ZEELAND Verloren gewaande grenspaal terug Waar voor je geld Slachtoffers 1953 herdacht almanak 18 en19 Startkapitaal bijna binnen, maar tijd begint te dringen. Bescheidenheid siert de vrouw Van familie kun je niet weglopen MIDDELBURG - Om te kunnen be ginnen met het verstrekken van leningen aan ondernemers, heeft de Kredietunie Zeeland voor 31 maart nog drie ton nodig. De kredietunie is een coöperatie van ondernemers die leningen aan mkb-bedrijven wil verstrek ken van 50.000 tot 250.000 euro. Inmiddels hebben 28 onderne mers en bedrijven geld ingelegd. Grootverstrekker is ZLM Verzeke ringen. De kredietunie - voor en door on dernemers - heeft echter een startkapitaal van minimaal 2,5 mil joen euro nodig. Tot nu toe is 2,2 miljoen euro toegezegd door be drijven en de provincie. De laatste stelt aan haar renteloze lening van 500.000 euro de voorwaarde dat de kredietunie voor 31 maart twee miljoen euro in kas heeft. Wordt dat bedrag niet gehaald, dan vervalt mogelijk de lening van de provincie en gaat het feest mogelijk niet door. Beoogd accountmanager Jan Kees Oorthuijs van Kredietunie Zee land roept daarom ondernemers op in het kredietfonds deel te ne men. Dat kan vanaf een bedrag van 10.000 euro. Informatie is te vinden op www.kredietuniezee- land.nl. „We hebben nog een paar ijzers in het vuur, maar introduc ties bij maatschappelijk betrok ken en mogelijk geïnteresseerde ondernemers zijn meer dan wel kom", zegt Oorthuijs. De kredietunie wil in april de eer ste kredieten verstrekken. Ze werkt daarbij samen met andere regionale investeringsfondsen en Qredits, de nationale organisatie voor microfinanciering die afgelo pen vrijdag koningin Maxima als eregast op haar jubileumviering ontving. De CDA-Kamerleden Eddy van Hijum en Agnes Mulder werken momenteel aan een wet op de kre dietunies, waarin onder meer het toezicht is geregeld en die uitgifte van obligaties door kredietunies mogelijk maakt. Met het wetsvoor stel dat voor de zomer door de Tweede Kamer zal worden goed gekeurd, wil Nederland toestem ming van de Europese Commis sie krijgen voor een aangepast toe- zichtregime. Van Elijum: „Een kre dietunie zou volgens Europa een bankvergunning nodig hebben en dus aan zeer strenge eisen moe ten voldoen. Brussel is bereid een uitzondering te maken, mits we het wettelijk goed regelen." De Kredietunie Zeeland heeft snel nog drie ton inleg nodig, anders verspeelt ze een lening van de provincie De grenspaal bij het voormalige douanekantoor, waar nu Leonidas zit, was ineens van zijn sokkel ver dwenen. „We dachten eerst aan een carna- valsgrap", zegt wethouder Clen de Kraker van de gemeente Hulst. „We hebben overal naspeuring ge daan. Nu blijkt dat bij de provin cie Oost-Vlaanderen is besloten dat de paal maar eens gerestau reerd moet worden. Ze hebben de paal gewoon weggehaald." De grenspaal is geplaatst tussen 1815-1830 op de plaats, waar na die tijd de landsgrens werd getrok ken. De paal was ooit slachtoffer van een aanrijding. Douaniers ont fermden zich toen over het geha vende object, maar niet alle brok stukken konden gered worden. Na de restauratie kan de grens paal weer worden teruggeplaatst op zijn sokkel. De vrouw des huizes had bij een winkel een zak met tien croissantjes gekocht. Deze kwamen tijdens de lunch op tafel. De vrouw vertelde trots dat ze 1,59 euro kostten voor tien stuks, in plaats van 75 cent voor één bij de warme bakker. De echtgenoot vond ze niet zo heel erg lekker, maar ach, voor dat geld. Toen alle croissantjes op waren en de vrouw de plastic zak bij het af val wilde gooien, keek ze nog eens naar het etiket. Pas toen zag ze dat ze de oven tien minuten had moeten voorverwarmen en dat de croissant jes in vijf minuten moesten worden afgebakken. Logisch dus dat ze niet zo lekker waren als bij de warme bakker. Ze heeft dit maar niet tegen haar man verteld. MAANDAG 3 februari 2014 Kredietunie zoekt nog drie ton door Frank Balkenende NIEUWERKERK - Voor de eenenzestigste keer zijn zaterdag op verschillende plaatsen de 1836 slachtoffers van de Watersnoodramp van 1953 herdacht, zo als hier in Nieuwerkerk. Bij een aantal herdenkingen was een nadrukkelijk rol weggelegd voor schoolkinderen. In Ouwerkerk was bij het Watersnoodmonu ment de centrale herdenking, foto Dirk-Jan Gjeltema door Eugène Verstraeten KAPELLEBRUG - De bijna tweehon derd jaar oude grenspaal uit Kapellebrug is terecht. De paal blijkt door de provincie Oost-Vlaan- deren te zijn afgevoerd voor een opknapbeurt. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13