Swiss Ij/Sense 6 BINNENLAND is vliegtuigspotter! bij een Arabische legerbasis dom? Dat doet er niet toe. Hulp krijg je in een buitenlandse bajes altijd. KOOPZONDAG 2 FEBRUARI www.swiss sense.nl AMSTERDAM - Zijn het enthousias te vliegtuigspotters of spionnen? In de Verenigde Arabische Emira ten zitten drie Nederlandse man nen van 52,40 en 23 jaar al een paar dagen in de gevangenis, met een aanklacht voor spionage. Vol gens familie van de 52-jarige man uit Nieuw-Vennep zijn het drie vrienden die graag in verre lan den vliegtuigen fotograferen. „Ver moedelijk hebben ze verboden ob jecten gefotografeerd in restricted areas." Bij ervaringsdeskundige Patrick De Verenigde Arabische Emiraten lijkt me geen fijn land om vast te zitten Dirksen (39) uit Amsterdam brengt hét nieuws vervelende her inneringen naar boven- In 2001 zat de destijds uit Eindhoven af komstige vliegtuigspotter vijf we ken in een Griekse gevangenis, sa men met Frank Mink uit Lelystad en een groep Britten met wie ze op spottersvakantie waren. Of de drie Nederlanders dom zijn ge weest? „Dat weet ik niet, ik ken de omstandigheden niet." Zelf hadden ze destijds toestemming van de autoriteiten om vliegtuig nummers te noteren op de plek waar ze werden opgepakt. Dirk sen: „Ik hoop vooral dat de man nen snel vrij komen. De Verenig de Arabische Emiraten lijkt me geen fijn land om vast te zitten." Oud-diplomaat en minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer houdt ook veel van vlieg tuigen. „Ik heb begrip voor vlieg tuigspotters. Maar zij moeten we ten dat hun hobby uitoefenen in het buitenland erg onverstandig kan zijn." Of ze dom zijn geweest of niet, de drie Nederlanders krijgen hulp van het ministerie van Buiten landse Zaken. Een medewerker van de ambassade in Dubai heeft hen in de gevangenis bezocht. Het ministerie in Den I laag on derhoudt contact met de familie. Dirksen had destijds veel aan de steun van de ambassade in Athe ne, zegt hij. „Die regelde heel praktische zaken, zoals fruit, lees voer en een telefoonkaart om naar huis te kunnen bellen. Toen we vrij kwamen, logeerden we thuis bij een ambassademedewer ker voor we naar Nederland vlo gen. Maar of het ministerie ook iets heeft gedaan om ons vrij te krijgen, weet ik niet. Daar heb ik weinig van gemerkt." Toch gebeurt dat wel degelijk, vol gens De Hoop Scheffer. „Achter de schermen bemiddelt de ambas sade op een discrete en diploma tieke manier bij de lokale autori teiten. Nederland heeft goede rela ties en een eigen ambassade in Dubai. Dat kan helpen; het bete kent dat er persoonlijke contacten zijn opgebouwd. Maar dit zijn niet de makkelijkste zaken." Consulaire bijstand in het buiten land is officieel geen recht. Toch kunnen Nederlanders die in het buitenland in de gevangenis be landen, altijd rekenen op hulp. Ne derland trekt daar jaarlijks twee miljoen euro voor uit. Voor het ministerie is het belangrijk om goed met zulke - vaak precaire - zaken om te gaan, verklaart diplo- matiedeskundige Jan Melissen van Clingendael. „Vaak is er veel publieke druk en media-aan dacht, zoals de zaak rond Zahra Bahrami (Nederlandse die in 2011 in Iran ter dood werd veroor deeld, red.). De politieke toe komst van de toenmalige minis ter Uri Rosenthal hing toen aan een zijden draadje." Of de 2306 Nederlanders die mo menteel in een buitenlandse cel zitten - de meerderheid voor drugsgerelateerde zaken - daad werkelijk schuldig zijn, doet voor het ministerie niet ter zake, zegt een woordvoerder. „Dat is aan de lokale autoriteiten. Of ze zichzelf in de nesten hebben gewerkt of niet, iedereen krijgt hulp." Patrick Dirksen heeft na zijn avon tuur in de Griekse gevangenis geen andere hobby gezocht. Inte gendeel, lacht hij. „Ik ben alleen maar fanatieker geworden. Ik ben net terug van een spottersvakan tie in Bahrein; ook in de golfregio. Maar ik ben wel voorzichtig. Ik ga niet in het wild met mijn camera bij een vliegveld staan." Goes Outlet: Marconistraat 28a, .tel; (0113) 72 41 11 Middelburg: Mortiereboufevard 18a, tel; (0118) ^0 65 94 f4~" Swiss Sense kwaliteit BOXSPRINGS &- MATRASSEN MIDDELBURG 12.00 - 17.00 UUR 'Spotten kan onverstandig zijn' door Annemieke van Dongen Patrick Dirksen, spotter I Vliegtuigspotter Patrick Dirksen kort na zijn vrijlating in 2001 uit een Griekse gevangenis, foto Archief Eindhovens Dagblad jQÏJ/ 90 DAGEN OMRUILGARANTIE Dé bedden van Swiss Senseworden zorgvuldig opgebouwd uit eert wereldwijde séieefevan exclusieve en. hoogwaardige materialen en teehnièfen. Bovendien geniet ybfonsvan90dgger> prnmilgarantie op boxsptlngs wfmaJrassetnf WORLDWIDE TOP PRODUCTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6