Bij de bloedafnamebalie ben je nooit alleen Vertrouwde namen trekken lijst van Dorpsbelangen Toerisme Raadselachtige steen 66 Het is toch mooi als iedereen kan lezen wat mijn opa als soldaat aan de grens meemaakte 24 ZEEUWS-VLAANDEREN EERSTE WERELDOORLOG Soldaat Marien Wandel bewaakte de grens van 'neutraal Nederland' tijdens de Eerste Wereldoorlog. Uit de zorg Dat heb ik nog nooit meegemaakt, klinkt het opgelucht als een mevrouw de wachtruimte van de bloedafname ziet. „Er is hele maal niemand!" Dat is inderdaad een zeldzaam verschijnsel. Vijf minuten later zit de wachtkamer dan ook alweer vol. De poliklinische bloedafna me is een van de weinige afdelin gen waar je zonder afspraak te recht kunt. „Maar je moet helaas wel geduld kunnen hebben. Het kan erg druk zijn, vooral 's och tends", vertelt analist Bennie Schuit (28) uit Oost-Souburg. „Een grote groep mensen moet immers nuchter bloed laten prik ken. Die hopen we altijd voor tien uur te kunnen helpen. Maar elke patiënt verdient de aandacht die hij nodig heeft." Soms is iemand lastig te prikken en ook het afnemen van bloed bij kinderen vraagt vaak wat meer tijd. „Je moet je ook niet laten op jagen, want dat vergroot de kans op fouten. Je mag nooit vergeten dat wat wij constateren, bepalend is voor de behandeling van een pa tiënt. Een goede bloedafname is hierbij van groot belang, want an ders is een betrouwbare uitslag niet mogelijk." Zo druk het voor de balie is, zo ogenschijnlijk rustig is het een paar deuren verder, in het labora torium. Maar om misverstanden te voorkomen, hier wordt ge werkt. Hard gewerkt. Denk niet dat Bennie de hele dag met zijn snufferd boven een microscoop hangt. Nee, er zijn tal van impo- santé apparaten die verschillende waarden onderzoeken en allerlei stofjes meten in het bloed of de urine. Het ene apparaat kan bloed groepen bepalen, het andere be kijkt of de witte en rode bloedcel len in de juiste hoeveelheden aan wezig zijn en of er geen kwaadaar dige cellen bij zitten. Een derde apparaat controleert de werking van onder meer het hart, de nie ren en de lever. „Alle doorsnee re sultaten worden, na beoordeling, meteen doorgestuurd naar de arts. Afwijkende resultaten ne men we nog eens extra onder de loep. Dat doen we 24 uur per dag, 7 dagen per week. In levensbedrei gende situaties, bijvoorbeeld als er donorbloed nodig is, moeten we immers meteen paraat staan." Tonny Brugge bewaakte als dienstplichtig soldaat de grens in Zeeuws-Vlaanderen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij stond tussen september 1914 en het eind van de oorlog onder meer bij de landsgrens ter hoogte van Sluis, Axel, Hulst en Zuiddorpe. Marien Wandel was één van de vele dienstplichtigen en beroeps soldaten, die langs de grens pa trouilleerden om de Nederlandse neutraliteit te waarborgen en smokkelaars dwars te zitten. Maar van die duizenden soldaten zul len er niet veel een dagboek heb ben bijgehouden. Marien deed dat wel en hij bewaarde boven dien de schriften waarin hij zijn belevenissen optekende. Niet alleen koningin Wilhelmina kreeg later een mooi ingebonden boek met alle dagboekaantekenin gen, maar ook kinderen en klein kinderen ontvingen een exem plaar. De schriftjes zijn tot op de dag van vandaag bewaard en zijn in het bezit van jongste zoon Nico. Zijn oom zal de cahiers te zijner tijd aan een museum overdragen, verwacht Tonny. „Marien heeft 21 kleinkinderen, dus wie zou je het moeten geven? Voor die kleinkin deren heb ik de geschriften ge scand en in een boek gebonden. Bovendien heb ik de aantekenin gen van Marien overgetikt en er hier en daar gangbaar Nederlands van gemaakt." Nazaten kunnen dus makkelijk kennisnemen van de belevenis sen van Marien. Leden van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten werden het afgelopen jaar in vier afleveringen van hun 'Bulletin' ook deelgenoot ge maakt van de (Oost-)Zeeuws- Vlaamse avonturen van soldaat Wandel. De belangstelling van de heemkundigen deed Tonny Brug ge, die zeifin Waterlandkerkje woont, beseffen dat de verhalen van zijn opa voor meer mensen in teressant kunnen zijn. „Nu er hon derd jaar na het uitbreken ook in Nederland veel belangstelling voor de Eerste Wereldoorlog is, leek het me aardig om het dag boek van opa voor meer mensen te ontsluiten. Niet zozeer voor in formatie over het krijgsverloop, maar vooral om een beeld te krij gen van het leven in de streek in die tijd." Als uit het Schouwse Nieuwer- kerk afkomstige protestant was een katholieke processie in Zuid dorpe voor hem 'een eigenaardig gezicht'. Ook de Belgische 'vloe ken' van de Zeeuws-Vlamingen klinken hem vreemd in de oren. Maar de 'aan de lopende band uit gesproken milliars' vloeien grens bewoners zonder besef uit de mond, waaruit Wandel de conclu sie trekt dat ze niet 'Gods onte- rend' zijn bedoeld. In de 21ste eeuw wordt in de regio nog steeds geklaagd over het open baar vervoer. Maar Wandel was een eeuw geleden nog heel wat langer onderweg. Voor een reisje van Sluis naar Axel gingen de sol daten - ook al omdat ze niet via België konden reizen - eerst met de trein naar Breskens, vandaar met de boot naar Terneuzen en vervolgens weer per trein naar Axel. Juist omdat Marien Wandel een scherp oog had voor het militaire én het burgerlijke leven aan de grens, wil Tonny de aantekenin gen van zijn opa voor iedereen toegankelijk maken. Samen met een redacteur van De Drukkerij in Middelburg werkt hij aan een iets ingekorte, vlot leesbare dag boekuitgave. Op 4 augustus 1914 vielen de Duitsers België, Luxem burg en Frankrijk binnen. „Het zou mooi zijn als rond die datum een handzaam boek verschijnt." Op drie staat steunfractielid Ma rianne Carels, die op haar beurt wordt gevolgd door de oud-raads leden Bram Vreeke, Carien Bolijn en Sander de Putter. De Putter, ook voorzitter van de partij, beves tigt de woorden van fractievoor zitter Baarends dat 'de jeugd nou eenmaal niet staat te trappelen om het stokje over te nemen'. De Putter hoopt dat een aantal dertigers en veertigers de komen de periode wordt aangestoken door het 'politieke virus' waar de oude garde mee is behept, zodat een nieuwe lichting in 2018 de kar kan trekken. Hij benadrukt dat de partij er wel in slaagt om voeling met alle inwoners van Sluis te houden door kandidaten uit alle kernen te selecteren. Daar door kan D T politiek blijven bedrijven, die puur is gericht op de lokale praktijk, werft de partij in haar beleidsprogramma 'Kans- Keuze-Kwaliteit'. Speerpunten in het programma zijn onder meer handhaving van het tweede woningbeleid in alle kernen; een dorpshuis in elke kern en geen reclamebelasting. Hoewel De 'Putter niet durft te dromen dat D T meer dan twee raadszetels in de wacht sleept, blijft de partij bereid 'bestuurlijke verantwoordelijkheid te aanvaar den'. Fractievoorzitter Baarends sluit samenwerking met Lijst Ba- bijn uit. Maar met alle andere par tijen wil D T proberen een be leidsprogramma op te stellen dat 'constructief en slagvaardig' is uit te voeren door een college met drie wethouders. SLUIS - Ze keken even vreemd op toen ze tijdens het leggen van een nieuw terras in de tuin één van de tegels van de bestaande stoep omdraaiden. Op de achterkant er van vonden Patricia Schanck en Martijn Reijns uit Sluis de afdruk van een oude krant, maar dan in spiegelbeeld. Vaag is in de steen een wervende tekst te lezen voor het eten van vlees; een adverten tie dus. Sindsdien probeert het tweetal uit te zoeken hoe dat kan. „Een familielid opperde de moge lijkheid dat het iets met een druk kerij te maken heeft", vertelt Patri cia. Of is een bestaande krant hele maal ingesleten in de steen? „We zijn heel benieuwd of iemand hier meer over kan vertellen", zegt Patricia hoopvol. I De steen stelt de vinders voor raadsels. Er staat de afdruk van een krant in, met veel - bijna onleesbare - advertenties. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering analist Ben nie Schout over bloedafnames. Dagboek over soldatenleven aan de grens door René Hoonhorst tg Bennie Schuit kijkt door de microscoop naar de rode en witte bloedcellen en gaat na of er kwaadaardige cellen tussen zitten. WATERLANDKERKJE - De opa van Kleinzoon Tonny Brugge door René Hoonhorst SLUIS - De kandidatenlijst van Dorpsbelangen Toerisme in Sluis wordt getrokken door zes ver trouwde politici. Fractievoorzitter Liber Baarends staat op één en wordt gevolgd door huidig raadslid Arnold Scheppers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68