Overval Haamstede bij Opsporing Verzocht Terneuzenaar schuldig aan poging tot moord - M Onheilsprofeet 18 ZEELAND OVERHEVELING ZORG NAAR GEMEENTEN Zelandusdebat gaat deze keer over de zorg Een beroep doen op je omgeving durven mensen vaak niet, blijkt uit onderzoek. Toch wordt dat van hen verwacht. ■jjM silei wmM dinsdag Ik hoorde laatst over Cyber- geddon, de totale ineen storting van het internet met alle dramatische ge volgen van dien. Altijd is er wel een doemprofeet die het einde der tijden en de totale ineen storting van onze beschaving moet verkondigen. Ik vrees niet voor een klap die alles weg vaagt. Want laten we eerlijk zijn, een totale, plotselinge in eenstorting van een systeem ge beurt zelden, tenzij we in een groot gewapend conflict te rechtkomen. De werkelijkheid is meestal dat een systeem slui penderwijs verandert, wat net als bij de gekookte kikker overi gens dodelijk kan zijn. De kik ker zou nog steeds het water uit kunnen springen totdat het water een bepaalde tempera tuur heeft bereikt. Het begint met iets kleins dat een beetje hapert. Dan begint het wat vaker te rammelen, tot het moment dat het op belang rijke punten volledig vastloopt. Zo was de eerste brief die er gens bij de posterijen zoekraak te nog toeval. Bij de tweede be gon ik de post wat te wantrou wen en tegenwoordig mail ik liever dan dat ik de post ge bruik. Dat wordt nog wat als het internet diezelfde kant op gaat als de post natuurlijk. Maar misschien zien we tegen die tijd de herintrede van de post koets. De terugkeer van het loonzakje hoort daar wellicht ook bij, want geldautomaten en bankfilialen verdwijnen hier in rap tempo. Daarbij duiken dan als vanzelf de struikrovers en de overvallers van de postkoet sen op. Mijn dochters zullen me nog dankbaar zijn voor de investeringen in de paardrijles sen, hetzij in hun functie als be veiliger van de postkoetsen, het zij als charmante outlaws. De kennis die ik ze bijbracht over groente verbouwen en de heil zame werking van kruiden. Dat kan ze ook wat voorsprong ge ven in zo'n maatschappij zon der internet gedurende de in eenstorting van de beschaving. Iets opzoeken zit er zonder in ternet niet in, maar dan heb je gelukkig nog bibliotheken. Wacht, die hadden we toen ook gesloten, dat was ik verge ten. U begrijpt het, ik en de on heilsprofeet in de winter is geen gelukkige combi. Die overval vond op 15 december vorig jaar plaats. Een man en een vrouw drongen rond half negen 's avonds de woning van de man binnen. Ze dwongen de man met geweld om zijn bankpas af te ge ven en zijn pincode te zeggen. De overvallers lieten het slachtoffer gewond en geboeid achter. Hij was pas de volgende ochtend rond tien uur in staat om de poli tie te bellen. De man is naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij vijf ribben had gebroken. Eén van zijn longen was daardoor geperforeerd. Nog dezelfde zondagavond is met de gestolen pinpas op verschillen de plaatsen in het land geld opge nomen bij pinautomaten. Op beel den van de camera's die in de au tomaten zitten, is te zien dat de zelfde vrouw steeds het geld op neemt. Die beelden zijn van avond te zien in het programma Opsporing Verzocht. Het slachtoffer heeft de politie verteld dat de twee daders rond half negen 's avonds bij hem aan belden. Hij deed open omdat hij dacht dat er een kennis aan de deur stond. De vrouw aan de deur zei dat ze hulp nodig had. Ze wees daarbij naar de Strandweg. Op dat moment kwam er een man van opzij tevoorschijn. Hij greep het slachtoffer vast en duw de hem de hal in. Daar volgde een worsteling. De overvallers bon den de handen en de voeten van het slachtoffer vast en sleepten hem naar-het washok. De politie heeft maandag pas voor het eerst gecommuniceerd over de overval in Burgh-Haam stede. Dat was niet om de gebeur tenissen onder de pet te houden, zegt persvoorlichter Willem van Hooijdonk van de politie. „Het is absoluut geen opzet geweest om dat niet te melden. De overval was zondagavond en de man kon het pas heel veel uren later mel den. Nog weer later is hij ver hoord. De recherche heeft vervol gens ons niet meer ingeschakeld, waarschijnlijk omdat er zo veel tijd tussen zat." De politie verwacht dat de zaak eenvoudig op te lossen is, zegt Van Hooijdonk. „Het onderzoek zit absoluut niet vast. We hebben camerabeelden waar één van de overvallers heel duidelijk op te zien is. Eigenlijk verwachten we na Opsporing Verzocht een door braak in deze zaak." De politie is op zoek naar een man en een vrouw die op 15 december een woningoverval pleegden. MIDDELBURG - Gemeenten kun nen wel van mensen verwachten dat ze allereerst in de eigen omge ving rondkijken als ze hulp nodig hebben, maar een beroep doen op buren of familie ligt voor velen toch erg moeilijk. Als ze al een netwerk hebben om op terug te vallen. Dat geldt nog in versterkte mate voor mensen die psychische of psychiatrische problemen heb ben. Dat is de belangrijkste con clusie uit het rapport 'Zorg naar gemeenten'. Gemeenten moeten vanaf vol gend jaar zorg en ondersteuning bieden aan chronisch zieken, ouderen en mensen met een be perking. Hoe lossen deze groepen nu hun problemen op, waar lo pen ze tegenaan, en wat kunnen gemeenten daarvan leren? Om die vragen te beantwoorden, on dervroegen cliëntenorganisaties en WMO-raden bijna zesduizend mensen met een beperking en hun mantelzorgers, die te maken kunnen krijgen met de overgang van taken naar gemeenten. Denk aan hulp in de huishouding, so ciaal vervoer, woningaanpassing en mantelzorgondersteuning. Zeeland, waar 133 mensen aan de peiling meededen, wijkt niet af van het landelijke beeld. Het blijkt vooraf moeilijk sociale con tacten aan te gaan: 22 procent van de respondenten zei, geen oplos sing te hebben gevonden voor de problemen op dat vlak. Zonder so ciale contacten geen sociaal net werk waarop mensen kunnen te rugvallen. De mogelijkheden om problemen in eigen kring op te lossen zijn beperkt. Zelfs als er mensen zijn die hulp kunnen bie den, is de drempel om die te vra gen vaak hoog. Voor het regelen van geldzaken wordt wel relatief vaak een oplossing in eigen kring gevonden. Problemen met de persoonlijke verzorging werden vaak, tot tevre denheid, opgelost met een combi natie van hulp door een professio nal en hulp uit eigen kring. Over de mantelzorgondersteuning zijn deelnemers echter niet erg tevre den. Het zou duidelijker moeten zijn waar die te krijgen is. Ook kan de samenwerking tussen mantelzorgers en professionals be ter. Mensen met een PGB (per soonsgebonden budget) waren het meest tevreden over de zorg en ondersteuning. Reden voor de onderzoekers om ervoor te plei ten, de mogelijkheid van een PGB - waarmee men zelf zijn zorg kan inkopen - overeind te houden. De meeste beperkingen ondervon den de deelnemers op het gebied van zelfstandig wonen en reizen. aanbevelingen voor gemeentelijk beleid MIDDELBURG - Een inwoner (53) van de gemeente Terneuzen moet een celstraf uitzitten van 48 maan den waarvan 12 voorwaardelijk, zo besliste maandag de Middel burgse rechtbank. Daarna moet hij opgenomen worden in een psychiatrisch ziekenhuis. De rechters vinden dat de man schuldig is aan een poging tot moord op zijn dochter. Op 24 de cember 2012 stak de verwarde man haar een aantal malen met een mes toen ze bij hem op be zoek kwam. De man zei twee we ken geleden dat hij zich niets van die gebeurtenis kon herinneren. Volgens de rechtbank had de jon- i:«m ge vrouw ontzettend veel geluk dat ze niet is gestorven. Dat kwam onder meer doordat ze een dikke jas droeg waardoor enkele messteken haar niet fataal wer den. De rechtbank besliste ook dat de man op geen enkele manier con tact mag zoeken met zijn dochter. Zijn raadsman vroeg twee weken geleden om dagbehandeling in een psychiatrisch ziekenhuis, na het uitzitten van de straf. Volgens de rechters is gedwongen opname in een psychiatrisch zie kenhuis echter absoluut noodza kelijk, gezien de ernst van de stoornis van de man. MIDDELBURG - Het PvdA-gewest Zeeland voert een zogenaamd Ze- landus-debat over zorg. Deelnemers zijn Loes Ypma, Tweede Kamerlid (PvdA), de WMO-adviseur Jack van de Schraaf, de projectleider van Signs of Safety Zeeland Eric Sul kers, de directeur van Stichting Welzijn Middelburg Mar ja Al- bers, de Veerse wethouder Chris Maas (PvdA-GroenLinks), de bur gemeester van Heusden Jan Ham ming en de Middelburgse wethou der Saskia Szarafinski (PvdA). Het debat is maandag 3 februari in de Mondia Scholengroep, Kruis weg 2, Middelburg, om 19.30 uur. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder BURGH-HAAMSTEDE - De politie roept de hulp van het publiek in bij het oplossen van een gewelddadi ge overval op een woning aan de Strandweg in Burgh-Haamstede. De 63-jarige bewoner raakte daar bij gewond. Drempel om hulp Opsporing Verzocht, 28 januari, 21.30 uur, Nederland 1 door Ondine van der Vleuten Zie voor het hele rapport: www.iederin.nl Overschat de mogelijkheden voor oplossingen in eigen kring niet. Overvraag mantelzorgers niet en versterk hun ondersteuning. Stimuleer sociale contacten. Zorg dat dagbesteding afgestemd is op de persoon. Geef de keuze tussen zorg in natu- ra en een volwaardig PGB. Zet vrijwilligers in die mensen on dersteunen bij hun administratie. Let bij de inkoop van zorg en on dersteuning op de kwaliteiten van de professionals. Verbeter de bejegening en keuze vrijheid bij het WMO-loket (Wet Maatschappelijke Ondersteuning). Daarbij aanhakend: landelijk zou den de wetgevende kaders ruimte moeten bieden voor een PGB. Jozien Goudwaard met reismaatje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54