Uitdragers van angst Eerst werd vooral de politie belaagd, nu zitten Britse hooligans in het kielzog van extreem rechtse groeperingen VERDIEPING 9 üt®ps WÊIÈlÊlÊKÊÊfÊSISStHÊ ooligans zijn al meer dan een eeuw actiefin het Verenigd Ko ninkrijk. Het fe nomeen dook voor het eerst op rond 1880, toen individuen die roughs (de ruigen) werden genoemd na voetbalwedstrij den opzettelijk met elkaar op de vuist gingen. Onlosmake lijk verbonden met buitenspo rig voetbalgeweld, worden hooligans anno 2014 steeds va ker in verband gebracht met gewelddadig racisme en isla- mofobie. Van oudsher gingen Britse hooligans voor rellen, knok ken en vandalisme. Politiek in teresseerde hen niet of nauwe lijks. Het waren vooral rivali serende clubs, scheidsrech ters, voètbalmanagers en poli tieagenten die het moesten ontgelden. Dat is de laatste ja ren veranderd. Engelse hooli gans duiken steeds vaker op in het kielzog van rechts-ex- tremistische groeperingen. De ronduit racistische Britse Nationale Partij (BNP), een ul tra-nationalistische club, telt veel aanhang onder hooli gans. Maar het is vooral de English Defense League (EDL) dat notoire hooligans tot haar meest actieve leden re kent. Deze rechts-radicale groe pering strijdt op straat tegen moslims en de vermeende in vloed van de islam. EDL-sup- porters houden regelmatig poli tieke bijeenkomsten, met name in en rond Luton, waar de groep veel aanhang heeft onder supporters van de lokale club Luton Town. Alexander Meleag- rou-Hitchens, hoofd onderzoek van het international centrum voor de studie van radicalisatie aan de Londense universiteit King's College, herkent de poli tisering van de in voetbalshirt gehulde knokploegen. Hij zegt dat, in tegenstelling tot de jaren '70 en '80, toen hooligans zich vooral op geweld tegen rivalise rende clubs richtten, 'zij tegen woordig actief meedoen aan het verspreiden van angst en het vergiftigen van het publieke debat. Daardoor worden zij poli tiek meer relevant'. Het overgrote deel van het Brit se voetbalpubliek moet niets hebben van deze 'nieuwe' hooli gan. Rond stadions worden zij gevreesd en verafschuwd. Maar de minderheid die wel in de idealen van EDL gelooft, doet dat uit volle overtuiging, denkt Jon Cruddas, parlements lid voor de Labour Partij. „Net zoals hooligans zich indertijd rond Ulster schaarden in hun haat tegen de IRA in Noord-Ier- land, geloven de aanhangers van de EDL oprecht dat ze Groot-Brittannië moeten verde digen tegen de islam." De EDF was onbereikbaar voor com mentaar hierop. Over de Britse hooligancultuur verscheen in 2004 de film The Football Factory. Daaruit kwam met name naar voren dat mo derne hooligans goed georgani seerd zijn, normale banen heb ben en zich snel kunnen ver plaatsen. schappen en kenner bij uitstek van voetbal geweld in het land. Wie zijn er verantwoordelijk voor de jaar lijkse geweldsdreiging die de organisatie van een Gay Pride in Belgrado tegenhoudt? En wie bestormden de stemlokalen eind vorig jaar bij verkiezingen in Kosovo? Politici wijzen elkaar aan als organisator van.de protesten, maar het voetvolk wordt steevast gezocht op de tribunes van de voetbalstadions. Verbazend is dat volgens premier Ivica Da- cic allemaal niet: „Partijen hebben jaren lang geflirt met deze groepen. Ook mijn partij", gaf hij vrijelijk toe. Die geschiedenis gaat ver terug. In de jaren '90 was een gewelddadige groep 'fans' van voetbalclub Rode Ster Belgrado een vehikel voor nationalistische politici. Een duidelijk georkestreerde vechtpartij tijdens een wed strijd tegen aartsrivaal Dinamo Zagreb uit Kroatië was één van de eerste gevechtshan delingen van de Joegoslavische oorlog. Hun leider Zjeljko Raznatovic werd later een berucht militieleider. Maar nationalis ten hadden de rood-wit gekleurde hooli gans niet altijd aan een touwtje. In 2000 stonden ze vooraan in de demonstraties foto Imago/HH die het einde inluidden van president Mi losevic en de weg baanden voor vrije ver kiezingen. Inmiddels lijken de Ultra's van verschillen de clubs in Oekraïne elkaar te hebben ge vonden in hun strijd tegen het regime. Overal zijn, na oproepen van de Dina- mo-fans, andere voetbalhooligans in de bres gesprongen voor hun demonstrerende medeburgers, ook in het zuiden en oosten van het land. En dat is opmerkelijk, want steden als Charkov, Donetsk en Luhansk zijn traditioneel Janoekovistj-steden. Zo ook Dnjepropetrovsk, waar afgelopen zon dag een opvallend grote oppositiebetoging op gang kwam, gesteund door lokale Ul tra's. Maar zij worden vooral gedreven door een afkeer van de corrupte Janoeko- vitsj-kliek. De hooligans van Tavria Simfer opol op De Krim (hoofdzakelijk Russischta- lig en dus overwegend aanhanger van Ja- noekovitsj) hebben al aangegeven niets te voelen voor aansluiting bij de Europese Unie. Ze balen gewoon van de 'clan-regels en de wetteloosheid van de politie die de machtige criminelen wil beschermen'. De Ultra's droegen echter nooit een politie ke kleur. Ze waren tegen de politie en te gen het regime. Binnen de protestbeweging werden ze ge roemd vanwege hun moed en strijdvaardig heid. Maar de (staats)media zetten hen weg als criminelen en onruststokers. Twee ontwikkelingen hebben ervoor ge zorgd dat de Ultra's naar de achtergrond verdwenen. Ten eerste werd de Egyptische voetbalcompetitie, in de nasleep van de ge beurtenissen in Port Said, bijna twee jaar stilgelegd. Daarnaast kwam de strijd tus sen de Moslimbroederschap en het leger de politiek domineren. Nu er bommen af gaan in Cairo, is de knokploeg van de revo lutie overbodig geworden. Terug naar de Balkan. Naar Belgrado. Voor al Kosovo is een geliefd thema bij de aan hangers van zowel Partizan als Rode Ster. Altijd hameren zij erop dat die Servische provincie nooit mag worden opgegeven. Volgens veiligheidsexperts zijn de tribunes een politieke proeftuin: „Wie wil weten waar het met dit land naar toe gaat, moet luisteren in de voetbalstadions", zei Zoran Dragisic eens, docent veiligheidsweten- ,v - k WOENSDAG 29 JANUARI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9