Stybar pakt onderweg nieuwe wereldtitel mee Brons is troostprijs voor Van der Poel Lars van der I- Jacob de Roo en Pim van de Swaluw geven hun ogen goed de kost in Hoogerheide. 34 SPORT WK VELDRIJDEN I Begin 2012 maakte Stybar de succesvolle overgang van het veld (waarin hij in 2010 en 2011 we reldkampioen was geworden) naar de weg. Hij won vorig jaar de Eneco Tour en behaalde een rit- zege in de Vuelta. In de winter maanden pakt de renner van Omega Pharma Quick Step graag een crossje mee. Dit keer besloot de man uit Stribro het ook nog één keer te proberen op het WK. Sven Nys zag de bui voor de start 'al hangen: „Denk niet dat het een devaluatie van de sport is mocht hij hier in Hoogerheide winnen. Stybi mag dan inmiddels wegren ner zijn, hij is daarnaast nog altijd een echte crosser", meldde de bijna 38-jarige Vlaming. Stybar plaatste een paar kantteke ningen bij alle loftuitingen. „Ik weet niet wat dit zegt over het ni veau van het veldrijden. Ik ben in ieder geval ondertussen een ande re renner geworden dan wie ik drie winters geleden was. Het crossgevoel zit nog altijd in mijn lijf, maar ik merk ook dat ik niet meer zo explosief ben als vroeger. Toen kon ik de eerste drie ronden als een racewagen door blijven versnellen. Nu moet ik het anders aanpakken." De Tsjech gaf ook eerlijk toe dat hij niet zomaar op elk moment en op elk parkoers de beste van de wereld kan zijn. „Dit parkoers in Hooger heide paste bij dit weer en in deze omstandigheden perfect bij mijn aanloop naar de eerste wegwedstrij den. Ik heb er niet anders voor hoe ven trainen. Als het had geregend, was ik niet eens gestart." Het is volgens hem dan ook nog al lerminst zeker dat hij volgend jaar in eigen land zijn wereldtitel ver dedigt. „Het parkoers in Tabor vergt een specifieke voorberei ding. Het is niet een omloop zoals in Hoogerheide die ik er in de voorbereiding op het wegseizoen even bij kan pakken. 'Tabor' is wel indirect één van de redenen waar om ik hier wilde rijden. Het was een mooie manier om reclame te maken voor het WK in Tsjechië." Later, toen hij weer opgefrist was, legde hij heerlijk helder uit waar om. „Ik was hier gekomen voor de regenboogtrui. Daar kun je een jaar lang in rondrijden, die kun je showen. Een medaille is al leen mooi pm thuis weg te han gen. Daar kun je niet mee rond gaan rijden." Van de verwachte tweestrijd met zijn grote rivaal Wout van Adrt was het gisterochtend niet geko men op de Brabantse Wal. De Belg reed oppermachtig naar het wereldgoud, Van der Poel moest in de achtergrond knokken om ternauwernood derde te worden. Ook de Belgische nummer twee Michael Vanthourenhout bleef ver buiten zijn bereik. „Ik voelde meteen na de start al dat het niet goed ging", verklaar de Van der Poel. „Ik had deze week wel wat last gehad van mijn keel en zit tegen een verkoudheid aan, maar ik had niet verwacht daar in de wedstrijd last van te hebben." Ook Vanthourenhout reed simpel bij hem weg. „Ze reden me op een bepaald moment zelfs alle maal voorbij. Hoe ik het klaarge speeld heb weet ik niet, maar ik ben toch nog derde geworden. Terwijl ik voor mijn gevoel hele maal niet hard reed." HOOGERHEIDE - Pim van de Swa luw en Jacob de Roo zijn het er op weg naar het WK veldrijden over eens. Het zal voor Marianne Vos geen makje worden om haar zevende wereldtitel te veroveren. Het heeft de hele nacht en ochtend geregend, het parkoers zal één grote modderpoel zijn en daarin zal Vos' grootste con currente, de Amerikaanse1" Katie Compton, in het voordeel zijn. Vos is meer van de souplesse, Compton is het krachtmens. En op kracht zal het vooral aanko men in de blubber van Hoogerhei de. Pim van de Swaluw (18) en Jacob de Roo (23) zijn fanatieke veldrij ders, zo niet de fanatiekste van heel Zeeland. Bij Kapellenaar De Roo - zijn vader is een neef van Jo de Roo - is de scherpte er een beetje af sinds hij fulltime kraan machinist is, maar Van de Swa luw heeft grote plannen. Hij is zijn tweede veldrijseizoen aan het afronden en hoopt over twee jaar in Huijbergen aan het EK voor beloften mee te mogen dpen. Van de Swaluw is parttime fiet senmaker en besteedt een groot deel van de rest van zijn tijd aan veldrijden. De inwoner van Kwa- dendamme is vaak op de Brabant- se Wal te vinden om te schaven aan zijn techniek, kracht en condi tie. Op woensdag krijgt hij trai ning van oud-wereldkampioen Adrie van de'r Poel, de man die het WK-parkoers in Hoogerheide ontworpen heeft. Van de Swaluw en De Roo heb ben net als de meeste wielrenners een zwak voor Marianne Vos. Als het maar twee wielen heeft, een zadel, een stuur en een ketting, dan kan Vos er wat moois mee, De Nederlands kampioen weet zijn nederlaag aan twee factoren. „Ik heb veel pech gehad en er wa ren er een paar beter." Die pech trof Van der Haar al in het begin van de wedstrijd toen de Tsjech vinden ze. Ze doet dingen die nie mand anders kan. „En ze komt vaak bij ons in het dorp", weet Van de Swaluw. „Wilfred Geijs is haar masseur en hij woont in Kwadendamme." De twee veldrijders zijn geen laat komers. Al om kwart over één, bijna twee uur voor de start van het vrouwen-WK, lopen ze langs de tenten waar de fietsen worden geprepareerd en de rensters zich op de rollen warm rijden. Vooral de techniek heeft de aan dacht van het duo. De Italianen hebben hydraulische remmen, of tewel schijfremmen op hun fiet sen gemonteerd. Een nieuwig heid. De twee Zeeuwen doen het nog met remblokjes tegen hun velgen. „Die schijfremmen zijn nog nauwelijks te koop. Maar als ik er mee zou willen rijden, dan heb ik twee compleet nieuwe fiet sen nodig. Een veldrijder heeft na melijk twee fietsen. Samen ben je dan zo'n 10.000 euro kwijt", re kent De Roo voor. Bij het inspecteren van de ban den wordt goedkeurend geknikt. Ze hebben bij bijna alle deelne mers een hoog profiel, dat ver uit elkaar ligt. „Je hebt veel grip en de modder blijft niet vastzitten", ver klaart Van de Swaluw. En dan wordt er nog gezocht naar fietsen met slechts één tandwiel op het voorblad. De Belgen heb ben ze. Omdat je niet meer hoeft te Schakelen, kan de ketting ook niet in de modder verdwalen. De Roo: „Als die vast komt te zitten «'"UUUilHIM." Zdenek Stybar finisht als eerste in Hoogerheide. foto Andre Weening/Vi Images door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Zdenek Stybar kreeg het bier en het gejoel van de Vlaamse fans over zich toen hij - eenmaal losgerukt van Sven Nys - op weg was naar de wereldtitel veldrijden. „Ik kan dat wel begrij pen. Het is de combinatie van te veel alcohol en teleurstelling", zei de Tsjech over de manier waarop het publiek in Hoogerheide rea geerde op zijn terugkeer op de troon van het cyclocross. door Jan Martens HOOGERHEIDE - Moeder Corinne stak een duim naar hem op toen hij de finish passeerde en bonds coach Johan Lammerts uit Putte sprak over een 'mooie bronzen me daille'. Zelf schudde Mathieu van der Poel het hoofd. De derde plaats op het WK voor beloften in Hoogerheide was voor hem niet meer dan een troostprijs. Een schra le troostprijs. Dit wil ik ook wel door Koen de Vries door Jan Martens HOOGERHEIDE - Zijn met modder besmeurde gezicht stond strak gis termiddag na de finish in Hooger heide. „Ik was hier voor het po dium gekomen. Dan valt een zesde plaats tegen", zei Lars van der Haar na het door Zdenek Stybar gewon nen wereldkampioenschap. Lars van der Haar ploegt zich een weg door de modder van Hoogerheide. foto VI Images .1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34