Popartiesten krijgen er van langs in poplezing Supporters W Yerseke zijn ellende met onbespeelbaar hoofdveld zat 1 Jong en oud herdenken 16 BEVELANDEN en THOLEN Landgoed bij Rilland krijgt nieuwe bestemming: geen gedetineerden maar ouderen komen er te wonen. 66 Dat het plan met Stichting Ontmoeting niet doorging was 'n diepe teleurstelling De lezing in de afgeladen Wester- kerk in Goes heeft op het eerste oog meer weg van een show. Op het spreekgestoelte na is de met kaarsjes verlichte zaal is donker. Het orgel wordt met afwisselende felle kleuren uitgelicht. Achterin de kerk staat een batterij appara tuur opgesteld, klaar om de jeugd te confronteren met de ware aard van populaire artiesten als Jan Smit en Lady Gaga. Volgens De Jong hinken refo-jongeren te veel op twee gedachten. Ze gaan naar de kerk en bidden, maar negentig procent luistert naar popmuziek. „Een moralistisch praatje gaan we niet houden. Dat heeft geen Zin in deze tijd", zegt De Jong in de inleiding. De voorbije jaren heeft de 'bekeerde ex-dj' zo'n 25 pople zingen gehouden in het hele land. Hij wil de honderden refo-jonge- ren die op de lezingen afkomen duidelijk maken dat artiesten God schofferen. Dat doen ze vol gens hem door seksueel of duivel se teksten in hun liedjes te ver werken. Het bewijs levert De Jong door de clips op twee grote schermen af te spelen. De beats doen de vloer trillen en de lichten flitsen door de zaal. Het is alle maal niets vergeleken met de fees ten waar hij vroeger als dj draai de, zegt hij. In de Nederlandse on dertiteling wordt duidelijk wat er precies gezongen wordt. Halverwege de lezing wordt een jongen uit het zaal het te veel. „Ik luister zelf nooit naar popmuziek, maar dit is een aanval van de dui vel", zegt hij nadat De Jong hem naar voren heeft geroepen. Een ge bed als 'intermezzo' volgt. Meer jongeren wordt het te veel. Ze worden opgevangen door 'luis- terend-oor-vrijwilligers' die sa men met hen uit de bijbel lezen. Na de lezing, waarin nog meer bij belteksten afgewisseld worden met nog meer 'perverse' clips van onder meer Corry Konings uit de film New Kids Turbo ('Hoeren, Neuken Nooit meer Werken) be sluit De Jong dat hij niet eens het ergste materiaal heeft vertoond. In de vragenronde na de pauze gaat het vooral over de grens tus sen goed en fout. Christelijke pop muziek, bestaat dat? De Jong heeft een tip. „Ga net als bij ver slaving cold turkey. Luister een half jaar alleen naar psalmen en gezangen. Zoek daarna samen met de Here Jezus naar welke mu ziek je nog meer kunt luisteren." RILLAND - De oplettende passant kan het niet ontgaan zijn. Boerde rij Hof Vinkenisse, op steenworp afstand van de snelweg tussen Ril land en Krabbendijke, komt tot le ven. De reusachtige coniferen die jarenlang het zicht op de hoeve ontnamen, hebben vorig jaar plaatsgemaakt voor een open en fraai aangelegde tuin. Momenteel is een hovenier druk doende om het erf rond de oude wagen schuur en de landbouwschuur in dezelfde stijl te bestraten. Hof Vinkenisse, vertelt Leo van Dommele, werd meer dan een eeuw bewoond door de familie van Nieuwenhuijzen. „Begin ja ren vijftig, overleed de vader van het gezin op jonge leeftijd. Moe der en drie kinderen bleven ach ter." Geen van hen (her)trouwde en na het heengaan van moeder, bestierden de broers Karei en Leendert en zus Ina samen de boerderij. Vanaf 1999 begon Karei plannen te maken om er voor te zorgen dat de boerderij ook na de dood van de kinderen voort zou blijven bestaan. Kees van den Bos: „Als hij niets deed, zou een achter neef zoveel successierechten moe ten betalen dat de boerderij wel verkocht zou moeten worden." Dit werd voorkomen door een deel van het land om te vormen tot 'landgoed', Dat werd onderge bracht in de 'Stichting Behoud en Zorg Landgoed familie Van Nieu wenhuijzen'. Van den Bos en Van Dommele, die bij de familie te recht kwamen door administratie ve werkzaamheden voor de Rei- merswaalse Bloem- en Graanhan del, zijn nu de bestuursleden. Na dat Ina in 2008 al laatste overleed, dragen zij de zorg voor de instand houding van de boefderij en voor de 'langdurig zieken' het andere doel van de stichting. Lange tijd leek het erop dat de Stichting Ontmoeting een woon- werkcentrum zou realiseren voor daklozen die er het laatste deel van hun gevangenisstraf konden uitzitten. Nieuw rijksbeleid gooi de echter roet in het eten; begin 2011 besloot Ontmoeting om niet verder te gaan. „Een diepe teleur stelling", zegt Van den Bos. Te meer omdat ook de omgeving en de lokale politiek positief waren. In de jaren die volgenden beraad den Van Dommelen en Van den Bos zich op alternatieven. Sinds enkele maanden worden de vijf slaapkamers in het in 2011 geheel gerenoveerde boerenhuis aan ouderen worden verhuurd. Enkele advertenties in het Refor matorisch Dagblad hebben een paar voorzichtige reacties opgele verd. Van Dommele en Van den Bos richten zich naar eigen zeg gen op een steeds groter worden groep ouderen. Die willen niet meer op zichzelf wonen, maar ko men met de veranderende wetten niet meer in aanmerking voor een plek in het verzorgingshuis. Zowel senioren die hun leven lang op het platteland hebben ge woond als oudere stedelingen die juist de natuur en de ruimte op zoeken, zijn welkom. Geïnteres seerden moeten echter bereid zijn veel met elkaar te delen. De slaapkamers variëren in grootte van to tot 16 vierkante meter en de badkamer moet gedeeld wor den. Het dagelijks leven zal zich voornamelijk afspelen in de geza menlijke woonkamer en keuken. Reden dat de initiatiefnemers zoe ken naar een 'gelijkstemde groep'. Gelet op hun eigen achtergrond, die van de vroegere bewoners van de hoeve en de streek richten ze zich op 'mensen met een christe lijke levensbeschouwing'. Langdurig ziek, zoals staat om schreven in het doel van de stich ting, is geen vereiste voor toekom stige bewoners. „Oud worden komt meestal met gebreken", zegt Van Dommele. Goed beschouwd, constateert Van den Bos, wonen de ouderen straks net zoals de fa milie Van Nieuwenhuijzen inder tijd. „Ik weet zeker dat ze met de ze bestemming blij zouden zijn." „De club slaat een modderfiguur. We hebben het mooiste complex van Zuid-Beveland, maar er kan bijna nooit op gespeeld worden", zegt Joop Kramer, die namens een groep supporters spreekt. De club kampt sinds de aanleg van het nieuwe veld in 2007 met het probleem. „Sinds het in okto ber is gaan regenen hebben we nog één thuiswedstrijd op het eer ste veld gespeeld", zegt voorzitter Mart Biersteker. „Waarschijnlijk is het bij de aanleg al misgegaan. De gemeente zit ook erg met de situatie in de maag. Ze hebben al van alles geprobeerd, maar niets helpt echt goed. Als je het goed wil oplossen, moet je het veld af graven en opnieuw aanleggen. Maar ik lees ook de krant en snap dat daar ook geen geld voor is." Ondertussen zitten de supporters met de gebakken peren. Kramer: „Veel van hen hebben bij de aan leg vijftig euro betaald voor een stoeltje op de tribune. Ze zijn het gedonder een beetje zat. Straks ko men de oudere supporters hele maal niet meer, als de hele wed strijd onder een paraplu langs het derde veld moeten staan." Volgens Biersteker zijn ook spon sors allesbehalve blij. „Twee we ken geleden speeldën we tegen Kapelle en kwam het op CTV Voetbal. Van de sponsorborden was natuurlijk niets te zien." De gemeente Reimerswaal laat weten dat het probleem in een diepe onderlaag zit en moeilijk te verhelpen is. Desondanks wordt aan een oplossing gewerkt. Dat gebeurde met een bijeen komst in de kerk, waarin Rinus Sinke een ooggetuigenverslag gaf, burgemeester Jan Huisman een overdenking verzorgde en onder meer het Zeeuws volkslied door de aanwezigen werd gezongen. Kinderen van de drie basisscho len noemden de namen van alle 58 slachtoffers. Aansluitend werd buiten een krans gelegd. Volgens Sjaak van Loo van het or ganiserende comité zijn ook nabe staanden van de slachtoffers die vanwege leeftijd of ziekte niet aan wezig konden zijn, bij de herden king betrokken. „Vorig jaar, toen het zestig jaar geleden was, heb ben we een plaquette met de alle namen van de slachtoffers aange bracht op het monument van Jan Wolkers. Voordat we dat deden, hebben we nabestaanden om toe stemming gevraagd. Sindsdien no digen we iedereen uit voor de her denking. Met mensen die niet konden komen, hebben we wel contact gehad. Dat levert herinne ringen en mooie reacties op." Van Loo is blij met de aandacht van de schooljeugd. „De slachtof fers mogen niet vergeten worden en het is goed om te realiseren dat we onder zeeniveau leven." door Joeri Wisse GOES - Reformatorische jongeren moeten kiezen tussen God of pop muziek. Die boodschap maakte evangelist Koos de jong zaterdag voor duidelijk tijdens de laatste poplezing van Stichting Jij Daar. Samen oud worden op Vinkenisse door Joeri Wisse Kees van den Bos I In de Westerk werd de laatste poplezing gehouden, foto Marcelle Davidse www.landgoedvinkenisse.nl door Joeri Wisse door Joeri Wisse YERSEKE - Supporters van W Yerse ke zijn het zat om de verrichtingen van het eerste elftal staand langs het oefenveld te volgen. De staat van het hoofdveld is door drainage problemen echter zo slecht, dat uit wijken naar het 'derde veld' vaker regel dan uitzondering is. KRUININGEN - Zo'n tweehonderd mensen hebben zaterdagavond in en om de Johanneskerk in Kruinin- gen de slachtoffers van de waters noodramp van 1953 herdacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50