Gezondheidsraad wil gifvrije zone bij huizen Toen het Advocate in zaak moordpoging Renesse vraagt opnieuw vrijspraak Verteller 22 ZEELAND MISHANDELING REYNAERTCOLLEGE Scholieren die toekeken bij vechtpartij Reynaertcollege Hulst voelen zich beschuldigd. donderdag Tekstje op de rouwkaart van Johannes Dingeman Cornelis Berrevoets, foto graaf te Zierikzee: 'Net als zovelen had ik een orkest willen dirigeren of vanaf een bal kon een menigte willen toespreken. Gelukkig is het er nooit van geko men, want dan was gebleken dat ik geen maat kon houden en niets te vertellen heb!' Johan D.C. Johan Berrevoets had wel dege lijk iets te vertellen. Hij vertel de wat er op Schouwen-Duive- land gebeurde via de foto's die hij in de jaren '7o/'8o vooral voor de Zierikzeesche Nieuws bode en de PZC maakte. Auto in de sloot bij Kerkwerve? Johan was er bij. Boerderij bij Scharendijke in brand? Johan klom zijn bed uit. Jubilaris bij de broodfabriek? Jo han ontbrak niet. Tientallen reportages maakten we samen op Schouwen-Duive- land. Vaak wees hij me daarbij de weg, of hielp hij me aan een onderwerp voor weer een ver haal. Johan Berrevoets wist vrij wel elke grasspriet op Schou- wen-Duiveland te vinden, bijna iedereen op het eiland kende 'Johantje'. Een man zon der pretenties; een man die overliep van de anekdotes; een man vol zelfspot; een man die vrijwel alles tegen iedereen kon zeggen - kwam'door die vrolijke blik en die innemende grijns boven zijn kabouter- baard. Johan geen verteller? Kom nou! Hij kón vertellen. Over hoe hij van timmerman persfotograaf werd; over zijn Thonny en zijn Ellengard; over hoe 'die akelige rotziekte' hem in een scootmo- biel deed belanden; over zijn passie voor klassieke muziek. Dinsdagmiddag klonken in de eeuwenoude Lutherse Kerk te Zierikzee Haydn, Schubert en Brahms. Voor Johan, een mooi mens, dat op een mooie leeftijd (85) afscheid van het leven had genomen. Als ik gemeentebestuurder op Schouwen-Duiveland was, wist ik het wel. Dan diende ik vandaag nog een voorstel in om hem blijvend te eren; niet via een straatnaambordje op een lullig woonerfje, nee, een Johan D.C. Berrevoetsplein moet er komen. Gezien alle onzekerheden die er op dit gebied gelden, beveelt de raad tussentijdse maatregelen aan om de blootstelling van omwo nenden te verminderen. Het gaat om onder meer betere controle op de naleving van de regels en het instellen van spuitvrije zones. Onlangs kwam aan het licht dat bewoners van het Zeeuws-Vlaam- se Overslag al jaren gezondheids klachten hebben, die volgens hen zijn te relateren aan het gebruik van het middel monam door een bloemenkweker in het dorp. Dat middel wordt 'versnipperd over heel Zeeland gebruikt, met een lichte concentratie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen en op Tho- len', aldus de Statenfractie van GroenLinks. De fractie komt vrij dag met een motie om een spuit vrije zone van honderd meter als verplicht op te nemen in het pro vinciale Omgevingsplan. De Gezondheidsraad bepleit een breed onderzoek. Daarbij zou ook moeten worden gekeken naar risi co's bij consumptie van groente en fruit en het gebruik van midde len in en om het huis. Volgens de raad zijn er sterke aanwijzingen dat pesticiden bij agrariërs aan doeningen van het zenuwgestel kunnen veroorzaken. Bij hun na komelingen zou een verhoogde kans op kinderleukemie bestaan. Omwonenden van landbouwper- celen maken geregeld melding van misselijkheid of irritaties van huid, ogen of luchtwegen. De aan wijzingen voor gezondheidsrisi co's blijken vooral uit buitenland se onderzoeken. In Nederland is daar nog nauwelijks naar geke ken, aldus de raad. Brancheorganisatie LTO Neder land ondersteunt de oproep tot een blootstellingsonderzoek. Ook voelt LTO wel wat voor 'bufferzo nes'. „Het oppervlaktewater is nu beter beschermd dan omwonen den", reageert portefeuillehouder Joris Baecke. Hij stelt voor de teelt- vrije zones die nu al bij sloten gel den, ook in te stellen rond wonin gen en recreatieterreinen. Daarbij gaat het om een strook van een halve tot anderhalve meter. Voor verdergaand beleid ontbreekt een wetenschappelijke basis, aldus de land- en tuinbouworganisatie. Het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen is volgens LTO 'in veel teelten cruciaal om aan de eisen van consumenten en afne mers te voldoen'. Gezondheidsraad bepleit diverse maatregelen om de gevolgen van het gebruik van pesticiden uit te sluiten HULST - Benita uit klas 4 van het Reynaertcollege in Hulst maakt een verontschuldigend gebaar. „Wat had ik dan moeten doen? Ik kan er toch niet tussen gaan sprin gen? Ik ben één meter vijftig!" Jor- dy, die naast haar staat, valt haar bij. „Hét ging allemaal zo snel. Je ziet aan de filmpjes dat het alles bij elkaar nog geen twee minuten duurde. We wisten gewoon niet wat we moesten doen." De mishandeling is woensdag nog steeds het gesprek van de dag op het Reynaertcollege. Jordy en Benita waren er maandagmiddag bij toen een 15-jarig meisje vlak bij de school werd geslagen en ge schopt door een 14-jarige mede scholiere. Meerdere jongeren film den het incident, maar niemand greep in. „Ik ben op de filmpjes te zien", zegt Benita. „Ik heb van wel twintig mensen berichten ge kregen. Zelfs van iemand die ik helemaal niet ken. Ze schreven dat het mijn schuld was en dat ik iets had moeten doen. Dat vind ik niet eerlijk: als ze er zelf hadden gestaan, dan hadden ze ook niets gedaan." Het incident heeft flinke indruk op de leerlingen gemaakt. Jordy: „Toen ze daar lag en iedereen om haar heen stond, voelde ik me ver schrikkelijk. Het was zonde voor haar." Benita: „Ze is voor schut ge zet. Dat is echt zielig." De confrontatie tussen de meiden was volgens de leerlingen van te voren 'afgesproken'. Dat het zo uit de hand liep, heeft te maken met 'groepsdruk', denken ze. Jordy: „Het meisje dat sloeg, werd aange moedigd door de groep. Daardoor rende ze nog een tweede keer ach ter haar aan." Pauline, vriendin van Benita en Jordy: „Bij ons op school wordt nooit gevochten. Als die meiden met z'n tweeën wa ren geweest, dan was er niets ge beurd. Maar omdat bekend was dat ze ruzie gingen maken, liep ie dereen van het schoolplein met ze mee. Het ging om de sensatie. Ik wilde die filmpjes ook heel graag zien. Pas later dacht ik: dit is eigenlijk heel erg." Ja, achteraf kunnen de jongeren wel bedenken hoe ze hadden kun nen helpen. Jordy: „Dan was ik er tussen gesprongen en had ik 112 gebeld. Maar ja, dan moet je wel veel lef hebben. Wie weet komen ze achter jou aan. Daarom bemoei je je er liever niet mee." Benita is het daarmee eens. „Ik zou de vol gende keer meteen naar huis rij den. We hebben gesprekken ge voerd op school. De leraren zei den dat als één iemand helpt, dat anderen dan vanzelf mee gaan doen. Maar is dat echt zo? Ik vind het een risico." HULST - Het gaat naar omstandig heden goed met het slachtoffer, laat rector Piet de Witte van het Reynaertcollege in Hulst weten. Over de dader zwijgt hij: „Dat hebben we zo afgesproken met de politie. Die onderzoekt ook de aanleiding. Er schijnen de afgelo pen maanden wel wat dingetjes gebeurd te zijn. Zoiets bouwt zich op." Zo'n veertien leerlingen waren bij het incident aanwezig; één meisje schoot te hulp. De Witte: „De belangrijkste vraag is: hoe kan dat? Afzonderlijk zijn het alle- De 32-jarige Duitse neurochirurg die wordt verdacht van het aan randen en proberen te wurgen en laten verdrinken van het meisje zou zo ernstig in zijn rechten zijn geschonden, dat volgens Ficq vrij spraak moet volgen. Ook bij de rechtbank in Middelburg vroeg ze dat drie jaar geleden. De recht bank wees dat van de hand, maar kwam toch tot vrijspraak, omdat er onvoldoende wettig en overtui gend bewijs lag. In het hoger be roep eiste aanklager Peter van Ha gen twee weken geleden zes jaar cel vanwege een poging tot moord. Woensdag werd het on derzoek bij het gerechtshof afge sloten met het pleidooi en het laatste woord („Ik ben onschul dig. Alstublieft, helpt u mij") van de verdachte uit Essen. „Het is overduidelijk dat een kwa litatief deugdelijk sporenonder zoek niet heeft plaatsgevonden", betoogde de van origine uit IJzen- dijke afkomstige topadvocate. Dat zou mede het gevolg zijn van een tunnelvisie: de politie had een ver dachte en keek niet tot nauwe lijks meer naar andere mogelijke scenario's. Bovendien stuurde de politie de verklaringen van het slachtoffer, door haar vlak voor een verhoor nog beelden te laten zien wat camera's registreerden vlak voor het incident. Of hierdoor of weer door een ge brek aan bewijs opnieuw vrij spraak volgt, blijkt over twee we ken. Dan doet het gerechtshof uit spraak. EDi Willem van Dam Het ging allemaal zo snel door Cornelleke Blok Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Is de teelt van groen te en fruit veilig voor de omwonen den? Dat weten we niet. Daarom wil de Gezondheidsraad een breed onderzoek naar de mate waarin omwonenden van landbouwperce- len worden blootgesteld aan gewas beschermingsmiddelen. De raad heeft daarover gisteren advies uit gebracht aan de regering. door Ondine van der Vleuten door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Opnieuw heeft raads vrouw Bénédicte Ficq woensdag de rechter gevraagd om het Openbaar Ministerie af te straffen voor fou ten die de politie maakte bij het on derzoek naar het Duitse meisje van 17, dat op 26 augustus 2010 in de berm van een sloot aan de Hoge- zoom in Renesse werd gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66