Varen en mijn meisje, het zijn twee dromen Een groot cruiseschip, wit, in een blauwe zee Mijn tweede naam is Mari: man van de zee Proefteelt yacon smaakt naar meer I jt ZEELAND 15 Ravage na slip op afslag bij Hoogerheide Man uit Kapelie opgepakt voor inbraak cafetaria Kwaliteit van de kleine scholen doorslaggevend Kevin Rijndertse (23 jaar) uit Hellevoetsluis zit in Vlissingen in zijn vierde jaar opleiding stuurman voor alle schepen. Zijn eerste varende stage zit erop. Hij heeft vanuit Kaap stad gevaren op de zeesleper Fair- mount Glacier en in Europa op de coaster Nordic Erika. Dat was leuk, vertelt hij. Maar nu staat hij voor een veel grotere uitdaging. Komende week vertrekt hij naar Singapore, om daar aan boord te stappen van een schip van rederij Fairstar. Een vorm van project vaart, die voor hem altijd een droom was: „Fairstar vaart met schepen die je gecontroleerd kunt laten afzinken. Dan schuif je er bijvoorbeeld een platform over heen en laat het schip weer opko men. Sinds ik dat soort schepen ken, wil ik daar op varen." Hij zal 170 dagen van huis weg zijn. Tijdens zijn eerste stage had hij nog geen vriendin. Nu wel: Na- dia. Ze hebben er open over ge praat. Kevin: „Nadia is een zee mansvrouw. Toch voel ik me schuldig over mijn enthousiasme over het aanstaande vertrek. Va ren en mijn meisje, het zijn twee dromen. Natuurlijk is het een dub belleven. Ze zeggen niet voor niets: varen is geen beroep, maar een passie." T oost Roctus (15 jaar) zit nog I op het vmbo-T van het Rey- I naert College in Hulst. De open dag op de Boulevard in Vlissingen is voor hem een ideale gelegenheid om meer over sche pen en scheepvaart te weten te ko men. Zijn vader zit in het admini- stratiewerk. Dus: het is geen kwes tie van met de paplepel ingego ten. Toch, zegt vader Roctus, trok het water Joost van kleins af aan: „Toen hij als vier- of vijfjarige naar zwemles in Terneuzen ge bracht werd, moest ik altijd over de sluizen rijden om naar de bo ten te kijken." Alexander van Maanen (20 jaar) uit Geldermalsen. Hij zit in Vlissingen in zijn eerste jaar op het Maritiem en Logistiek College De Ruyter, afdeling werktuigkundige voor al le schepen. Zeg maar machinist, voegt Alexander eraan toe. Zijn va der zit bij de marine en verhuisde niet zo heel lang geleden met zijn hele gezin naar Vlissingen. Zo kon Alexander naar de zeevaart school. Hij heeft een nautische fa milie, met (over)grootouders die wereldwijd op de passagiers- en vrachtvaart zaten. „Mijn tweede naam", zegt Alexander, „is Mari. Dat betekent: man van de zee." Op de Russische zeilschepen Kreuzenstern en Shtandart heeft hij dankzij enkele vrienden al mee kunnen varen. Met de laatste sail zat hij aan boord. Nu draagt hij een blauw-wit shirt van de Russische militaire zeevloot. Hij heeft ook een compleet uniform. Zijn armen zijn al voorzien van zeemanstatoeages. Hij doet zijn shirt omhoog: op zijn rug heeft hij een ijsbeer. Dat is zijn droom: op een ijsbreker naar de Noord pool. Hij heeft het nooit koud. Hij wil met een stevige vaart het ijs invaren, het horen splinteren. Yacon, ook wel appelwortel ge noemd, is net als de aardpeer ver want aan de zonnebloem. De smaak van het knolgewas zit er gens tussen appel en meloen. De knollen zijn geschikt om fruitsala des en sappen van te maken. Ya con bevat weinig calorieën en sui kers en kan ook door diabetici worden genoten, omdat de vruchtsuikers niet in het lichaam worden opgenomen. Volgens Cor van Oers van DLV Plant is de yacon een mogelijk in teressante bijvangst binnen een groter innovatieproject om groe ne grondstoffen voor nonfood-toe- passingen te telen. Daarmee kan de Zeeuwse landbouw concurre rend blijven. Op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat werd daarvoor vorig jaar een proeftuin met 25 gewassen, waar onder enkele exoten ingezaaid. De yacon sprong daarbij in het oog. De knol is op korte termijn al potentieel interessant voor de voedselindustrie. „Op De Rust- Joost vult aan: hij zwemt graag, vindt het leuk om naar het strand te gaan, is vaak bij Walsoorden te vinden om daar naar de passeren de schepen te kijken. Stuurman, dat is wat hij wil wor den. En dan het liefst op een groot cruiseschip. Zon, een prach tige blauwe zee, een mooi groot wit schip - hij ziet het helemaal voor zich. In de haven van Vene tië heeft hij paar prachtexempla ren zien liggen. Daar was hij graag op meegegaan. Zover is het nog niet. Daar komt de zonne- trein aan, die naar het Technum rijdt. Dat wil hij niet missen. hoeve gaan we nu honderd ya- con-planten van drie variëteiten inplanten. Bij boeren zelf houden we het beperkt tot enkele. We moeten eerst ontdekken wat wel en niet werkt", zegt Van Oers. Dit jaar wordt de innovatietuin opgeschaald tot 64 veldjes, waar verschillende gewassen en meer dere rassen van één gewas wor den beproefd. In juni is duidelijk welke gewassen kansrijk zijn. HOOCERHEIDE - Op de A58 is zater dagmorgen op de afslag bij Hoo gerheide een ravage ontstaan na een ongeluk met een busje en een personenauto. Er zijn geen gewonden gevallen. Een bestuurder van een bestelbus van een Spaanse wielerploeg nam vanaf de A58 de afslag Hoogerheide/Woensdrecht en werd achterop aangereden door een personenauto. Deze is ver moedelijk in de bocht in een slip geraakt door het regenwater op het wegdek. Hierdoor slipten bei de voertuigen, waardoor de bestel bus tegen de vangrail terecht komt en de personenauto over de kop ging. Iedereen kwam met de schrik vrij. Door het ongeval is één rijstrook richting Zeeland tij delijk afgesloten geweest. KAPELLE - Een 24-jarig man uit Ka pelie is gisterochtend aangehou den nadat hij met geweld een ge sloten cafetaria aan de Ooststraat in zijn woonplaats was binnenge drongen om sigaretten weg te ne men. Een getuige meldde de dief stal rond 10.15 uur aan de politie. De verdachte zag kans na de in braak weg te lopen en een eind verderop zijn woning binnen te gaan. Op aanwijzing van de getui ge konden politieagenten de ver dachte aanhouden. MIDDELBURG - In Zeeland profite ren een ruime 140 basisscholen van het kabinetsbesluit om de subsidie aan kleine scholen in stancfte houden. Gedeputeerde George van Heukel- om noemde afgelopen weekeinde de school van Oostdijk als voor beeld: een kleine, door ouders ge dragen basisschool die dankzij ex tra subsidie kan overleven. Voor Van Heukelom is hét behoud van de subsidie voor kleine scholen slechts onderdeel van een breder beleid. De provincie laat in krimp- regio's kwaliteit boven kwantiteit gaan. De gedeputeerde: „Scholen kunnen te klein worden, ook als ze nog boven de opheffingsnorm zitten. Wij geven dan de voorkeur aan samenwerking of de vorming van koepels." Executieverkoop MAANDAG 3 FEBRUARI 2014 Kevin Rijndertse: „Ze zeggen niet voor niets: varen is geen beroep, maar een passie." foto's Lex de Meester Joost Roctus: „Ik wil het liefst stuurman worden, als het kan op zo'n groot wit cruiseschip." Alexander van Maanen: „De Noordpoolvaart is mijn droom, op een ijsbre ker of een Russisch vrachtschip." door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT - Een aantal Zeeuw se akkerbouwers werpt zich op als proeftelers van yacon, een knolge was dat zijn oorsprong in de Andes vindt. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55