Hoogspanningslijn Eeuweling nog te jong voor een zorginstelling 66 Het is toch mooi als iedereen kan lezen wat mijn opa als soldaat aan de grens meemaakte EERSTE WERELDOORLOG 26 WALCHEREN Soldaat Marien Wandel bewaakte de grens van 'neutraal Nederland' tijdens de Eerste Wereldoorlog. verrast gemeente Woonburg krimpt woningbestand Vlissingen en Veere in, maar belooft betere service en kwaliteit. KOUDEKERKE - Walcheren is niet langer gediend met de bouw van nieuwe sociale woningen. Nog meer van die doorsnee huurwo ningen bouwen, leidt tot leeg stand. Nu al geldt dat voor de ge meenten Veere en Vlissingen, op termijn ook voor Middelburg. Dat concludeert sociale woningenver- liuurder Woonburg. Die corporatie verhuurt op Wal cheren zo'n 2000 sociale wonin gen, waarvan 1100 in de gemeente Veere en 900 in Vlissingen (Oost-Souburg en Westerzicht). Dat zijn er meer dan genoeg, blijkt uit het bedrijfsplan voor de jaren 2014-2016. Daarin staat: „Als we de komende jaren niet ingrij pen, ontstaat een overaanbod aan sociale huurwoningen." Daarom laat Woonburg - nu het complex van 22 nieuwe senioren appartementen in Serooskerke af is - de eerstkomende jaren geen nieuwe huizen meer bouwen. Hier en daar worden verouderde huizen nog wel vervangen door nieuwbouw. Maar per saldo gaat het daarbij om inkrimping van het bestand. Zo worden nu in Oost-Souburg 52 kleinere huizen gesloopt en vervangen door 45 grotere: veelal huizen waar je ook in kan blijven wonen met licha melijke gebreken. Voor de komende twee jaar staan nog twee van dat soort operaties op het programma. Daarbij gaat het om sloop en vervanging, dan wel renovatie van respectievelijk 25 en 24 woningen. Directeur Mar co van der Wel wil nog niet zeg gen om welke lokaties het gaat,, omdat de betrokken huurders nog niet zijn ingelicht, en hij eerst nog met hen wil overleggen of zij sloop en nieuwbouw, dan wel een ingrijpende renovatie pre fereren. Woonburg denkt jaarlijks zo'n zestien leegkomende huurwonin gen te verkopen, zonodig met een voordelige regeling voor mensen die net wat meer verdienen dan de huurtoeslaggrens van 34.000 euro. Daarnaast worden wonin gen geschikt, gemaakt voor bege leid wonen of andere bijzondere doelgroepen, en blijft Woongoed fors investeren in onderhoud, ver betering en energiebesparende voorzieningen. De afnemende behoefte aan socia le huurwoningen heeft volgens Van der Wel vooral te maken met de krimp van de bevolking en het verbod sociale woningen te verhu ren aan mensen die meer verdie nen dan 34.000 euro. Al met al is nu al sprake van een 'vraaguitval' van twintig procent. Er is wel on verminderd veel vraag haar hui zen op specifieke lokaties of van hogere kwaliteit. De investeringen van Woongoed halveren van zo'n 14 naar 7 mil joen euro per jaar. Directeur Van der Wel belooft zijn huurders een verdere verbetering van de servi ce, onder meer door 'slimmere' bedrijfsvoering en automatise ring. Daarmee kan meteen ook een besparing worden bereikt van vijftien procent op de bedrijfskos ten. Die besparing is vooral ook nodig om hogere rijksheffingen te kunnen betalen en om lenin gen versneld af te lossen. Met dat laatste dekt Woongoed het risico af dat niet meer kan worden geïn vesteerd bij oplopende rente. Tonny Brugge bewaakte als dienstplichtig soldaat de grens in Zeeuws-Vlaanderen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij stond tussen september 1914 en het eind van de oorlog onder meer bij de landsgrens ter hoogte van Sluis, Axel, Hulst en Zuiddorpe. Marien Wandel was één van de vele dienstplichtigen en beroeps soldaten, die.langs de grens pa trouilleerden om de Nederlandse neutraliteit te waarborgen en smokkelaars dwars te zitten. Maar van die duizenden soldaten zul len er niet veel een dagboek heb ben bijgehouden. Marien deed dat wel en hij bewaarde boven dien de schriften waarin hij zijn belevenissen optekende. Niet alleen koningin Wilhelmina kreeg later een mooi ingebonden boek met alle dagboekaantekenin gen, maar ook kinderen en klein kinderen ontvingen een exem plaar. De schriftjes zijn tot op de dag van vandaag bewaard en zijn in het bezit van jongste zoon Nico. Zijn oom zal de cahiers te zijner tijd aan een museum overdragen, verwacht Tonny. „Marien heeft 21 kleinkinderen, dus wie zou je het moeten geven? Voor die kleinkin deren heb ik de geschriften ge scand en in een boek gebonden. Bovendien heb ik de aantekenin gen van Marien overgetikt en er hier en daar gangbaar Nederlands van gemaakt." Nazaten kunnen dus makkelijk kennisnemen van de belevenis sen van Marien. Leden van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten werden het afgelopen jaar in vier afleveringen van hun 'Bulletin' ook deelgenoot ge maakt van de (Oost-)Zeeuvvs- Vlaamse avonturen van soldaat Wandel. De belangstelling van de heemkundigen deed Tonny Brug ge, die zeifin Waterlandkerkje woont, beseffen dat de verhalen van zijn opa voor meer mensen in teressant kunnen zijn. „Nu er hon derd jaar na het uitbreken ook in Nederland veel belangstelling voor de Eerste Wereldoorlog is, leek het me aardig om het dag boek van opa voor meer mensen te ontsluiten. Niet zozeer voor in formatie over het krijgsverloop, maar vooral om een beeld te krij gen van het leven in de streek in die tijd." Als uit het Schouwse Nieuwer- kerk afkomstige protestant was een katholieke processie in Zuid dorpe voor hem 'een eigenaardig gezicht'. Ook de Belgische 'vloe ken' van de Zeeuws-Vlamingen klinken hem vreemd in de oren. Maar de 'aan de lopende band uit gesproken milliars' vloeien grens bewoners zonder besef uit de mond, waaruit Wandel de conclu sie trekt dat ze niet 'Gods onte- rend' zijn bedoeld. In de 21ste eeuw wordt in de regio nog steeds geklaagd over het open baar vervoer. Maar Wandel was een eeuw geleden nog heel wat langer onderweg. Voor een reisje van Sluis naar Axel gingen de sol daten - ook al omdat ze niet via België konden reizen - eerst met de trein naar Breskens, vandaar met de boot naar Terneuzen en vervolgens weer per trein naar Axel. Juist omdat Marien Wandel een scherp oog had voor het militaire én het burgerlijke leven aan de grens, wil Tonny de aantekenin gen van zijn opa voor iedereen .toegankelijk maken. Samen met een redacteur van De Drukkerij in Middelburg werkt hij aan een iets ingekorte, vlot leesbare dag boekuitgave. Op 4 augustus 1914 vielen de Duitsers België, Luxem burg en Frankrijk binnen. „Het zou mooi zijn als rond die datum een handzaam boek verschijnt." KRABBENDIJKE - Het gemeentebe stuur van Reimerwaal is 'onaange naam verrast' door het aangepaste tracé van de nieuw aan te leggen 38okV-hoogspanningslijn door Zuid-Beveland. Dat liet wethouder Jaap Sinke (SGP) dinsdagavond weten. De lijn komt veel dichter bij het dorp dan in eerdere plannen. Volgens Sinke hebben de plannen en de uitleg op de voorlichtings avond in de Meiboom voor veel maatschappelijke onrust gezorgd. Om de raad zo goed mogelijk te informeren heeft het college Ten- net en het ministerie van EZ uit genodigd om in de raadszaal uit leg te geven en vragen te beant woorden VLISSINGEN - Dolf van Oppen vindt dat hij nog veel te jong is om naar een verzorgingstehuis te gaan. Als zijn familie voorzichtig vraagt of hij niet naar een dergelij ke instelling wilt gaan, vraagt hij 'wat moet ik bij al die oudjes doen', zo vertelde gisteren doch ter Addy van Oppen. Ze moest er zelf ook om lachen toen ze dat vertelde. Want haar va der werd gisteren honderd jaar en is dus ook al redelijk op leeftijd. Maar oud voelt hij zich nog hele maal niet, zo verzekerde ze. Hij woont nog steeds zelfstandig in zijn woning aan Boulevard de Ruyter. Hij heeft wel hulp van Zorgstroom. Al zijn 'meisjes', zo als hij de medewerksters van de thuiszorg noemt, kwamen gister middag naar de Gevangentoren om Dolf van Oppen te feliciteren met zijn eeuwfeest. Van Oppen was tot zijn pensione ring, bijna een halve eeuw gele den, rayonmanager bij Verkade. In zijn vrije tijd besteedde hij veel tijd aan zijn. passie zwemmen en zeilen. Zo was hij jarenlang voor zitter van zwemclub De Schelde in Terneuzen en trainde hij het waterpoloteam en de reddings zwemmers. Hij woont nu al weer 55 jaar sa men met zijn vrouw aan de Boule vard. Huurhuizen genoeg op Dagboek over Walcheren soldatenleven aan de grens door Henk Postma door René Hoonhorst WATERLANDKERKJE - De opa van Kleinzoon Tonny Brugge De honderdjarige Dolf van Oppen samen met zijn achter-achterklein dochter Jenna die binnenkort twee jaar wordt, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26