Uitbreiding zorgboerderij Raad stuurt Louwrink op missie Meevaller leidt niet tot om te besparen op groenonderhoud verlaging rioolhefTing 26 BEVELANDEN en THOLEN EERSTE WERELDOORLOG Soldaat Marien Wandel bewaakte de grens van 'neutraal Nederland' blijkt gOllden greep tijdens de Eerste Wereldoorlog. EF PSMlü mmÊÊMM Jan Bezemer van Stichting Op je Gemak heeft het gedaan. Ander half jaar geleden verhuisde hij van Kapelle naar Yerseke. Na zes jaar werd het achtererf van zijn ouders te klein voor de groeiende groep kinderen. Aan de Molhoek - seweg in Yerseke kon hij een groot terrein met stallen, weiland en binnen- en buitenbak huren waar de stichting wel verder kon groeien. De stap werd beloond. In middels lopen er zo'n zestig cliën ten en 'gewone' lesklanten rond, die begeleid worden door een team van tien a twintig vrijwilli gers en professionals. De drukste momenten zijn de woensdagen en vooral de zaterda gen. „Dan loopt hier alles door el kaar heen. Kinderen met een zorg vraag, maar ook hun vriendjes of vriendinnetjes zijn welkom. Om te lessen of gewoon om te spe len", zegt Bezemer. Volgens hem is het juist van be lang dat kinderen met bijvoor beeld ADHD of autisme tussen anderen lopen. „Dan kan ik bij voorbeeld aan het vriendinnetje vragen of het klopt dat het meisje op school altijd alleen is." Bij Op je Gemak draait het vooral om de twaalf paarden en pony's. Kinderen zijn bezig met de ver zorging, krijgen rijlessen of gaan - vooral in de zomer - dagtochten maken met de huifkar. Onlangs is Op je Gemak aangesloten bij stichting Samenwerkende Zorg- boeren Zuid. Ondanks dat Op je Gemak meer op een manege dan op een boerderij lijkt, worden door de kinderen heel wat boeren- klussen opgeknapt. „Je mag kinde ren niet op een trekker laten-rij den, maar ze mogen wel met een paard het land bewerken." De aansluiting bij Zorgboeren Zuid heeft nog een ander voor deel. Sinds de overheid geen per soonsgebonden budgetten voor minder dan tien uur verstrekt, ko men bijna geen nieuwe 'pgb-kin- deren' meer bij Op je Gemak. Im mers, de doelgroep zijn thuiswo nende kinderen die net wat extra begeleiding nodig hebben door eens in de week of in de veertien dagen zich uit te leven op de ma nege. „Deze kinderen komen nog wel in aanmerking voor de zoge heten zorg in natura. Omdat we nu zijn aangesloten bij Zorgboe ren Zuid, kan het zorgkantoor de ze zorg ook bij ons inkopen." Tonny Brugge bewaakte als dienstplichtig soldaat de grens in Zeeuws-Vlaanderen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij stond tussen september 1914 en het eind van de oorlog onder meer bij de landsgrens ter hoogte van Sluis, Axel, Hulst en Zuiddorpe. Marien Wandel was één van de vele dienstplichtigen en beroeps soldaten, die langs de grens pa trouilleerden om de Nederlandse neutraliteit te waarborgen en smokkelaars dwars te zitten. Maar van die duizenden soldaten zul len er niet veel een dagboek heb ben bijgehouden. Marien deed dat wel en hij bewaarde boven dien de schriften waarin hij zijn belevenissen optekende. Niet alleen koningin Wilhelmina kreeg later een mooi ingebonden boek met alle dagboekaantekenin gen, maar ook kinderen en klein kinderen ontvingen een exem plaar. De schriftjes zijn tot op de dag van vandaag bewaard en zijn in het bezit van jongste zoon Nico. Zijn oom zal de cahiers te zijner tijd aan een museum overdragen, verwacht Tonny. „Marien heeft 21 kleinkinderen, dus wie zou je het moeten geven? Voor die kleinkin deren heb ik de geschriften ge scand en in een boek gebonden. Bovendien heb ik de aantekenin gen van Marien overgetikt en er hier en daar gangbaar Nederlands van gemaakt." Nazaten kunnen dus makkelijk kennisnemen van de belevenis sen van Marien. Leden van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten werden het afgelopen jaar in vier afleveringen van hun 'Bulletin' ook deelgenoot ge maakt van de (Oost-)Zeeuws- Vlaamse avonturen van soldaat Wandel. De belangstelling van de heemkundigen deed Tonny Brug ge, die zeifin Waterlandkerkje woont, beseffen dat de verhalen van zijn opa voor meer mensen in teressant kunnen zijn. „Nu er hon derd jaar na het uitbreken ook in Nederland veel belangstelling Het is toch mooi ais iedereen kan lezen wat mijn opa als soldaat aan de grens meemaakte voor de Eerste Wereldoorlog is, leek het me aardig om het dag boek van opa voor meer mensen te ontsluiten. Niet zozeer voor in formatie over het krijgsverloop, maar vooral om een beeld te krij gen van het leven in de streek in die tijd." Als uit het Schouwse Nieuwer- kerk afkomstige protestant was een katholieke processie in Zuid dorpe voor hem 'een eigenaardig gezicht'. Ook de Belgische 'vloe ken' van de Zeeuws-Vlamingen klinken hem vreemd in de oren. Maar de 'aan de lopende band uit gesproken milliars' vloeien grens bewoners zonder besef uit de mond, waaruit Wandel de conclu sie trekt dat ze niet 'Gods onte- rend' zijn bedoeld. In de 21ste eeuw wordt in de regio nog steeds geklaagd over het open baar vervoer. Maar Wandel was een eeuw geleden nog heel wat langer onderweg. Voor een reisje van Sluis naar Axel gingen de sol daten - ook al omdat ze niet via België konden reizen - eerst met de trein naar Breskens, vandaar met de boot naar Terneuzen en vervolgens weer per trein naar Axel. Juist omdat Marien Wandel een scherp oog had voor het militaire én het burgerlijke leven aan de grens, wil Tonny de aantekenin gen van zijn opa voor iedereen toegankelijk maken. Samen met een redacteur van De Drukkerij in Middelburg werkt hij aan een iets ingekorte, vlot leesbare dag boekuitgave. Op 4 augustus 1914 vielen de Duitsers België, Luxem burg en Frankrijk binnen. „Het zou mooi zijn als rond die datum een handzaam boek verschijnt." door Joeri Wisse Het is de uitkomst van een motie die dinsdagavond werd ingediend door Leefbaar Reimerswaal en de Christenunie. Beide partijen wil den besparen op de 45.000 euro die Reimerswaal jaarlijks uitgeeft aan onderhoud van 'niet gemeen telijk groen'. De partijen wilden het college ook opdragen om met NS Vastgoed, R&B Wonen en Zorggroep Ter Weel in onderhan deling te gaan over een vergoe ding voor het maaien of onder houden van groen op hun terrei nen. Dat was met name voor de SGP een stap te ver. Om toch tot een meerderheid te komen, kozen LR en CU eieren voor hun geld door alleen het slibdepot en de dijken bij Oostdijk te benoemen. Voor de betreffende dijkvakken is de gemeente jaarlijks ruim 4.000 euro kwijt. Staatsbosbeheer ver goedt daarvan nu nog maar 700 euro. Voor dit bedrag kunnen de dijken eens per jaar worden gekle peld. De gemeente maait echter de dijken en ruimt het maaisel ook op om te zorgen dat de we gen langs de dijken veilig blijven. Het slibdepot kost jaarlijks 14.000 euro aan pacht en maaikosten. Louwrink gaat, nu de motie is aangenomen, 'onderzoeken wat de gemeente met het 12 hectare metende terrein aan moet. Om die reden stemde PvdA tegen de motie. De partij vindt dat het bij Hansweertenaren geliefde 'rondje Amos' om het slibdepot onge moeid moet blijven. Ook het CDA stemde tegen de motie. door Joeri Wisse Onlangs hebben ambtenaren het rioolplan tegen het licht gehou den. Conclusie: door vervangen van riolen te combineren met het renoveren van bestrating of ver nieuwen van groenstroken, kan er flink bespaard worden. Als de prognoses kloppen, geeft de ge meente de komende vijf jaar tel kens zo'n 60.000 euro minder uit. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal concludeerde hier uit dat de rioolhefTing de komen de jaren niet met 3,5 procent maar hooguit met de inflatiecorrectie hoeft te worden bijgesteld. Die conclusie kon wethouder Dieuw ke Louwrink echter niet delen, bleek dinsdag in de raadsvergade ring. Zij wees er op dat het geld ook van pas kan komen in de re serve, wanneer een project onver wacht duurder uitvalt. Louwrink: „Bij de begroting voor 2015 kunt u als raad anders beslissen." Dagboek over soldatenleven aan de grens Jan Bezemer van Stichting Op je Gemak (met hoed) kijkt toe hoe de stal wordt uitgemest, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse YERSEKE - Het getuigt van moed. In tijden waarin het Rijk morrelt aan budgetten en regelingen waarmee kinderen in aanmerking kunnen ko men voor zorg of begeleiding, be sluiten als zorgboerderij de stap vooruit te zetten en uit te breiden. door René Hoonhorst WATERLANDKERKJE - De opa van Kleinzoon Tonny Brugge KRUININGEN - Wethouder Dieuwke Louwrink (PvdA) moet om tafel met Staatsbosbeheer en Rijkswater staat. Doel: bezuinigen op kosten die de gemeente kwijt is aan maai- beurten op terreinen van de organi saties, respectievelijk het slibdepot bij Hansweert en de Lavendeldijk en het Bolwerk bij Oostdijk. KRUININGEN - Burgers van de ge meente Reimerswaal moeten de ko mende jaren telkens 3,5 procent meer rioolheffing betalen. Dit on danks een besparing van 300.000 euro die de gemeente op onder houd van het riool denkt te beha len door efficiënter te werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62