i Mik Het mag geen Antwerpen aan zee worden. De natuur en de veiligheid staan centraal en we moeten er ook nog wat van kunnen leren. ZAND ALS VEILIGHEIDSBUFFER De Veiligheidsbuffer Oesterdam heeft veel weg van een Ei van Co lumbus. Je legt 500.000 kuub zand op een slimme manier voor de Oes terdam en je hoeft de eerstkomen de 25 jaar geen onderhoud aan de Oosterscheldekant van die dam uit te voeren. Tegen die tijd zal het opgespoten zand weer in de geulen verdwenen zijn. De natuur spint er garen bij, want de vogels kunnen 25 jaar terecht op de plek voor de dam waar ze al jaren fourageren. De zagerspitters zijn blij want hun plekje verdwijnt niet in de golven. En voor Rijkswaterstaat is deze aanpak ook eenvoudiger dan grootschalig onder houd aan de Oesterdam. Het werk wordt - zoals dat heet - kostenneutraal uitgevoerd. Want het onder houd aan de Oesterdam was begroot op 3,5 miljoen en dat is precies het bedrag dat gemoeid is met het op spuiten van de 500.000 kuub zand. Als het onderhoud op de traditionele manier zou zijn uitgevoerd, was dat gebeurd met behulp van grote stenen en asfalt. Succes heeft vele vaders. Natuurmonumenten houdt het er op dat zij met het eerste miljoen voor het werk op de proppen kwamen. Van de kant van Rijkswater staat wordt gezegd dat het een idee was van het Pro jectbureau Zeeweringen. Hoe het ook zij, iedereen is er blij mee. Naast de miljoen van Natuurmonumenten droeg de provincie 125.000 euro bij en het ministerie van Infra structuur en Milieu de rest. Samen met Rijkswater staat werd een projectgroep opgezet, waarin Björn van den Boom van Natuurmonumenten omgevingsmana ger werd en Ben de Winder van Rijkswaterstaat pro jectleider. De Veiligheidsbuffer Oesterdam is niet alleen van be lang als bescherming van de Oesterdam. Het is ook een project dat ervaringen moet opleveren in de strijd tegen de zandhonger van de Oosterschelde. Dat is het proces waarbij alle zandplaten van de Oosterschelde langzaam onder water verdwijnen. Er was al enige er varing opgedaan met kleinere projecten in de Schelp- hoek en de Galgenplaat, waar op beide plekken zo'n 100.000 kuub zand was gestort. De veiligheidsbuffer is weer van een wat grotere orde. Als we niets aan de zandhonger doen zijn we in één generatie een uniek waddengebied in de Oosterschelde kwijt Zandhonger is het fenomeen dat het zand van de pla ten in de Oosterschelde in de diepe geulen verdwijnt. Bij de Veiligheidsbuffer Oesterdam is deze gang van zaken omgedraaid. Daar is een half miljoen kuub zand uit het 100 meter verderop gelegen Lodijkse Gat ge haald en op een strategische manier tegen de Oester dam gelegd. Björn van den Boom, bij Natuurmonumenten belan genbehartiger voor de Zuidwestelijke Delta, is blij dat de Veiligheidbuffer Oesterdam is uitgevoerd: „Het is goed gelopen. We hadden een ongelofelijk goede sa menwerking. Met deze manier van werken hebben we vertrouwen kunnen winnen. Niet alleen als Natuur monumenten, maar ook als het gaat om de aanpak van de zandhonger. Als we niets doen zijn we binnen één generatie alle zandplaten in de Oosterschelde hele maal kwijt. Dan verdwijnt een uniek waddengebied van 11.000 hectare. Ik denk dat dit project veel partijen wel het vertrouwen heeft gegeven dat we iets kunnen doen tegen de zandhonger." Van den Boom legt uit dat met name de oestersector zeer sceptisch stond te genover het project. Hij noemt die zorg terecht. De vrees bestond dat binnen de kortste keren de oester percelen onder het zand terecht zouden komen. Daar om werd besloten met meetboeien op allerlei plekken bij te houden wat er zich precies in het water afspeel de. Die meetresultaten waren door alle partijen op elk gewenst moment af te lezen. En wat bleek: de oester percelen hebben geen schade ondervonden. Een Ei van Columbus j\ door René Schrier Bjern van den Boom van Natuurmonumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60