf uit Schoondijke plaatst in één van de ruimten een infraroodcabine, en er is interesse van mensen die ad vies of begeleiding bieden, op wat voor manier dan ook", verklaart Gunst. „Daarnaast heeft een advo cate uit Terneuzen belangstelling om hier eens per week een spreek uur te houden." De benedenverdieping van het ge bouw bestaat uit veertien kleine en wat grotere ruimten. Die zijn te huur: voor een vaste periode, maar ook per dag of zelfs per uur. De tweede etage is omgebouwd tot zaal annex lesruimte. Grote spiegels verraden dat hier dansles sen gegeven worden. Gunst geeft zelf zumbalessen, en verhuurt de zaal voor vergaderingen en cursus sen. Dat het gebouw nog niet vol zit, is voor Gunst geen probleem. „Dat had ik ook niet verwacht. Een initiatief als dit moet lang zaam groeien. Mijn boekhouder zei: als je er na een jaar vijf hebt, zit je aardig op schema. Nou, dat moet lukken." Tussen het handjevol huurders kwam de 'kruisbestuiving' die Gunst voor ogen heeft, zaterdag al op gang. Zo wil Tragel Zorg, dat een aantal locaties voor mensen met een beperking in Oostburg heeft, de cliënten klusjes laten doen voor de ondernemers in het gebouw. „We zijn voor onze cliën ten altijd op zoek naar manieren om hen de arbeidsmarkt op te hel pen", geeft Hetty Cornelis van de zorginstelling aan. Dit zou een mooie, laagdrempelige manier zijn." Veronique van Muiken van wellnessbedrijf Cota sprong er meteen op in. „Misschien willen de mensen van Tragel af en toe onze infraroodcabine schoonma ken", opperde ze. Tragel Zorg zou ook de rol van huurder kunnen aannemen verklaart Cornelis. „Zo kunnen we hier de grote zaal hu ren voor groepsactiviteiten." Wethouder Peter Ploegaert, die het gebouw zaterdagochtend opende, wees ook op het voordeel voor de klanten. „Het is gemakke lijk voor hen om óók een deurtje verder te kijken. Op die manier versterkt iedereen in dit gebouw elkaar." Desirée Seen overweegt sterk om een ruimte te huren bij Fitallin. „Ik wil een eigen bedrijfje begin nen, maar huisvesting is heel duur. Hier kan ik zelfs per uur een kamer huren. Ideaal, want dat is voor mij risicoloos." Seen, nu werkzaam in de jeugd zorg, wil advies en supervisie ge ven aan mensen die werken in de zorg. „De zorg verandert enorm, dus het werk ook. Ik leer mensen of complete bedrijven hoe ze daar mee om kunnen gaan." AXEL - Dansliefhebbers vanaf 50 jaar kunnen woensdag met de voeten van de vloer in De Halle in Axel. DJ Leen verzorgt de mu ziek voor stijl- en solodansen. Aanvang 13.30 uur, entree 2 euro. De rotonde, waar ook een bussta tion bij komt, ontsluit straks onder meer vakantiepark Marina Beach. Er komt een parallelweg van de ro tonde naar de ingang van het park. Voor het verkeer is, net als in IJzendijke, een bypass aangelegd. Voor fietsers richting Biervliet is het oppassen geblazen. Die moe ten ter hoogte van de werkzaamhe den het zuidelijke fietspad nemen, wat betekent dat ze twéé keer de N61 moeten oversteken. Dat kan wel in twee keer: halverwege de weg is een zogenaamd 'verkeersei- land' aangelegd. De Spuikomweg bij De Braakman is door de werkzaamheden tot juli dicht. Verkeer moet een klein stuk je omrijden. Het werk is onderdeel van de om vangrijke reconstructie van de N61 tussen Hoek en Schoondijke. Die moet eind dit jaar worden afge rond. SAS VAN GENT - Een volgens de po litie 'zeer dronken automobilist' uit het Vlaamse Assenede heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een ravage veroorzaakt in Sas van Gent. De man ramde op de Westdam vier geparkeeerde au to's en reed vervolgens door. De voertuigen, waarvan er een paar meters verschovên waren, raak ten flink beschadigd. De 39-jarige verdachte werd aangetroffen in een café op de Markt. Hij bleek meer dan vijf keer teveel te heb ben gedronken. De man zei zich weinig van het ongeluk te kun nen herinneren. Getuigen wordt gevraagd naar de politie te bellen. PHILIPPINE - Sander de Bock uit Philippine is geslaagd voor zijn Master of Science aan de Universi teit van Tilburg. Sander is oud-leerling van scholengemeen schap De Rede in Terneuzen. ruime keuze, voor elk budget Cécile Raison, geboren in 1894, tijdens de Eerste Wereldoorlog. door Martijn de Koning AARDENBURG - Toen Vlaming Paul Saelens na het overlijden van zijn grootmoeder haar woning opruim de, stuitte hij op een flink pak brie ven. Het bleek te gaan om de cor respondentie die zijn oma Cécile Raison tijdens de Eerste Wereldoor log onderhield met haar familie. De brieven en kaarten zijn nu ver werkt in het boek 'Van je toegewij de zus, Cécile'. Fitallin brengt ondernemers bij elkaar door Martijn de Koning Meer informatie op de website www.fitallin.nl VERVAET OPTIEK - Dagelijks geopend tot 19.00 uur - Altijd gratis oogmeting - Declaratie lorgverzekering verzorgen wij! www.bartvervaetoptiek.nl Kerkstraat 12, Axel Tel. 0115-531537 door Martjjn de Koning DE BRAAKMAN - Rijkswaterstaat be gint vandaag met de aanleg van de rotonde, fietstunnel en dierentun- nel in en onder de N61 bij De Braakman. Die komen net ten wes ten van De Braakman, richting Bier vliet. Het werk duurt enkele maan den. ook voor uw totale keukenverbouwing Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenplus.com Desirée Seen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56