'Onterecht geen kans op diploma' Geen draaginsigne voor militairen De Punt Lange kinderen hebben vaker overgewicht l BINNENLAND 5 JlSi T vraag: van wie zijn de boeken die in de winkel staan? Handelaren maken daar afspraken over met de uitgevers. De een koopt de he le voorraad zelf, de ander laat de schappen in meer of mindere ma te op kosten van de uitgever vul len. Leverancier Centraal Boek huis wilde in het geval van Polare niet langer als grote financier van boeken fungeren. Het beperkte Medewerker van boekwinkel houdt van het product, maar is vaak niet ondernemend daarom de kredietregeling. De discussie over wie de risico's draagt, is een essentiële voor de markt, stelt directeur Michael van Everdingen van de Koninklijke Boekverkopersbond. Alle partijen hebben er baat bij als daar duide lijke afspraken over komen. Ook de uitgever. Want een boek dat niet in de winkel staat, wordt min der snel verkocht. Daar verandert internet weinig aan. De Boekverkopersbond begeleidt sinds kort winkeliers die hun zaak willen redden. De bond heeft, bijvoorbeeld een database waarin de ondernemer precies kan zien welke doelgroep in zijn eigen omgeving groot is. Door daar slim op in te spelen, kun je veel bereiken. „Een winkelier zag dat hij doordeweeks vooral vrou welijke klanten heeft en in het weekend vooral mannen. Dus legt hij nu in het weekend mana gement- en voetbalboeken bij de kassa. Dat heeft meteen effect." Polare wilde wel meer 'beleving' in de winkels, maar in de praktijk lukte dat vaak niet, stelt Van Ever- dingen. „Het personeel maakte er geen beleving van. De medewer kers hebben veel verstand van boeken, maar ze moeten ook ver stand hebben van de klant. Dat ontbreekt vaak." Een stelling die ook CNV-vak- bondsbestuurder Martijn den Heijer herkent. „In de boekwin kels staat relatief oud personeel. Mensen die houden van hun pro duct. Maar het zijn vaak geen ech te ondernemers. Vroeger maakte dat weinig uit, omdat een boek zichzelf verkocht. Dat is lastiger." Polare-directeur Van de Wouw constateert in het interview met Boekblad iets soortgelijks. „We moeten gezamenlijk commer ciëler durven worden. Het is in de ze branche nog een 'vies' woord, maar het is noodzakelijk." Hij stelde dat de Onderwijsinspec tie voormalig directeur Bart Ren ders van de school tijdens het strafrechtelijk onderzoek naar de fraude onder druk heeft gezet om eventueel betrokken leerlingen geen diploma te geven. Daarmee zou een krachtig signaal moeten worden afgegeven dat fraude met gestolen examens echt niet kon. Renders deed dat aanvankelijk niet, omdat hij geen 'harde infor matie' had over welke leerlingen wat hadden misdaan. „Als de scholieren deze beslissing hadden aangevochten, had ik dat in de rechtszaal verloren", zei Renders al eerder. Pas toen de benodigde informatie er wel kwam, werden Advocaat beweert dat On derwijsinspectie voormalig directeur van Ibn Ghaldoun onder druk heeft gezet de diploma's niet aan de betrokke nen uitgedeeld. „De inspectie mag misschien druk op mij heb ben willen uitoefenen, maar ik heb mij aan de feiten gehouden en daar naar gehandeld", aldus Renders. De druk van de Onderwijsinspec tie zag de verdediging als een tweede bestraffing voor de ver dachte scholieren, naast de straf rechtelijke behandeling van de zaak. „Het Openbaar Ministerie had moeten kiezen: bestuursrech telijk straffen of strafrechtelijk, maar niet allebei", aldus, Van Straalen. Andere advocaten steun den Van Straalen en wilden daar om gisteren dat het OM niet-ont- vankelijk zou worden verklaard. De rechtbank ging daar niet in mee. De zaak begon gisteren met ze ven van de elf verdachten. Tegen twee minderjarigen wordt de rechtszaak vandaag achter geslo ten deuren behandeld. Daarna gaat de rechtbank verder met de zaak tegen negen meerderjarige verdachten. Morgen komt de officier van justitie met de straf eis. De elf jongeren worden verdacht van inbraak in de school, of be trokkenheid daarbij, of het daarna verspreiden van de examens. Het gaat in totaal om diefstal van 27 eindexamens. DEN HAAG - De ongeveer 1500 mili tairen die betrokken waren bij het beëindigen van de Molukse treinkaping bij De Punt en de gij zeling van de basisschool in Bo- vensmilde in 1977 krijgen geen draaginsigne, maar de veteranen- status. Dat liet minister Jeanine Hennis (Defensie) gisteren weten tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens haar wordt het besluit zo wel gesteund door de Molukse ge meenschap als de militairen. Ze hoop met het besluit een einde te maken aan een discussie over een 'gevoelig onderwerp'. Toen in 2012 bleek dat werd overwogen de militairen het draaginsigne te ge ven, leidde dat tot commotie in de Molukse gemeenschap. De Mo lukse regering in ballingschap noemde het 'schandalig', omdat er tijdens de bevrijdingsacties vol gens haar buitensporig veel ge weld is gebruikt. Ook in militaire kring was er kritiek. De voormali ge Commandant der Strijdkrach ten, Dick Berlijn, zei het te betreu ren als het insigne er zou komen. AMSTERDAM - Onder lange kinde ren komt overgewicht vier keer zo vaak voor als onder kinderen met een gemiddelde lichaams lengte. Dat blijkt uit een groot in ternationaal onderzoek waar on der meer TNO, de Vrije Universi teit in Amsterdam en de universi teit in het Britse Loughborough hebben meegedaan. Het is de eer ste keer dat een verband is aange toond tussen overgewicht en leng te. De resultaten van het onder zoek zijn gepubliceerd in het we tenschappelijke tijdschrift PloS One. Ongeveer een kwart van de lange jongens en meisjes tussen 5 en 15 Dé reporganisatie naar verre bestemmingen! jaar is te zwaar. Onder hun kleine re leeftijdsgenoten kampt 7 pro cent met overgewicht. Alle kinde ren die te zwaar zijn, lopen een verhoogd risico op overgewicht tij dens de volwassenheid. Kinderen met overgewicht lopen meer ge zondheidsrisico's. Genetische aan leg en voeding spelen volgens de onderzoekers zeer waarschijnlijk een rol bij het overgewicht van lange kinderen. Tijdens een com missievergadering in de Tweede Kamer braken vrijwel alle politie ke fracties gisteren een lans voor Jongeren op Gezond Gewicht, een landelijk programma dat over gewicht bestrijdt. VAKANTIES 8-daagse groepsreis DUIZEND EN ÉÉN NACHT JORDANIË vanaf 899 pp Pluspunten van deze reis DINSDAG 28 JANUARI 2014 te verleiden' Martijn den Heijer, CNV ROTTERDAM - De elf verdachten van de examenfraude bij de islami tische scholengemeenschap Ibn Ghaldoun in Rotterdam hebben on terecht geen diploma kunnen ha len. „Die kans hadden ze wel moe ten krijgen", stelde advocaat Idriss van Straalen gisteren na de eerste procesdag over de grootste exa menfraude ooit in Nederland. gftjgpi Non-stop vluchten met Royal Jordanian Ontspannen verblijf aan de Dode Zee in viersterrenhotel Vijfsterrenhotel Double Tree by Hilton in Aqaba INCLUSIEF: vluchten, overnachtingen, welkomstdiner, stadstour Amman, bezoek aan Jerash, Madaba, Mount Nebo, Petra en de Dode Zee, 4WD-safari doorWadi Rum en Nederlandssprekende reisleiding. U reist per comfortabele airconditioned bus en verblijft in comfortabele hotels o.b.v. logies-ontbijt en één overnachting in een tentenkamp in Wadi Rum inclusief diner. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b., reis- annu- leringsverzekering.Ter plaatse: entreegeiden circa 105 p.p., optionele excur sies, fooien, visum JOD 20 p.p., overige maaltijden en persoonlijke uitgaven. 252 - 66 00 00 chure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5