SP: maatschappelijke stage verplicht houden CDA wil 'democratie hervormen' en is nu voor gekozen burgemeester 66 Pausbezoek zou wel eens een echte oppepper kunnen zijn voor de Nederlandse kerk 'Beatrix, met hart en ziel' 4 BINNENLAND Kardinaal Eijk is tegen een bezoek van paus Franciscus aan Nederland. Hij vreest een herhaling van '1985'. COC-petitie Sotsji nadert 33.000 De petitie van homobelan genorganisatie COC tegen de 'zware' delegatie die Ne derland naar de Olympische Winterspelen in Sotsji stuurt, is tot en met gisteren door bijna 33.000 mensen ondertekend. Namens Ne derland gaan koning Wil lem-Alexander, koningin Maxima, premier Mark Rut- te en minister Edith Schip pers (Sport) naar de Spelen. Broer (16) en zusje (11) beroofd De politie onderzoekt een beroving en mishandeling, zaterdagavond bij Nieuwe- gein. Een 16-jarige jongen fietste met zijn 11-jarige zus je langs de Hollandse IJssel toen vijf jongens hen over vielen. De jongen moest naar een ziekenhuis. Hij was beroofd van zijn fiets en tele foon. Volgens de politie wa ren de aanvallers ongeveer 16 of 17 jaar oud. Nederland groener dan vorig jaar Door de aanhoudende warmte in afgelopen weken ligt de ontwikkeling in de natuur ongeveer een maand voor op het normale schema en is Nederland ruim 30 pro cent groener dan een jaar ge leden. Dat blijkt uit de zogenoemde Groenindex van de Wageningen Univer siteit en De Natuurkalender. Dit is geen goed nieuws vopr allergiepatiënten. Zorgmedewerkers leggen werk neer Medewerkers in honderd verpleeg- en verzorgingshui zen leggen hun werk mor gen tijdelijk stil, van één mi nuut tot enkele uren. Dat meldt Abvakabo FNV, dat de acties organiseert De vak bond is boos over een in de cember afgesloten cao. De bond verliet de onderhande lingen vlak voor dat akkoord tot stand kwam. UTRECHT - De rooms-katholieke kerk was er zaterdagmorgen als de kippen bij om kardinaal Wim Eijk te hulp te schieten. Nee, Eijk had helemaal geen bezoek van paus Franciscus aan Nederland ge blokkeerd. De paus zou het ge woonweg te druk hebben om Ne derland te bezoeken, aldus een mededeling op de website van de kerk. Dagblad Trouw kwam zaterdag morgen echter met een heel an der verhaal. Kardinaal Eijk zou een bezoek van de paus volgens de krant absoluut niet zien zitten, omdat hij een herhaling vreest van het desastreus verlopen paus bezoek van 1985. Dat jaar staat met dikke rouwran den in de archieven van de Neder landse katholieke kerk opgete kend. In mei '85 kreeg paus Johan nes Paulus II een bijzonder lauwe ontvangst in de Nederlandse kerk provincie. Op het vliegveld van Eindhoven ging het al mis. Waar de kerk in het buitenland gewend was dat minstens 100.000 man de paus een warm welkom gaven, ston den er slechts een paar duizend mensen met een vlaggetje bij de luchthaven. De dagen erna reed de pausmo biel soms zelfs door lege straten. De reacties op het bezoek van Jo hannes Paulus II waren negatief tot vijandig. Wie wel succes hadden, waren Henk Spaan en Harry Vermeegen met hun hit Popie Jopie. Het lied werd grijs gedraaid op de radio, tot grote ergernis van de toenmali ge kardinaal Simonis, verantwoor delijk voor het pausbezoek. Op het Malieveld in Den Haag werd op 8 mei, net voor het paus bezoek, een tegenmanifestatie van kritische katholieken gehou den. Daar kwamen in ieder geval meer mensen op af. Circa 10.000 gelovigen getuigden van hun on vrede met de gang van zaken in hun kerk. Het was het begin van de progressieve 8 mei-beweging. Tot overmaat van ramp ging het in de communicatie van de orga nisatoren van het bezoek ook niet goed. De paus kreeg in die dagen vijf keer dezelfde maaltijd voorge schoteld. De conclusie achteraf: het bezoek van de paus was een dramatische mislukking. „Ik had er slapeloze nachten van", zou Si monis er naderhand 'over zeggen. Geen wonder dat kardinaal Eijk in een tijd dat het met de katholie ke kerk in Nederland nog steeds droevig is gesteld, weinig trek heeft in een herhaling van dat fias co. Geen bezoek dus. Daar denkt niet iedereen zo over. De huidige paus Franciscus heeft sinds zijn aantreden ook in Neder land een positief imago. Trouw noemt bisschop Jos Punt van Haarlem als grote initiatiefnemer voor een bezoek van Franciscus. Bij een audiëntie in september vo rig jaar, toen Punt door de paus werd ontvangen, zou de kerkva der interesse getoond hebben voor een uitstapje naar het noor den. Bij terugkomst in Nederland meldde Punt zich bij zijn colle ga-bisschoppen met een uitge- werkt bezoekplan. Behalve de Limburgse bisschoppen Frans Wiertz en Everard de Jong, had den ze allen hun twijfels. Kardinaal Eijk was tegen. Enkele weken geleden stelde hij de bis schoppen op de hoogte dat een mogelijk bezoek van de baan is. Punts woordvoerder liet zaterdag weten dat deze erg verbaasd is dat het bezoek niet doorgaat. „De bis schop had heel andere signalen ge kregen", aldus de woordvoerder. Volgens Punt had de paus zich juist erg enthousiast getoon om naar Nederland te komen. Joost Koopmans is pater augustijn en tevens rector van de Paters kerk in Eindhoven. Hij zou het van harte toejuichen als paus Franciscus naar Nederland zou ko men. „Ik denk dat het goed zou zijn, een echte oppepper voor de Nederlandse kerkgemeenschap. Deze paus laat zien dat er een heel andere wind waait in Rome. Hij zou heel welkom zijn, dat weet ik zeker." Pater Koopmans zegt geen '1985-toestanden' te vrezen. „Wel nee. En ach, wie weet dat nog van toen? Er zijn zo veel mensen, de jongere generatie, die dat bezoek helemaal niet meegemaakt heb ben. Een hoop anderen zijn het ook allang weer vergeten. Ik zie dat helemaal niet als een-pro bleem." De Eindhovense geestelijke ziet eerder kansen voor de katholieke kerk. „Dit is geen paus die met een opgeheven vingertje komt vertellen hoe het moet. Het gaat hem niet om geboden en verbo den. Franciscus heeft gezag en spreekt als een man met gezag. Hij staat dicht bij de mensen en die voelen dat ook zo. Hij is een beetje zoals vroeger de Brabantse bisschoppen Bekkers en Bluyssen waren." Volgens pater Koopmans zou het effect wel eens omgekeerd kun nen zijn. Als de paus Nederland bezoekt, zou hij wel eens de juis te man op het geschikte moment kunnen zijn. „Het zou mij niet verwonderen als daar juist een heel goede invloed van uitgaat. Dat kan de kerk goed gebruiken." Door het op vrijwillige basis te la ten gebeuren hoopt staatssecreta ris Sander Dekker (Onderwijs) structureel 75 miljoen euro te gaan bezuinigen. De verplichte stage is in 2011 inge voerd. Jasper van Dijk van de SP vindt de stap van 'zwabberbeleid' getuigen en noemt het 'kapitaal vernietiging'. De verplichte stage is „een belangrijke aanvul ling op het onderwijs, die bij draagt aan sociale betrokkenheid en persoonlijke ontwikkeling." Scholieren moeten minimaal 30 uur maatschappelijke stage lopen om kennis te maken met vrijwilli gerswerk. Het gaat jaarlijks om meer dan 200.000 jongeren. De Tweede Kamer debatteert dins dag over het voorstel van Dekker om het verplichte karakter van de stage af te schaffen. Uit een onderzoek van de Bestu- renraad, centrum voor christelijk onderwijs, kwam vorig jaar okto ber naar voren dat 84 procent van de schoolleiders de verplichte sta ge wil behouden. Volgens Van Dijk zal een kwart van de scholen ermee stoppen als de stage vrijwillig wordt. DEN HAAG - CDA-leider Sybrand Buma wil de 'democratie hervor men' en zo het vertrouwen in het systeem bij de kiezer terugbren gen. Hij denkt onder meer aan een gekozen burgemeester en een ander kiesstelsel. Het CDA was tot nog toe altijd te gen een gekozen burgemeester. Of die door de gemeenteraad of rechtstreeks door de kiezer geko zen moet worden, laat Buma nog open. „Voor beide opties is wat te zeggen. Dat debat wil ik, ook in mijn partij, op inhoud voeren. Nu wil de ene partij dit en de andere dat en er gebeurt al jaren niks", zegt hij in de Volkskrant. Minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken, PvdA) juicht het idee van een gekozen burgemees ter toe. „In het regeerakkoord had den we al besloten de kroonbe noeming uit de wet te halen zo dat er bij gewone wet kan worden besloten hoe de burgemeester kan worden gekozen. Ook ligt er al een initiatief van D66, dus je Buma laat in het midden of hij de burgemeester door de gemeenteraad of door de kiezer wil laten kiezen ziet dat er een grote steun voor is", zegt Plasterk. PvdA-leider Diederik Samsom: „Hoe meer steun hoe beter. Het moet met een tweederde meerder heid en dan na verkiezingen nog een keer. Ik zie dit wel gebeuren." Buma wil de Tweede Kamer voortaan laten kiezen via een nieuw kiesstelsel. De helft van de 150 zetels zou net als nu gekozen worden via partijlijsten. De ande re 75 zouden via een districtenstel sel gekozen moeten worden, zoals bijvoorbeeld ook in Duitsland ge beurt. Een dergelijk systeem heeft ook tot gevolg dat er een kies drempel ontstaat van 1,5 procent. AMSTERDAM NIEUWEGEIN WAGENINGEN ZOETERMEER Eijk wil liever geen pausbezoek door Patrick Wiercx Pater Joost Koopmans DEN HAAG - De SP wil dat de maat schappelijke stage voor scholieren verplicht blijft. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4