Gifvrije zone filmpje op Facebook stond, kwam de schaamte Snellere opslibbing van Hedwige kost geen geld Vissers mogen palen voor mzi's laten staan commentaar JL ZEELAND 23 Samenwerking om economie te versterken maal aardige kinderen. Maar in een groep is er altijd een bepaalde dynamiek," Uit het groepsgesprek dat inmid dels met de betrokkenen gehou den is, kwam naar voren dat de leerlingen sterke groepsdruk erva ren. „Nu gaan we individuele ge sprekken 'op maat' voeren, afhan kelijk van de rol die een leerling gespeeld heeft. In een aantal geval len samen met de ouders." Het stoort De Witte dat er vooral naar de school gekeken wordt. „Het zijn allereerst de ouders die nor men en waarden overbrengen. Bo vendien hebben ouders meer zicht op het gebruik van sociale media van hun kinderen dan de school." Die sociale media heb ben een negatieve rol gespeeld, denkt hij. „Tien jaar geleden was Het zijn allereerst de ouders die normen en waarden overbrengen dit ook gebeurd, maar niet zo groot geworden." Zichtbaarder in elk geval wél. Dankzij Facebook weet iedereen nu wel dat je niet per se op hulp hoeft te rekenen, als je in een groep belaagd wordt. Het 'bystander-effect', wordt dat genoemd, of'passieve toeschou wer-effect'. Mensen die getuige zijn van een noodsituatie, zullen in een groep onbewust een kos- ten-batenanalyse doen: word ik er beter of slechter van als ik mijn nek uitsteek? Eerst kijken ze naar de anderen. Doen die niets, dan redeneren zij: het is vast niet zo ernstig. Bovendien, als iets ge daan moet worden, dan bij voor keur door een ander. De verant woordelijkheid wordt afgescho ven. Recenter onderzoek van so ciaal-psycholoog Marco van Bom mel (VU Amsterdam) toont aan dat dit groepsgedrag op subtiele wijze beïnvloed kan worden. Men sen die zich bekeken weten, bij voorbeeld doordat er een camera op hen gericht staat, zijn wel weer geneigd hulp aan te bieden. De onderzoeker vermoedt dat mensen dan gaan nadenken over de schade die hun reputatie kan oplopen als ze niets doen. Die camera was er, in Hulst. Maar pas toen het filmpje op Facebook kwam, kwam het inzicht. Het dagelijks provinciebestuur er kent in zijn antwoord op schrifte lijke vragen van de PvZ-Staten- fractie weliswaar dat het aanne melijk is dat na twintig jaar de helft van het gebied niet meer bij elk getijde onder water komt te staan. Maar dat doet volgens GS geen afbreuk aan de beoogde estuariene natuur die de ontpolde- ring moet opleveren. Extra onder houd om die opslibbing onge daan te maken, is in de ogen van het college dan ook overbodig. Dat er sneller opslibbing kan op treden, blijkt volgens de PvZ uit het deskundigenrapport van Sva- sek Hydraulics. De landelijke com missie (MER) die de milieu-effec ten onderzoekt, ondersteunt die rapportage ten dele, concluderen GS uit het eindadvies. Het college wijst eveneens op een 'expert meeting' drie maanden geleden. Daar is niet gebleken dat 'een gro te mate van extra beheermaatrege- len en bijbehorende kosten wor den verwacht'. De netten of touwen waar de mos selzaadjes die door het water zwe ven zich aan vasthechten, hangen aan palen. „Die moeten steeds in het voorjaar worden neergezet en in het najaar worden wegge haald", aldus gedeputeerde Kees van Beveren (Visserij). „Dat kost 8oo euro per paal per jaar." De pa- len staan uiteraard niet in de vaar geul en hinderen beroeps- en re creatievaart niet. „Dus vroeg ik me af waarom ze weg moeten. Dat komt doordat in Den Haag ooit een beleidsregel is bedacht." Een verzoek aan Rijkswaterstaat om de palen te mogen laten staan, leidde tot niets. Daarom bracht Van Beveren het in novem ber ter sprake in een overleg met minister Melanie Schultz. „Die snapte ook niet waarom vissers de palen niet mogen laten staan." Nu wil Rijkswaterstaat wél mee werken aan een regeling. Alleen bij ijsgang in de Oosterschelde moeten de palen weg. e Gezondheidsraad wijst Zeeland op een groot gevaar. Er zijn aanwijzingen dat pesticiden wellicht het ze nuwgestel aantasten. Zeeland slaat er meteen op aan. De Sta tenfractie van Groenlinks wil een spuitvrije zone van hon derd meter tussen land- en tuinbouwpercelen en woonge bieden. Van de brancheorgani satie LTO mag het minder dras tisch. Een teeltvrije buffer van een paar meter zou genoeg zijn. Dat is het andere uiterste en erg defensief. Gelukkig ziet de LTO het belang van een blootstellingsonderzoek wel in. De regering moet snel werk maken van dit onderzoek. Ge zien de omvang van de agrari sche sector en alles wat daarin aan pesticiden omgaat, had dit veel eerder moeten gebeuren. Het lijkt verstandig de regels ondertussen al flink aan te scherpen. Dat is een kleine prijs voor de redelijke zeker heid dat wat we eten gezond is en dat het op een veilige ma nier is geteeld. De drie zuidelijk provincies slui ten zich vandaag aan bij het in no vember door de Vlaamse premier Kris Peeters gepresenteerde Van guard Initiative. Peeters stelt vast dat de industrie verantwoordelijk is voor de hoogste toegevoegde waarde, de sterkste innovatie en de meeste export. Hij wil dat zo houden door samen te gaan wer ken met tien topregio's, zoals Bas kenland, Lombardije en Klein-Po- len. Die topregio's gaan zich slim specialiseren in bijvoorbeeld ver groening, duurzaam bouwen en gepersonaliseerde gezondheids zorg. „We moeten in Zeeland de maakindustrie overeind houden en innoveren", zegt gedeputeerde Ben de Reu. „De speerpunten van Zeeland zijn: vergroening van de economie, logistiek en technisch/ industrieel onderhoud. Door ons aan te sluiten willen we dat uit bouwen en versterken." Commis saris van de koning Theo Bovens Van Limburg zet vandaag in Brus sel namens het zuiden zijn hand tekening onder het initiatief. BIJ NADER i m DONDERDAG 30 JANUARI 2014 Scholieren van het Reynaertcollege in Hulst verlaten woensdagmiddag de school, foto Camile Schelstraete Rector Piet de Witte door Marcel Modde MIDDELBURG - Een mogelijk snelle re opslibbing van de ontpolderde Hedwigepolder leidt volgens Gede puteerde Staten niet direct tot kostbaar onderhoud. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vissers die met mossel- zaadvanginstallaties vissen in de Oosterschelde mogen voortaan de palen waaraan de netten hangen la ten staan. Dat scheelt ze tiendui zenden euro's per jaar. D DEN HAAG - Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg willen samen met Vlaanderen een prominente rol gaan spelen in het Europese indus triebeleid: In de bijlage Gezond van afgelopen dinsdag werd een cursus Mindfulness aangekondigd, vanaf 18 februari in Ga- pinge. Deze is bedoeld om stress, angst en depressie te voorkómen. Zie voor meer informatie www.meditatie- zeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23