Ronald Koeman heeft nooit echt kunnen oogsten bij Feyenoord Verliezen begint te wennen bij PSV 26 SPORT EREDIVISIE Gebrek aan efficiëntie kost koploper twee punten (1 -1Voorsprong op Vitesse blijft twee punten. Wat ongetwijfeld zwaar heeft meegewogen is dat hij met de hui dige selectie niet heeft kunnen oogsten. Na de derde plaats van af gelopen seizoen bleef zijn spelers groep nagenoeg intact. Waar de concurrentie topspelers verloor en nieuwe, vaak jonge voetballers in moest passen, kon Koeman op dezelfde voet verder. Zijn spelers waren allemaal een jaar ouder en rijper als voetballer, maakte hij duidelijk. Dit zou zomaar eens een heel mooi seizoen kunnen worden, klonk het kort voor de competitiestart in en rond de Kuip. Na een desastreuze start kon ech ter al met potlood een streep door de titelkansen worden gezet. Feye noord verloor in Zwolle, liep in de eigen Kuip rood aan tegen FC Twente en ging vervolgens ook onderuit bij Ajax. Drie gespeeld, ntil punten, hekkensluiter in de eredivisie en in de voorronde van de Europa League ook nog eens uitgeschakeld door het Russische Kuban Krasnodar. Feyenoord bleef zo opnieuw zonder de in komsten en ervaring van Europe se wedstrijden. De club deed in 2008 voor het laatst mee aan de groepsfase van een Europees toer nooi, toen nog de Uefa Cup. Na het eerste seizoen van Koe man, die in de zomer van 2011 de opgestapte Mario Been opvolgde, dacht Feyenoord de Champions League in te gaan. De weg werd versperd door Dinamo Kiev. Daarna gooide Sparta Praag de deur naar de Europa League dicht. Feyenoord redde het steeds net niet. Zo kunnen de jaren van Koe man straks misschien wel het best worden omschreven. Net niet. Steeds als de ervaren trainer het gevoel had dat hij zijn ploeg op de rails had en Feyenoord aan een sterke serie bezig was, moest hij een nieuwe teleurstelling slik ken. Wie van Fleracles Almelo, RKC Waalwijk en ADO Den Haag verliest, kan en mag zichzelf niet stabiehnoemen. Koeman zag na zijn eerste jaar de hele as vertrekken, maar wat er in de jaren erna van buitenaf voor te rugkwam, was vaak vooral mid delmaat. Van het huidige basis team komt meer dan de helft uit de eigen opleiding. Van de - trans fervrije - nieuwelingen is alleen Daryl Janmaat een schot in de roos geweest voor technisch direc teur Martin van Geel. Boegbeeld Graziano Pellè kwam aanwaaien dankzij contacten van de zoon van Koeman, Lex Immers is over een heel seizoen gezien niet ge schikt voor een topclub. Toch zal Koeman de Haagse middenvelder nooit afvallen. Want hij vindt dat hij niets beters heeft en laat Im mers daarom in zijn waarde. Nog dertien wedstrijden heeft Koeman om er een mooi eind aan te breien, waarbij de tweede plaats het hoogst haalbare lijkt. De teleurstelling over het feit dat hij niet de nieuwe bondscoach wordt, heeft hij achter zich gela ten. Koeman gaat op zoek naar een nieuwe uitdaging, die vrijwel zeker in het buitenland ligt. Hij heeft al bij Ajax, AZ, PSV en Vitesse gewerkt. Veel opties zijn er momenteel ook niet in Neder land. Heerenveen zoekt een opvol ger voor Marcó van Basten, die vertrekt omdat hij niet het goede gevoel heeft. Zoals Koeman dat ook niet meer heeft bij Feye noord. UTRECHT - Ajax verzuimde gister middag verder uit te lopen op Vit esse. Het gelijkspel bij FC Utrecht (1-1) kwam statistisch gezien niet als een verrassing. Aan de vier voorgaande edities hield de koplo per slechts één punt over. De thuisploeg beschikte voor eigen publiek echter niet over magische krachten. Ajax speelde slordig en kon wederom niet rekenen op een efficiënte voorhoede. Meer dan in andere jaren leek FC Utrecht een goed te nemen hin dernis. Het team oogde broos, wat zich uitte in drie competitieneder lagen op rij. Vooral in defensief opzicht lukte weinig. Om het elf tal een impuls te geven, kwamen tijdens de winterse transferperio de vijf spelers. Twee van hen de buteerden gisteren, samen met be loftespeler Jordy van der Winden. Ajax-trainer Frank de Boer opper de vooraf dat FC Utrecht meer hinder dan plezier aan de persone le wijzigingen zou beleven. Deze prognose kwam niet uit. De ster ke Fransman Matthieu Delpierre, gehuurd van Hoffenheim, speelde Bojan Krkic uit de wedstrijd. Pijnlijker voor Ajax was de in breng van de overige nieuwe ge zichten. Van der Winden, die aan gaf geen oog te hebben dichtge daan, maakte het Lasse Schone moeilijk. Invaller Fernando Quesa- da, een voormalig jeugdspeler van Barcelona, kon opvallend goed mee. Hetzelfde gold voor Juan Sé- bastian Agudelo, die vorig week al een paar minuten meedeed te gen Roda JC. De Amerikaan met Colombiaanse roots ontregelde Ajax behoorlijk. Agudelo, zeventienvoudig interna tional, rekende op een debuut in de Premier League, maar kreeg geen werkvergunning. Hij illus treerde hoezeer Ajax zich liet rin geloren. Na moeizame zeges op PSV, Feyenoord en Go Ahead Eag les wilde de landskampioen FC Utrecht professioneel oprollen. Zodra het team naar adem ging snakken, moest de wedstrijd met enkele scherpe aanvallen worden beslist. Dat lukte niet, zoals Siem de Jong aangaf. „We speelden ze niet kapot." De aanvoerder hoefde zich de puntendeling niet aan te rekenen. Na een uur spelen maakte hij zijn rentree na een hamstringblessure. De schaduwspits verving Krkic, die niet goed uit de verf kwam. Met een listig hakballetje en een geblokt schot liet hij zich in elk geval meer gelden dan de huur ling van Barcelona. „Het lukte alle maal net niet", sprak hij schuldbe wust. „Dat wijt ik aan een gebrek aan ritme." Hoewel de grote vorm ontbrak, had Ajax met iets meer precisie Na de zevende uitnederlaag (in elf duels) van het seizoen was er vooral gelatenheid. Dat PSV in uit wedstrijden verliest, is dit voetbal jaar eerder regel dan uitzonde ring. Bij een topclub hoort na een wanprestatie een vorm van neer slachtigheid te heersen, die is er vooral onder de supportersschare. Alle hoop op een rustig vervolg van het seizoen is bij de aanhang van PSV inmiddels vervlogen. Waalwijk was gisteren opnieuw een plek des onheils voor de club, voor het derde jaar op rij kreeg PSV een pak op de broek. De club van trainer Erwin Koe man moet ieder jaar financieel de touwtjes aan elkaar knopen, maar slaagt er telkens in om PSV pijn te doen. Cocu miste strijd en pas sie bij PSV. „Niet na de 1-0, daarna vond ik dat het team wel reageerde. Ik had dat liever gezien bij een stand van 0-0. Een groot deel van de wedstrijd hebben we de controle en toch zijn we in het mes van RKC gelopen." In de wetten van het topvoetbal is de coach medeverantwoordelijk op het moment dat begeestering en bezieling ontbreekt. De direc- In Waalwijk verliest PSV voor de zevende keer deze competitie een uitwedstrijd. PSV speelde er elf. tie van PSV liet eerder al weten niets te doen aan de invulling van de hoogste technische post bij PSV, er zal dus niets veranderen zolang Cocu zelf niet de hand doek in de ring gooit. Gelet op de resultaten is dat on voorstelbaar. Onder Cocu is PSV uitgeschakeld in Europa en in de. strijd om de KNVB-beker. In de competitie is de ploeg na 21 duels al niet meer in staat om de top-drie te bedreigen. Op Mem phis Depay en Jeroen Zoet na ont wikkelt geen enkele speler zich goed, onder anderenAdam Maher is het hele seizoen al een zwakke schakel in het elftal. Waar het gisteren precies mis ging? PSV kreeg na een half uur wel vat op RKC, tot veel uitge speelde kansen leidde het niet. Het gevaarlijkste moment was van Depay, die een beheerst schot op de lat boven RKC-doelman Se- da zag belanden. PSV speelde een tempo te laag, te voorspelbaar en was binnen de zestienmeter (op nieuw) onmachtig. Na rust vloog de eerste de beste uitgespeelde kans van RKC erin. Evander Sno legde Stijn Schaars in de luren en tekende fraai de 1-0 aan. Het was voor PSV wel het teken om aan te zetten, dat leidde vooral tot gepriegel in het straf schopgebied. RKC bleef met kunst- en vliegwerk overeind en verdubbelde via Sno in de slotfase de voorsprong via een counter. PSV bleef vol twijfel achter. Het disfunctioneren van bijvoorbeeld Maher was voor iedereen zicht baar, Cocu pikte er niemand uit. „Een aantal spelers heeft niet ge bracht wat ze normaal moeten brengen in uitwedstrijden. Dan komt het niet alleen op voetbal aan, maar ook op inzet. We heb ben het allemaal aangegeven en reageren pas na de 1-0." Overmorgen wacht PSV de vol gende uitwedstrijd, tegen Cam- buur. Cocu kan met de ploeg zo- veel video's terugkijken als hij wil en tientallen tactische besprekin gen voeren, PSV blijft punten morsen zolang zijn team niet mee kan of wil in het vechtvoetbal van andere ploegen. BESCHOUWING door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Volgens Ronald Koe man (50) heeft hij de keuze om aan het eind van dit seizoen te ver trekken bij Feyenoord puur op ge voel gemaakt. Na drie seizoenen vindt de trainer het wel mooi ge weest. Dat hij weinig perspectief zag en ook dit seizoen weer zon der een echte prijs af zal sluiten, zal dat gevoel alleen maar hebben versterkt. Koeman heeft Feye noord met beperkte middelen suc cesvol gereanimeerd, maar ook hij kon de wisselvalligheid nooit uit het team krijgen. FC Utrecht door Geert Langendorff Ronald Koeman vindt het na drie jaar genoeg geweest bij Feyenoord. foto Maurice van Steen/VI Images In de laatste vijf competitiewedstrij den pakte Ajax slechts twee punten bij FC Utrecht. De Amsterdammers houden na het 1-1-gelijkspel twee punten voorsprong op Vitesse. door Rik Elfrink EINDHOVEN - De technische staf van PSV stond er na afloop van RKC-PSV beteuterd bij in de cata comben van het Mandemakers Sta dion. Trainer Phillip Cocu keek de beelden na de 2-0-nederlaag nog eens terug. Ongeloof, maar geen woede of extreme teleurstelling bij de coach of de rest van de staf of het team. Evander Sno scoorde beide doel punten van RKC. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26