Bezetting van ministerie Oekraïne beëindigd 6 BUITENLAND Maarschalk al-Sisi is bijna 'burgerpresident' Eurovoorzitter maant Grieken tot haast met hervormingen, terwijl Athene net beetje blij is. owiysT om&mm Kit CAIRO - De militaire machthebber in Egypte, Abdel Fattah al-Sisi, be reidt zich voor tot 'burgerpresi dent' te worden gekozen. Hij maakt zijn kandidatuur naar ver wachting deze week bekend Riva len zijn er niet. De militaire top van Egypte heeft gisteren laten weten dat al-Sisi kan meedoen aan presidentsverkiezingen. De mededeling volgde op het nieuws van interim-president Adly Man- sour dat al-Sisi tot maarschalk is bevorderd. Het is de hoogste rang in het Egyptische leger. De ereti tel wordt zelden verleend. Al-Sisi wordt de zesde hoge officier die Egypte bestuurt sinds de militai re staatsgreep van 1952. Zjytomyr Protesten gemeld Regionale overheids gebouwen bezet #Tsjernihiv Soemy Kiev Ternopil t.viv Khmelnytskyi Tsjernivtsi f: ROEMENIË 1 Dnepropetrovsk Zaporizja Presidentsverkiezingen 2010 gewonnen door: I Joelia Timosjenko Viktor Janoekovitsj OEKRAÏNE KIEV - Demonstranten in Kiev hebben het ministerie van Justitie gisteren verlaten. Tientallen anti- regeringsdemonstranten hadden het departement zondagavond be zet, maar lieten zich door opposi tieleider Vitali Klitsjko overhalen hun actie op te geven. Klitsjko had de betogers opgeroepen zich te onthouden van provocaties. Dat de bezetting van het ministe rie voorbij is, wil nog niet zeggen dat de ambtenaren weer aan het werk kunnen. De demonstranten blokkeerden gistermiddag nog al tijd de ingang. Minister van Justi tie Olena Loekasj dreigde eerder op de dag dat de regering wat haar betreft de noodtoestand zou uitroepen als de bezetting niet snel zou stoppen. De betogers in Kiev zijn uit op het aftreden van de pro-Russi sche president Viktor Janoeko vitsj. De demonstraties hebben zich inmiddels uitgebreid tot het doorgaans Russisch georiënteerde oosten van het land. Op het Onafhankelijkheidsplein in de Oekraïense hoofdstad, dat al sinds eind november dag en nacht bevolkt wordt door grote groepen Europees georiënteerde demonstranten, is gisteren een 55-jarige man dood gevonden. Zijn lichaam hing aan de binnen kant van de 'nieuwjaarsboom' die demonstranten daar hebben opge bouwd, een grote stalen stellage met protestvlaggen en spandoe ken. De toedracht van het sterfge val is nog onduidelijk. door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - Griekenland moet vaart maken met de afgesproken hervor mingen en bezuinigingen. „Het duurt veel te lang", klaagde Euro- groepvoorzitter Jeroen Dijssel- bloem gisteren voorafgaand aan ministerieel overleg in Brussel. Volgens Dijsselbloem is de voort gang 'echt te weinig'. De Nederlandse rekenmeester ver wacht tekst en uitleg van zijn Griekse collega. De Grieken en de zogeheten trojka (de Europese Commissie, het Internationaal Monetair Fonds en de Europese Centrale Bank) ruziën sinds sep tember over hervormingen die no dig zijn voorafgaand aan de stor ting van 1 miljard euro steun. De Brusselse visie contrasteert scherp met de jubelstemming waar de Griekse regering momen teel in verkeert dankzij positieve economische cijfers. De euforie in Athene lijkt overdreven. Maar stapje voor stapje gaat het de goe de kant op, zij het moeizaam. Vijf voorbeelden. Na zes jaar onafgebroken krimp verwacht Griekenland voor dit jaar een bescheiden economische groei van 0,6 procent. Het begro tingstekort was vorig jaar 5,3 mil jard euro - een stuk lager dan de met de trojka overeengekomen doelstelling van 6,i miljard. En 10 miljard lager dan het jaar er voor. Als rentebetalingen over de staatsschuld niet worden meegere kend, was er zelfs een overschot van 691 miljoen euro, terwijl op 15 miljoen was gerekend. De Griekse regering klopt zich op de borst. Kanttekening is dat deze mooie cijfers de gemiddelde Griek niet veel zeggen. Die heeft 40 procent minder te besteden dan vijfjaar geleden, deels juist door die strenge bezuinigingen. Ruim een kwart van de Grieken zit zonder werk - onder jongeren zelfs tegen de 60 procent. Daar mee heeft Griekenland de hoog ste werkloosheid in de hele EU. Het toerisme, de motor van de Griek se economie, zit in de lift Vorig jaar kwamen meer dan 17 miljoen vakantiegangers af op met name de Griekse zon en de fraaie eilanden. Een groei van zo'n 16 procent ten opzichte van 2012. Het aantal euro's dat al die toeristen uitgaven, steeg nave nant. Daarmee sneuvelden eerde re records. De vraag is echter hoe duurzaam de groei is: 2012 was immers een uiterst slecht jaar, waarin beelden van aanhoudende protesten en rel len in Athene toeristen afschrik ten. In 2013 was het juist onrustig in Turkije, Egypte en Tunesië - de zonbestemmingen waarmee eilan den als Kos en Kreta concurreren. De voorkeuren van toeristen zijn grillig, blijkt telkenmale. De belastinginning verbetert. Op veel meer plaatsen dan vroe ger krijg je tegenwoordig een bon netje - zelfs op markten staan kooplieden er trots mee te wappe- Griekenland leed lang onder sterk stijgende prijzen. Maar vorig jaar daalden ze voor het eerst in 45 jaar, zo'n 1,9 procent. Dat geeft de Grieken wat lucht en bevordert de export. Grieken durven er weer in WIT-RUSLAND Lutsk Rjvne A RUSLAND Poltava e Charkov «Vinnytsia Tsjérkasy. Ivano-Frankivsk Odessa infographic DPd, GN l bron Centr. Kiescommissie Oekraïne Eerst maar eens die cijfers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6