Klant Willem Rynja: 'Delta dupeert ons' Delta: 'Geen aanwijzing dat klanten weglopen' 28 ZEELAND TV-AANBOD DELTA Om op de kabel capaciteit vrij te maken voor digitale zenders en internetverkeer, heeft provider Delta het aantal analoge tv-zenders per 1 januari teruggebracht van 36 naar 30. Sommige klanten zijn verbolgen, omdat ze óf minder waar voor hun geld krijgen óf worden gedwongen een digitaal pakket te nemen. Volgens Delta is verdere digitalisering van het televisieaanbod een onontkoombare ontwikkeling. De Consumentenbond beaamt dat en wijst ontevreden klanten op alternatieven zoals schotels. illem Rynja uit Biervliet baalt ervan dat Delta zes zenders uit het analoge pakket heeft verwij derd. Hij heeft een klaeht inge diend bij de Zeeuwse provider. Een afschrift is onderweg naar de Autoriteit Consument en Markt en SP-Kamerlid Jasper van Dijk. Rynja is één van de 50.000 Zeeuwse Delta-klanten die nog gebruikmaken van het analoge te- levisieaanbod. Dat telt sinds 1 ja nuari 30 in plaats 36 zenders. Wie gewend was vaak naar Cartoon Network/TCM, CTV Zeeland, BBC Two, BBC World News, Fran ce 2 en lokale omroep ZVT-AVS te kijken, treft op die kanalen nu een sneeuwend beeld aan. Rynja is boos. „Ais abonnee word je gedupeerd. Voor hetzelfde geld krijg je nu zes zenders minder. Delta is niet van plan dat te com penseren. In feite praat je dan over een tariefsverhoging. Dat is Voor hetzelfde abonnementsgeld krijg je nu zes zenders minder toch vreemd? Als er jninder melk in een pak zit, moet je er ook min der voor betalen." Rynstra begrijpt dat de verloren zenders wel digitaal beschikbaar zijn. „Veel zenders hoef ik niet, wel de goede. Het oude analoge pakket was prima. Bovendien heb ik vier jaar terug een nieuwe tele visie aangeschaft. Daar zit wel een gleuf voor een smartcard in, die dan weer niet wordt onder steund door Delta, bleek aan de hand van model- en serienum mer. Als ik die zenders digitaal wil bekijken, moet ik dus appara tuur aanschaffen. Dat kost me 120 euro, dacht ik. Ik kan dan ook met een mijn DVD-recorder van 330 euro naar de milieustraat bren gen, want daar kan ik niks meer mee als ik overstap op digitale te levisie. Ik heb trouwens helemaal geen zin om meer uit te geven." Rynstra vindt het 'kwalijk' dat Delta 'analoge abonnees' niet per soonlijk heeft aangeschreven over de wijziging. „)a, je kunt op inter net kijken of de folder lezen die Delta heeft verspreid. Ik weet ech ter precies hoe dat gaat bij mijn schoonmoeder. Ze leest al die re clame niet. Vervolgens verbaast ze zich erover dat er zenders zijn verdwenen. Ik denk dat het een hoop ouderen zo vergaat." Ongeveer eenderde van het aantal huis houdens dat televi sie van Delta af neemt, heeft nog een analoge aansluiting. Dat zijn dus 50.000 van de 150.000 multi- media-klanten van Delta. De ver houding één op drie komt over een met de rest van Nederland. De krimp van het analoge pakket van 36 naar 30 zenders heeft niet tot een telefonisch bombarde ment geleid. Het callcenter van Delta ontving tot nu toe enkele honderden extra telefoontjes. Abonnees lopen echter niet weg bij de provider, zegt Sarina Min- derhoud, woordvoerder multime dia bij Delta. „We hebben geen aanwijzing dat klanten door de af bouw van het analoge pakket hun abonnement opzeggen." De mediatak van het Zeeuwe energiebedrijf vindt dat er afdoen de en ruimhartig is gecommuni ceerd met abonnees. Weliswaar zijn geen brieven op naam ge stuurd, klanten konden kennis ne men van de nakende veranderin gen via de televisie, de krant, ad vertenties, een digitale nieuws brief en de website van Delta. On tevreden klanten krijgen geen kor ting. Ze kunnen wel kostenloos hun abonnement opzeggen, ver wijst Minderhoud naar de algeme ne voorwaarden van Delta Kabel- comfort. Dat gebeurt echter nau welijks, ook omdat digitale tv voor hetzelfde tarief (17,25 euro per maand) wordt aangeboden. Bij die overstap moet één keer 25 euro voor een smartcard worden afgetikt. Wie geen tv met cardsleuf heeft, zal voor 50 euro een decoder moe ten aanschaffen. Delta duwt klanten niet hardhan dig de digitale wereld in door het analoge pakket af te romen, onder streept Minderhoud. Toenemen de vraag naar digitale tv en geste gen internetgebruik vereisen een andere indeling van de zenderpak ketten. „Analoge zenders leggen een groot beslag op de kabelcapa citeit, terwijl de vraag naar digi taal stijgt. Eén analoge zender ge bruikt net zoveel ruimte als zes di gitale of drie HD-zenders." Minderhoud verwacht dat analo ge tv binnen drie tot vijf jaar pas sé is. Analoge zenders leggen een groot beslag op de kabelcapaciteit Analoge televisie is over Willem Rynstra, klant Delta Sarina Minderhoud, Delta flÉÜfë

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28