t L'Equipe: Schumacher langzaam uit coma Van Basten verlaat armlastig Heerenveen 32 )RT Parkoers WK veldrijden VELDRIJDEN HOOGERHEIDE Adrie van der Poel ontwierp het parkoers voor het WK-veldrijden, dat dit weekend in Hoogerheide wordt gehouden. richting Zeeland Hoogerheide richting Antwerpen HOOGERHEIDE - Het parkoers van het WK veldrijden ligt maar enkele ki lometers van de Zeeuwse grens. Er worden zaterdag en zondag dan ook veel Zeeuwse toeschouwers verwacht. Programma. Zaterdag 11.00 uur: start jongensjunioren; 15.00 uur: start vrouwen. Zondag 11.00 uur: start beloften; 15.00 uur: start mannen. De kaarten voor zaterdag kosten via internet 17,50 euro, aan de kassa 20,00 euro. Voor zondag kosten ze 22,50 euro en 25,00 euro. Een passe-partout kost 37,50 euro via internet, 40,00 euro aan de kassa. Hou rekening met omleidingen voor het verkeer en veel drukte. Voor meer informatie: www.wkh00gerheide2014.nl Schumacher liep op 29 december tijdens een skiongeluk in de Fran se Alpen zwaar hersenletsel op. Nadat hij was overgebracht naar het ziekenhuis in Grenoble werd hij in coma gehouden. Volgens di verse verklaringen van de dokto ren was al die tijd zijn toestand kritiek doch stabiel. Volgens L'Equipe zou de zeven voudige wereldkampioen in de Formule 1 positief reageren op de eerste pogingen om hem lang zaam te doen ontwaken. Volgens een deskundige zal Schu macher zich de komende twee maanden verward en passief voe len. Op langere termijn is zijn toe komst moeilijk te voorspellen. Bij ernstig hersenletsel is de werkelij ke schade pas over een aantal jaar vast te stellen. Op verzoek van de clubleiding werden de afgelopen maanden di verse gesprekken met Van Basten gevoerd om een voortzetting van de samenwerking mogelijk te ma ken. Aanvankelijk leek de oud-in ternational wel trek te hebben in een langer verblijf in Friesland, maar uiteindelijk zag hij er toch van af. Beide partijen hebben afgespro ken om geen mededelingen te doen over de inhoud van de ge voerde gesprekken. Van Basten (49) is bezig aan zijn tweede sei zoen bij sc Heerenveen. In zijn eerste jaar eindigde hij met de door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Zoon Mathieu van der Poel zou het wel weten: „Voor mij was het beter geweest als hij er balken in had gelegd." Tegelij kertijd weet hij dat het zinloos is om zoiets te vragen aan een vader die zich al bijna vijftien jaar uit leeft op de Brabantse Wal. Adrie van der Poel beseft dat bal ken komend weekeinde de kan sen van zijn 'Matje' op een wereld titel flink vergroten, maar zo zit hij niet in elkaar. „]e moet ge bruik maken van de natuurlijke omstandigheden. Als die dusda nig zijn dat je geen trap, balken of zandbak nodig hebt, moet je ze er ook niet inleggen." De boodschap is duidelijk: de om loop van Hoogerheide heeft van hem geen kunstgrepen nodig om er zaterdag en zondag een uitda gend WK van te maken. En dat terwijl het strijdtoneel er op een doordeweekse dag onopvallend bij ligt. Een simpel weiland aan de rand van de Scheldeweg, met in de verte een onbeduidend bos je. Het is de Brabantse Wal die vanuit Hoogerheide uitzicht biedt op de verder weggelegen Scheldepolders en het eerste stuk je Zeeland. „Mij was het eerst ook niet opgevallen als mogelijk veldritparkoers", geeft Van der Poel toe. En dat terwijl hij er een leven lang langs heeft gereden. Crossen deden ze in Hoogerheide in de vorige eeuw vooral op de Vinkenberg, een venijnige duin partij in het bos bij de vliegbasis. Toch is die locatie geen moment in beeld geweest bij Van der Poel toen hij zich na zijn afscheid als wielrenner en veldrijder ging toe leggen op het bouwen van model parkoersen. „Je hebt er de ruimte niet om een grote wedstrijd weg te leggen." Die zag de voormalige boeren zoon wel toen hij in het najaar van 1999 een wandeling maakte over het perceel langs de Schelde weg. Het weiland, het bosje, het lager gelegen akkerland en het hoogteverschil vormden een com binatie die zijn hart sneller deed kloppen. „Een ideaal parkoers is niet te maken, maar hier vond ik Wel alles om dat te benaderen." De locatie werd in 2000 ingewijd WORLD CHAMPIONSHIPS met de afscheidscross van Van der Poel. „Toen hield ik me nog niet zo nadrukkelijk bezig met de organisatie." Dat veranderde snel. Het succes van 2000 was zo groot dat al snel werd besloten om jaar lijks een GP Adrie van der Poel te organiseren. De voormalige we reldkampioen vond er een nieu we uitdaging: de beste parkoers bouwer worden. In de beginjaren stak comitélid Erik Breukink graag een handje bij tijdens de op bouw van de omloop. Vol ontzag en verwondering zag het directeurszoontje hoe de boe renzoon daarbij te werk ging. „Zonder tekening begint Adrie op dat weiland gaten te boren. We slaan er palen in en op het einde van de dag staan er zoveel dat je denkt: wat moet dit worden? Tot Adrie de touwen gaat spannen. Plots zie je dan het parkoers ont staan. Wel zo strak en ongeloof lijk recht ook." Adrie van der Poel hoort het glim lachend aan: „In het begin werkte ik inderdaad zonder tekening. Nu nog eigenlijk. Alles zit in mijn kop. Sinds enkele jaren zet F.d Prop echter alles keurig op papier. Want wat als jij ziek wordt, zei den ze me, dan moet iemand toch weten wat jij in je hoofd had." Het WK is de vijftiende wedstrijd die wordt gereden op de Brabant se Wal. Geen enkel parkoers was gelijk. „Ik ben altijd bezig met het zoeken naar verbeteringen", ver raadt Van der Poel de perfectio nist in zichzelf. De meest opval lend wijziging in al die jaren is het verplaatsen van de finish van de Raadhuisstraat in het dorp naar de Scheldeweg, de oude rand weg langs Hoogerheide. Aanko men in dé winkelstraat van Hoo gerheide had zijn charme en sfeer, maar was logistiek een cri- me.Gezien het verwachte aantal toeschouwers heeft Van der Poel dit jaar vooral gezocht naar nog meer ruimte voor het publiek. Wat de volgende aanpassing wordt? „Ik dacht deze week nog dat we de volgende keer het rond je misschien andersom moeten rij den. Je blijft bezig hè." Na zondag trekt hij met zijn me debestuursleden en werkploeg nog een keer het veld in om de boel af te breken. „We laten het al tijd netter achter dan we het aan troffen." Daarna heerst weer rust aan de Scheldeweg. Tot de volgen de keer dat Adrie van der Poel er gaten begint te boren. Friese formatie op de achtste plaats. De ploeg van Van Basten neemt nu de vijfde plaats in. Heerenveen wacht in het nieuwe jaar nog op de eerste competitiezege na de duels met Roda JC (2-2) en Cam- buur (3-1 verlies). Heerenveen moet in financieel op zicht een flinke stap terugdoen om de begroting op orde te krij gen. De club leidt dit jaar naar ver wachting een verlies van vijf mil joen euro. Het betekent dat Van Basten niet kan investeren in nieuwe spelers, terwijl zijn top pers op de nominatie staan te ver trekken. Van Basten begon in 2003 als assis tent bij Jong Ajax aan zijn trai nersloopbaan. Via Oranje (2004-2008) en Ajax (2008-2009) belandde hij na drie rustjaren in 2012 bij sc Heerenveen. P::i'!ÏÏÉ0'i m&iisUi ïz»Zïssi HS over verharde weg j door weiland door bos oversteekplaats voor publiek -£>■ voetgangersbrug lengte parkoers 3443 m J verharde weg 13% weiland 73% bos 14% GRENOBLE - Artsen zijn in het zie kenhuis van Grenoble begonnen met de procedure om racelegende Michael Schumacher uit zijn kunst matige coma te halen. Dat meldt de Franse sportkrant L'Equipe op basis van eigen bronnen. Volgens een expert op neurologisch gebied is vier weken de maximale termijn om deze methode bij een patiënt toe te passen. Spelen met de Brabantse Wal HEERENVEEN - Trainer Marco van Basten stapt na dit seizoen op bij sc Heerenveen. Volgens een pers verklaring mist de oud-internatio nal het „juiste gevoel" om zijn aflo pende contract te verlengen. Mariska Huisman verslaat haar medevluchters in de sprint, foto Soenar Chamid/Holandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32