Dankzij een beetje hulp weer zelfstandig reizen Sociale atlas: minder Zeeuwse jongeren in hulpverlening k Zwemles Hogere straf voor vuurwerk Opbrengst Ride for the Roses naar immunotherapie ZEELAND 19 commentaar Opzoeken op internet, een kaart lezen: dat is allemaal te moeilijk Op 6 december zijn we begonnen; nu kan ze het helemaal alleen f het nu een verstan- Êf lelijke oflichamelij- E ke beperking is, die Vl S problemen geeft: wie niet meer op ei gen kracht van A naar B kan ko men, is gehandicapt. Zeker voor mensen die altijd zelfstandig ge weest zijn en door een ziekte of ongeval afhankelijk worden, is het een pijnlijke ontdekking dat afstanden een onoverkomelijke hindernis kunnen zijn om 'mee' te doen. MEE Zeeland, een organi satie die ondersteuning biedt bij het leven met een beperking, heeft daarom het project 'MEE op weg' opgezet. De deelnemers worden daarin aan een reismaatje gekoppeld, dat hen tijdelijk ondersteunt en hen letterlijk wegwijs maakt in het verkeer en het reizen met het openbaar vervoer. Afhankelijk van de beperking wordt een plan ning gemaakt. Stelt bijvoorbeeld een rolstoelafhankelijke zich ten doel zelfstandig zijn broer te be zoeken, dan wórdt een avonturen- plan opgesteld. Welke route naar het station is het veiligst en meest Welke route naar het sta tion is het veiligst en meest toegankelijk? Waar kun je het best de stoep af? Dat staat in de Sociale Atlas Zee land, die maandag uitgebracht is door onderzoeksinsituut Scoop. Het is een naslagwerk met cijfers over sociale en maatschappelijke ontwikkelingen in Zeeland. Uit de gegevens blijkt dat Zeeland tussen 2010 en 2012 veiliger is ge- 1 worden. Het aantal geregistreerde k misdrijven in Zeeland is met 11 procent gedaald naar 42 per 1000 inwoners. Het aantal slachtoffers van misdrijven nam met 9 pro cent af tot 11.588. Het aantal mel dingen van overlast daalde met 14 procent naar 23 per 1000 inwo ners. Zeeuwen voelden zich in 2012 even veilig als in 2010. Een kwart van de Zeeuwen is niet of niet helemaal tevreden over de eigen gezondheid. In 2009 was dat nog 21 procent. Inwoners van Kapelle en Veere voelen zich het gezondst, en inwo ners van Hulst en Sluis voelen zich het minst gezond. De inwo ners van Sluis maken ook het meest gebruik van de huisarts; die van Kapelle het minst. Minder Zeeuwen maken gebruik van het openbaar vervoer. Onge veer 1 procent maakt vrijwel dage lijks gebruik van bus of trein. In 2009 was dit nog 2 procent. Bijna vier op de tien Zeeuwen maken vrijwel elke dag gebruik van de au to. Ongeveer een even groot ge deelte fietst elke dag. Zo'n 60 procent van de Zeeuwen is lid van een vereniging. Dat is beduidend minder dan in 2009 (67 procent). In de gemeente Veere zijn de meeste mensen lid van een vereniging: 71 procent. toegankelijk? Waar kun je het best de stoep op en af, of over de weg? Hoe regel je hulp van een NS-medewerker op het station? Is er een plan B, voor als die er on verhoopt niet is? Hoe check je in en uit met een OV-chipkaart? Hoe vaak moet er geoefend wor den, en wanneer is de grande fina le (het moment dat de deelnemer voor het eerst zelfstandig de hele reis maakt). Eén van de Zeeuwse vrijwilligers - er zijn er nog altijd te weinig - is Rachel Paulusse, het reismaatje van Jozien Goudwaard. Jozien is verstandelijk beperkt en fietst elke dag heen en weer tus sen haar huis en haar werk bij Orionis in Middelburg. „Maar Orionis gaat naar Vlissingen", legt Rachel Paulusse uit. „Jozien kan niet lezen of schrijven. Opzoe ken op internet, of een kaart le zen: dat is allemaal te moeilijk. We hebben toen een avont'uren- plan opgesteld en zijn begonnen met oefenen. Drie of vier keer zijn we op en neer gefietst, aan de hand van herkenningspunten zo als de brandweer, het zwembad en het spoor. Na vier keer voelde ze zich zeker genoeg. Op 6 decem ber zijn we begonnen; nu kan ze het helemaal alleen. Als Orionis verhuist, is Jozien er klaar voor. Al leen in het donker fietsen moeten we nog oefenen. Dat is toch nog erg spannend!" Voor informatie of aanmelden: 0113-225000. GOES - De opbrengst van de Ride for the Roses die zondag 7 septem ber vanuit Goes in Zeeland wordt verreden, gaat naar onderzoek naar de werking en mogelijkhe den van immunotherapie bij kan kerpatiënten. Het geld is onder meer bedoeld om uitmuntende onderzoeksvoorstellen op het ge bied van kankerbestrijding uit te- voeren en zo kennis over kanker te vergroten, kanker sneller op te sporen, behandelingen effectiever te maken en er voor'te zorgen dat meer mensen kanker overleven. Voor een aantal tumorsoorten is inmiddels aangetoond dat immu- 'notherapie werkt. Veel ouders kunnen zwemlessen voor hun kinderen niet betalen. Sinds veel scholen zijn gestopt met schoolzwemmen, doen steeds meer mensen een beroep op het Jeugdsportfonds. Inmiddels gaat het in Zeeland om meer dan 350 kinderen die anders geen les zouden krijgen. Dus het fonds werkt. Toch is deze si tuatie onhoudbaar. Badmeesters, strandwachten en reddingsbrigadiers waar schuwen al enige tijd dat de zwemvaardigheid wegzakt. Ze ker in Zeeland, met veel open water en met de altijd uitdagen de zee, is dit een zeer veront rustende ontwikkeling. Even met hulp van het fonds een diploma halen is niet ge noeg. Hier moet elk kind goed leren zwemmen en flink oefe nen. Met schoolzwemmen gaat dat min of meer automatisch, zonder zorgen over geld. Nederland/Waterland heeft met het schrappen van het ver plichte schoolzwemmen een ernstige fout gemaakt. De Terneuzenaar had via internet spullen besteld voor zijn zoon, zo dat deze bij hem thuis vuurwerk kon maken. Toen dat ontdekt werd, schakelde de politie de Ex plosieven Opruimingsdienst van de Landmacht in om alle explosie ven uit de woning te halen. De rechtbankvoorzitter liet giste ren weten dat de rechters het de Terneuzenaar zeer kwalijk nemen dat hij als ouder niet ingreep toen zijn zoon aan het experimenteren was met vuurwerk. Ook vinden ze het zeer opmerkelijk dat de man de bestellingen deed voor de jongen. De minderjarige zoon zelf werd veroordeeld tot een geheel voor waardelijke werkstraf van veertig uur. Dat is wel conform de eis van het Openbaar Ministerie. Minderjarigen horen snel voor de rechter te verschijnen omdat een veroordeling dan nog een thera peutische werking heeft. Om die reden wordt heel vaak om een voorwaardelijke straf ge vraagd als er meer dan een jaar zit tussen het misdrijf en de rechts zaak. DINSDAG 28 JANUARI 2014 te vragen in nood hoog Rachel Paulusse, 'reismaatje' Rachel Paulusse Rachel Paulusse (achterop), foto Ruben Oreel door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwse jongeren in de jeugdhulpverlening is tussen 2010 en 2012 afgenomen van 3002 naar 2549. De Sociale Atlas is te lezen op www.scoopzld.nl/publicaties.htm MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een Terneuzenaar (48) maandag veroordeeld tot een onvoorwaardelijke taakstraf van honderd uur. Die straf is aanmerke lijk hoger dan de eis van de officier van justitie. Deze eiste twee weken geleden een taakstraf van honderd uur waarvan zestig voorwaardelijk tegen de Terneuzenaar, omdat hij zijn zoon had geholpen bij het fa briceren van illegaal vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55