Oorlogsmusea moeten uit de loopgraven Middelburg heeft in Zeeland hoogste schuldenlast per inwoner Ons tolerante landje 18 ZEELAND STALKING Een Middelburger heeft al acht jaar last van een stalker, die uit zijn naam eten laat bezorgen. Er is aangifte gedaan. woensdag Op de mavo in ons dorp was slaan altijd een optie. Je kon pro beren je gelijk te ha len door te praten maar slaan was ook een mogelijkheid. Je sprak dan af na het laatste uur, net buiten de hekken van het schoolplein. Soms mis ik het wel. Soms, wanneer een betoog niet helpt, denk ik dat het best wel verfris send zou zijn om tegen een col lega te schreeuwen dat je hem om vijf uur op de parkeerplaats verwacht. Het zou de sleetse cultuur op een gemiddeld kan toor in ieder geval beter opfris sen dan de doorsnee trainer/ coach/motivator voor elkaar zou krijgen. Nu wil ik niks vergoeilijkends zeggen over het meisje dat in Hulst een medeleerlinge sloeg en schopte, maar van het feit dat er op het Reynaert College gevochten werd, schrok ik niet. Wat mij veel meer shockeerde was het gehinnik van de om standers terwijl er een weer loos iemand werd geschopt die al op de grond lag, de triomfan telijke reactie van de enorme non-valeur die zojuist de vecht partij - in staand formaat - had gefilmd. Dat is nu onze beroemde tole rantie. De alom geroemde Ne derlandse mentaliteit waar we niet tegen elkaar zeggen wat wel en niet kan. Waar we ons niet bemoeien met zaken die de onze niet zijn. We houden onszelf voor de gek. Het zijn smoesjes om maar niet in actie te hoeven komen als er iets gebeurt. Mensen die vijftienjarige schoffies niet tot de orde durven te roepen met als excuus dat 'je nooit weet of ze ineens een mes trekken', mensen die winkeldieven laten lopen, mensen die niks durven zeggen wanneer een ouder een klein kind afsnauwt. Want het gaat ons immers niks aan. Het gaat ons wel degelijk iets aan. We zijn een samenleving. We moeten iets zeggen, we moeten iets doen. We schop pen niet wanneer iemand op de grond ligt. In actie komen loont. Pas nog greep ik een inbreker in de kraag die bij de buurvrouw had ingebroken. Ik kan het iedereen aanraden. Het is een heel lek ker gevoel. MIDDELBURG - Het rommelt in de Zeeuwse wereld van de oorlogs musea. Aanleiding is de oprich ting van de stichting Slag om de Schelde. Wie aan de Slag om de Schelde denkt, denkt automatisch aan het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp dat deze slag centraal in de collectie heeft staan. Maar juist dat oorlogsmuseum wil zich vooralsnog niet aansluiten bij de nieuw opgerichte stichting. Naar buiten toe blijven beide partijen vriendelijk jegens elkaar, maar wie zijn oor goed te luisteren legt merkt dat er over en weer gevoe ligheden zijn. Bij de presentatie van de nieuwe stichting viel zelfs het woord 'mijnenveld'. Zo dreigt er een geschil over de or ganisatie van de herdenking op de Sloedam dit jaar. Die gevoeligheden zijn misschien te verklaren uit de oorsprong van de Zeeuwse oorlogsmusea. Vaak begonnen als privé-initiatief op een zolderkamertje. Collecties die opgebouwd zijn tijdens jaren ver zamelen en met giften van der den. Zo is Kees Traas in Nieuw dorp ook begonnen. Daar ben je zuinig op. En dan kan de vorming van een grotere overkoepelende club gezien worden als een bedrei ging. Voor het Bevrijdingsmuseum Zee land geldt ook nog dat in de loop van de jaren met succes een be roep is gedaan op allerlei gemeen- telijke, provinciale en landelijke subsidiepotten. Dat houd je, ze ker in deze tijd, ook liever in één hand. Het Bevrijdingsmuseum Zeeland heeft zich juist onlangs aangeslo ten bij de landelijke stichting Mu sea en Herinneringscentra '40-'45. Een club waarin ook het Airbornemuseum in Oosterbeek, het Fries Verzetsmuseum, de kam pen Westerbork, Amersfoort en Vught, het Indisch Herinnerings centrum in Arnhem, en de musea in Groesbeek en Overloon zitten. Het lidmaatschap van deze stich ting geeft wellicht meer prestige dan aansluiting bij een Zeeuws platform. Daar komt bij dat vanuit Nieuw dorp aangegeven wordt dat men dit jaar vooral energie en aan dacht wil steken in de aanleg van het bevrijdingspark bij het mu seum. De nieuwe stichting Slag om de Schelde wil een platform zijn van alles en iedereen die kennis over deze slag uit wil dragen. En dat dan in de breedste zin van het woord. Dus van Zeeuwse oorlogs musea, tot de stichting Steun Be vrijders Middelburg en bijvoor beeld de stichting Oorlogsmonu ment Breskens. Daarin kan eigen lijk het Bevrijdingsmuseum Zee land niet ontbreken. Daarvoor is het nodig dat alle partijen hun stellingen verlaten. Zeeland is te klein voor een versnippering op dit front. Samenwerking met be houd van ieders eigenheid levert meer op dan een provinciale loop gravenoorlog. De versmade minnaar die aanhoudend liefdesbetuigin gen of cadeaus stuurt, is net zo goed een stalker Dat blijkt uit cijfers over 2012 van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Nieuwssite BNR heeft de netto-schuldenlast per in woner op een rijtje gezet. De Zeeuwse koploper Middelburg staat op nummer acht in de lande lijke toptien. De ranglijst wordt aangevoerd door Hengelo, die 8745 euro schuld per inwoner heeft uitstaan. In de toptien van gemeenten met de kleinste schuldenlast staat Bergambacht bovenaan: 19 euro schuld per inwoner. Gemeenten in Zeeland zitten daar allemaal ruim boven. De Zeeuwse gemeen te met de laagste schuldenlast is te vinden op plek 109 in de rang lijst. Dat betreft Borsele met 510 euro schuld per inwoner. In totaal komt dat neer op ruim 11,5 mil joen euro. Borsele heeft zijn schul den sinds 2009 sterk afbouwd, in tegenstelling tot veel andere ge meenten. Na koploper Middelburg volgt in Zeeland de gemeente Vlissingen met een schuld van 5238 euro per inwoner. Bij elkaar is dat krap 233 miljoen euro. Op plek drie staat Goes met 3956 euro per inwoner ofwel een totale schuldenlast van 146 miljoen euro. Daarna volgt Terneuzen met 3330 euro per in woner. De grootste Zeeuwse ge meente heeft daarmee een schuld van 182 miljoen euro uitstaan. De overige Zeeuwse gemeenten hebben volgens de VNG per inwo ner de volgende schuld: Sluis 2211 euro, Tholen 2139, Veere 2016, Rei- merswaal 1632, Kapelle 1404, Noord-Beveland 1466, Schou- wen-Duiveland 1035. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ANALYSE door René Schrier Les 1negeer de stalker, want hij wil aandacht door Ondine van der Vleuten •f Wat is een stalker? Iemand die je voortdurend hin derlijk volgt of lastigvalt. Sinds 2000 is er een speciale anti-stalking- wet: daarin heet stalking 'belaging'. Typerend verschil met gewoon con tact: de frequentie. Een stalker bom bardeert zijn slachtoffer als het wa re met mailtjes, telefoontjes of toe naderingspogingen. Bovendien ge beurt het vaak lange tijd achter el kaar. 'l Welke vormen zijn er? Zowel op het oog onschuldige als strafbare handelingen. Zoals van dalisme, mishandeling, chantage en identiteitsfraude. Bij dat laatste doet iemand bijvoorbeeld bestellin gen waarbij hij zich voordoet als zijn slachtoffer. Maar vaak ook gaat het om zaken die op zichzelf niet straf baar zijn. Denk aan pesterijen, zoals het verspreiden van verhalen of (compromitterende) foto's. Bij ge bruik van moderne communicatie middelen (internet, social media) wordt het cybercrime genoemd. Stalken is ook het hinderlijk (ach tervolgen of aanwezig zijn, tele- foonterreur, het bombarderen met mails, sms'jes en brieven. Het gaat daarbij niet per se om bedreigingen of vervelende teksten. De versmade minnaar die aanhoudend liefdesbe tuigingen of cadeaus stuurt, is net zo goed een stalker. 3 Wat zijn stalkers voor mensen? Stalkers zijn vaak labiel en meestal zijn het mannen. Stalken kan een reactie zijn op afwijzing (wraak), voortvloeien uit een psy chose of obessie, of voortkomen uit onvermogen tot normale relaties. 4 Wot zijn de gevolgen? Die kunnen zeer ingrijpend zijn en het leven van een slachtoffer langdurig beïnvloeden. Denk aan: slecht slapen, concentratieproble men, gevoelens van machteloos heid, angst, achterdocht, depressie, in een isolement raken. Soms ont aardt stalking in verkrachting of mis handeling. Maar ook financieel kan een slachtoffer schade oplopen. 5 Hoe groot is de kans dat je zo'n stalker kwijtraakt? Stalkers houden het vaak lang vol en houden zelden uit zichzelf op. Zoek daarom zo snel mogelijk steun om het zelf vol te houden. A Wat kun je tegen stalkers doen? Voorkomen: kijk uit met wat je op sociale media deelt en wie je tot je persoonlijke leven toelaat. Negeren: zelfs een negatieve reac tie houdt de stalker aan de gang. Contact is precies waar hij op uit is. Is contact per se nodig, ga dan met iemand die je kan steunen, be- schermen en als getuige kan dienen. Praat met iemand over je situa tie, bijvoorbeeld je huisarts. Hou je hoofd erbij, geen geweld gebrui ken of anderszins het recht in eigen handen nemen. Schakel de politie in; stalken is strafbaar. Bouw een dossier op, bewaar bewijzen. Ge bruik eventueel opname-apparatuur en camera's. Hou een logboek bij van gebeurtenissen. Bij telefo nisch lastigvallen: schakel het num mer door naar de politie, neem een (geheim) ander telefoonnummer, blokkeer het nummer van de stal ker. Idem voor mail. Neem contact op met je provider; die hebben hier procedures voor. Ga zonodig (tij delijk) op een veilige opvangplek wonen. Kan dat niet? Particuliere beveiligings- of recherchebedrijven kunnen rust geven. Vraag een straatverbod of aanspreek en/of te lefoonverbod (algeheel contactver bod) aan via een civiele procedure. Bel direct 112 als zich een "heter- daadsituatie' voordoet. De politie kan de belager dan aanhouden. Zoek hulp op praktisch, juridisch, financieel en emotioneel gebied. 7 En waar vind ik die hulp? www.politie.nl www.slachtofferwijzer.nl/stalking www.huiselijkgeweld.nl www.amk-nederland.nl (als er kinde ren bij betrokken zijn) www.ikzitindeshit.nl (voor jonge- ren) www.mijnstalker.nl (opgericht door slachtoffer van stalker, ervaringen en lotgenotencontact) www.stichtingzijweg.nl (voor vrou wen) www.justitia.nl/stalking www.suicidemachine.org (verwijde ren van informatie op internet) www.juridischloket.nl www.opvangatlas.nl (hulp en op vang in of dichtbij woonplaats) door Frank Balkenende MIDDELBURG - Van de Zeeuwse ge meenten heeft Middelburg de grootste schuldenlast per inwoner: 5680 euro. Omgerekend bedraagt de totale schuld in Middelburg bijna 271 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18