Badr Hari: Nooit meer voor rechter 'We leven niet meer in 1960' IN HET NIEUWS 3 MKB-Nederland noemt toeslagen op loon uit de tijd. De vakbonden: 'Zondag blijft een bijzondere dag'. All inclusive Turkije Zonvakantie DEN HAAG - Voorzitter Michael van Straalen van MKB-Nederland heeft met zijn pleidooi om de extra beloning'voor avond- of weekendwerk af te schaffen een flinke steen in de vijver gegooid. 'Hij mag best een nachtje bij mij in het ziekenhuis mee komen draaien. Daarna wil ik hem nog wel eens horen', aldus iemand gis teren op Twitter. Een ander stelt maar voor om de ziekenhuizen en zorginstellingen voortaan om 5 uur 's middags te sluiten. 'En in het weekend blijven we ook dicht.' Weer een: 'Wat is de vol gende stap? Slavernij terugbren gen?' De meeste twitteraars zijn mordi cus tegen de opvatting van Van Straalen; een enkeling biedt tegen wicht door te stellen dat de zon dag inderdaad een gewone werk dag is geworden. Steeds meer mensen werken op zondag, en 'het dagvenster' (de uren van 's morgens 8 tot 's middags 5 waar voor een werknemer geen toeslag krijgt) is intussen opgerekt tot 7 uur 's avonds. MKB-voorzitter Van Straalen stelt de vakorganisaties voor 'met open vizier' bij de cao-onderhandelin gen te gaan praten over de 'toesla gen op arbeid', zoals hij dat noemt. Hij noemt ze niet meer van deze tijd. De toon en de woorden zijn bij cao-coördinator Mariëtte Patijn van vakbond FNV totaal verkeerd gevallen. „Ik kan hier zo boos om worden. Van Straalen spreekt van toeslagen op arbeid. Hij heeft het niet over een toeslag voor werkne mers waar ze recht op hebben om dat ze op onaangename tijdstip pen hun werk moeten doen. Voor mij is het eenvoudig: je bent werk gever, je vraagt iets rottigs van je mensen, dus moet je ook maar extra betalen", aldus Patijn. „Als een werkgever wil dat ik werk op het moment dat mijn kind naar voetbal gaat of op de uren dat we de dag door kunnen nemen dan kost dat extra. Simpel." Haar collega Toon Wennekers van FNV Bondgenoten noemt het on zin dat de zaterdag of zondag het zelfde is als een doordeweekse dag. „Ga op maandagmorgen maar eens naar het voetbalveld." Vakbond CNV Vakmensen rea geert ook als door een wesp gesto ken. „Nu de winkels op zondag open zijn, moet er achteraf niet gezeurd worden over de kosten die dat met zich meebrengt", zegt Fedde Monsma. „De zondag is en blijft een bijzondere dag. Daarom mag er een bijzondere beloning tegenover staan als je op die dag werkt." Je bent werkgever, je vraagt iets rottigs, dus moet je ook maar extra betalen Het is bij de bonden, net als bij de AWVN, die namens werkgevers vaak de cao-onderhandelingen doet, onbekend hoeveel mensen precies in Nederland een zondag- of avondtoeslag in hun salaris heb ben. „Er is vrijwel in iedere cao iets geregeld. Zo kent ook de ban- ken-cao een toeslagenregeling. Dat betreft niet de mensen aan het loket, maar dan gaat het bij voorbeeld om de paar ICT'ers die 's avonds, 's nachts en in het week end de computers op gang moe ten houden", aldus een woord voerder. Overigens stelt de AW VN in de Arbeidsvoorwaardenno- ta voor dit jaar voor om het wer ken 'op zaterdag, zondag of in de avonduren tegen lagere toeslagen' te laten verrichten. Arbeidseconoom Ronald Dekker van de Universiteit van Tilburg begrijpt dat het pleidooi van Van Straalen heftige reacties oproept. „Volgens mij loopt hij iets te ver voor de muziek uit. Het zijn nu eenmaal verworvenheden en daar houden mensen aan vast. We heb ben iets schizofreens. Enerzijds willen we als consument graag op onze wenken bediend worden, maar we denken er liever niet over na dat anderen soms op min der aangename tijden moeten werken. De detailhandel kan nog slagen maken door 24 uur per dag bereikbaar te zijn via hun online diensten. Ik als klant begrijp best dat als ik om half twaalf's avonds een onderdeel van mijn computer bestel, er pas de volgende och tend iemand is die ernaar kijkt." Dat de extra kosten van die toesla gen een last zijn voor de detail handel begrijpt Dekker. „Ik zie overigens bij de procesindustrie, waar 24 uur per dag mensen de dure machines moeten laten draaien, dat die discussie niet speelt. Om aantrekkelijk te zijn voor nieuwe mensen moeten die bedrijven goede toeslagen betalen voor de onaangename uren." Die opmerking zet kwaad bloed bij de vakbonden. „In i960 waren de winkels in het weekeinde niet open en gingen ze 's avonds om 6 uur potdicht tot de volgende mor gen half negen", aldus Mariëtte Patijn van de FNV. Ruim vijftig jaar geleden zag Nederland er heel anders uit dan nu. De zondag was nog een instituut. Er gingen veel meer mensen naar de kerk, zelfs zwembaden bleven vooral op het platteland dicht. De zon dag begon al op zaterdagmiddag omdat winkels vroeg sloten. „Dat is precies het punt wat ik wil maken. De tijden zijn veranderd maar de afspraken niet. De vak bonden moeten beseffen dat dit de 21e eeuw is. Dat we in een eco nomie leven waar we 24 uur per dag geholpen willen worden, en dat zeven dagen per week", zegt Van Straalen in een reactie. „We leven niet meer in het stenen tijd perk." Het klopt dat er fors meer dienstverlening is in het weekein de, aldus de AWVN, de Algemene Werkgevers Vereniging Neder land. „Daar zijn de cao's ook op af gesloten, inclusief afspraken over werk in het weekend en 's nachts. De enige cao zonder specifieke af spraken is de horeca-cao. Het lijkt me duidelijk waarom dat zo is ge regeld", aldus de woordvoerder. Hari wilde niet ingaan op de bij zonderheden van zijn strafzaak, waarin hij is aangeklaagd voor een reeks geweldsmisdrijven. Vorige week eiste het Openbaar Ministerie (OM) vier jaar cel te gen hem, waarvan een jaar voor waardelijk. Hari, die ongeveer een half jaar in voorarrest heeft gezeten en een jaar geleden op vrije voeten kwam, hoopt vurig dat hij niet terug naar de cel hoeft. Zijn advocaat Bénédicte Ficq heeft vrijspraak bepleit, om dat in haar ogen het bewijs ont breekt. Als de rechtbank toch tot bestraf fing overgaat, wil zij graag een voorwaardelijke sanctie, in combi natie met bijzondere voorwaar den. Ficq zei gisteren dat zij al aanbie dingen heeft gehad die haar cliënt in die zin op weg zouden kunnen helpen. Een jongerenwerker in Amsterdam-West heeft gevraagd of Hari wil meewerken aan een 'antigeweldsproject' voor jonge ren. Hari heeft daar beslist oren naar, aldus Ficq. Gisteren lichtte advocaat Alexan der de Swart de claim van zaken man Koen Everink toe, de man die door Hari en een andere ver dacht ernstig mishandeld zou zijn tijdens dancefestijn Sensa tion in juli 2012. Everink claimt 63.000 euro, onder meer wegens medische kosten en een opgelo pen trauma. Everink raakte ern stig gewond. De rechtbank doet op 21 februari uitspraak. Een jongerenwerker heeft gevraagd of Hari wil meewerken aan een 'antigeweldsproject' 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/turkije-allinclusive of bel 0900-9697,, KRAS DINSDAG 28 JANUARI 2014 Een verworvenheid of echt uit de tijd? door Wilko Voordouw Mariëtte Patijn, FNV DEN HAAG - Om zijn argumenten voor het afschaffen van de toesla gen kracht bij te zetten, zegt Mi- chaël van Straalen in het Financiee- le Dagblad: 'We leven niet meer in 1960'. AMSTERDAM - Badr Hari is ervan overtuigd dat hij nooit meer als ver dachte in een rechtszaal belandt. In zijn laatste woord bezwoer hij de rechtbank in Amsterdam gisteren dat men hem daar niet meer terug ziet. „Ik sluit een periode af waarin mijn kracht mijn zwakte is ge weest", zei de kickbokser. Wilt u maximaal genieten van uw vakantie? Boek een all inclusive vakantie naar Turkije. Hieronder een selectie met onze populaire (ultra) all inclusive hotels. Parkim Ayaz****- Bodrum Modern en ruim opgezet resort Ideale ligging in het centrum van Gümbet Klantbeoordeling 7,7 Zie: Kras.nl/77854 Vera Stone Palace***** - Side Populair familiehotel Onlangs alle kamers volledig gerenoveerd Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/72079 Long Beach***** - Alanya Groot en modern resort Uitgebreid aquapark met 8 glijbanen Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/77528 Casa de Maris***** - Marmaris Kleinschalig en luxe hotel Op culinair gebied zeer positief beoordeeld Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/77921 Laatste dagen zomerkorting 399 'V Y-1 Ipjzeri pijp. o.b.v. 2 pers. èxcl.fes.kosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3