■I m A HAG ue/rotter&am aïrport Wegen (in de Randstad) Schiphol Luchtruim (100 km rond Den Haag) amster dam mere mm HILVEIISUM D£N HA AG AMERSFOORT UTRECHT THE ROTTERDAM In de rest van het land 58 WERELDLEIDERS Y DINSDAG 28 JANUARI 2014 De regeringsleiders - onder anderen Obama, Merkel en Poetin - worden van Schiphol naar Den Haag gebracht, via een speciale route. De A4/A44 wordt daarom geheel of gedeeltelijk af gesloten in de richting van Den Haag. Verkeer naar de Hofstad wordt omge leid via Utrecht of binnenwegen. In de Randstad zal tijdens de top sprake zijn van een 'dubbele spits'. „Houd reke ning met zeer ernstige verkeershinder rond Amsterdam, Den Haag en Rotter dam", waarschuwde de baas van Rijks waterstaat gisteren tijdens een perscon ferentie over de NSS. Het advies is dan ook simpel: mijd de Randstad, werk zo veel mogelijk thuis. Moet je toch per se naar Den Haag, reis dan in ieder ge val niet tijdens de spits. En neem de trein. De NS zet extra treinen en perso neel in om chaos op het spoor te voor komen. Kijk op de website vananaarbeter.nl voor details over afsluitingen en omwegen. De Polderbaan op Schiphol gaat vanaf 10 maart tot na de top dicht. De vlieg- - tuigen van de regeringsleiders worden daar geparkeerd. Omwonenden onder vinden hier hinder van: een deel van het gebied wordt afgesloten en bewoners en werknemers kunnen alleen naar bin nen op vertoon van hun legitimatiebe wijs. Omdat er minder start- en landingsba nen beschikbaar zijn, kunnen gewone passagiers er ook last van hebben. Vluch ten kunnen vertraging oplopen of uitval len. Ook de bereikbaarheid van de lucht haven is een probleem. Dus: vertrek ruim op tijd om je vlucht te halen. In een straal van 100 kilometer rond Den Haag is de recreatieve luchtvaart, zoals sportvliegen en ballonvaren, verbo den tijdens de top. Ook geldt er ver scherpte controle voor de burgerlucht vaart. Defensie bewaakt het luchtruim; F-16's en Apache's staan klaar voor even tuele onderscheppingen. Ook wordt er extra luchtverdediging opgesteld langs de kust. De Awacs-vliegtuigen van de NAVO zijn beschikbaar om indien nodig te ondersteunen bij de luchtruimbewa king. X iiip» V Hoewel de massale politie-inzet in Den Haag niet tot capaciteitsproble men elders in het land zal leiden, heeft de Nationale Politie gemeenten elders gevraagd om 'rekening te hou den met de top'. „Zeker de ME heb ben we hard nodig", aldus Bik van de Nationale Politie. Daarom is er in het weekeinde voor de top geen Eredivi sie-voetbalwedstrijd in de Randstad en is bijvoorbeeld ook de Halfvastenop tocht in Oss naar begin april ver plaatst. En als het nodig is, kan Neder land de grens met buurlanden sluiten. Aan de grens met Duitsland en België zal scherper worden opgelet. Op maandag 24 en dinsdag 25 maart komen 58 wereldleiders, 5.000 delegatieleden en 3.000 journalisten naar Den Haag voor de Nuclear Security Summit (NSS). Het is de grootste top ooit in Nederland georgani seerd. De conferentie (een initiatief van de Ameri kaanse president Barack Obama) moet nucle air terrorisme voorkomen. Radio-actief mate riaal van bedrijven moet goed beveiligd wor den, zodat het spul niet gestolen en gesmok-, keld kan worden. De eerste NSS was in 2010 in Washington, de tweede in Seoul (2012). Naar verwach ting is de vierde NSS weer in Washington in 2016. De top kost 24 miljoen euro. Dat is exclusief de inzet van politie- en veiligheidsdiensten. Hoeveel de politie-inzet kost, wil de Nationa le Politie niet zeggen. De politie zet elke dag 13.000 agenten in, niet alleen in de Randstad maar ook in de rest van het land. De NS zet tijdens de top 600 man extra per soneel in. Extra treinen in de Randstad moe ten chaos tijdens de spits voorkomen. I 3K i f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9