Roddelpers GEZOND 5 DENKWIJZER René Diekstra Miljarden muggen kunnen zich niet vergissen, eet meer stront. Dat las ik ooit op de wand van een toilet. Een nogal crue manier om te zeggen dat als iets bij heel veel mensen in de be langstelling staat, het wel om iets belangrijks moet gaan. De uit drukking kwam bij mij op naar aanleiding van berichten over de Franse president Hollande, die er naast zijn officiële vriendin stie kem nog een ander op na zou houden. Het begon allemaal met een artikel in een dubieus Frans roddelblad, waarvan de dochter van Silvio Berlusconi de baas is. Binnen een paar dagen schoten talloze pers- muskieten van ande re laagbijdegrondse én van zoge noemde kwaliteitsbladen mas saal op deze nieuwsklodder af. Alsof er niets belangrijkers te mel den was over de Franse politieke situatie. Illustratief was de eerste vraag die Hollande kreeg op een pers conferentie over zijn toekomstig economische beleid: 'Meneer de president, is uw officiële vrien din nog wel de first lady van Frankrijk?' Inmiddels waren hele hordes journalisten driftig aan het roeren in Hollande's liefdesle ven. Daardoor begon het steeds meer te stinken. Zijn officiële vriendin belandde in het zieken huis vanwege een zenuwinzin king en zou een suïcidepoging hebben gedaan. Zijn nieuwe vriendin zou van hem in ver wachting zijn. Inmiddels is wel bevestigd dat Hollande en zijn of ficiële vriendin uit elkaar zijn. Maar waren de andere suggesties nieuws? Enige jaren geleden heb ik onderzoek verricht naar het fe nomeen maitresse in de Franse geschiedenis. Daarbij keek ik vooral naar koningen en presiden ten gekeken. Een paar resultaten. Van de eerste Bourbon-koning van Frankrijk, Hendrik IV (1553-1610), zijn vijf maitresses en een hele reeks onenightstands be kend. Lodewijk XIV, de Zonneko ning, heeft zeker 31 langer en kor ter durende relaties gehad. Lode wijk XV had tenminste vijftien maitresses en honderden one nightstands. Lodewijk XVI is in dit opzicht brandschoon, maar met hem liep het dan ook slecht af. Hij werd afgezet en onthoofd. Ook Napoleon heeft een reeks maitresses en eendagsvlinders af gewerkt, net als zijn neef en laat ste keizer, Napoleon III. De presidenten die Hollande voorgingen, zoals Valéry Giscard d'Estaing, Jacques Chirac en Nico las Sarkozy, werkten eveneens een hele reeks vrouwen af, de een meer dan de ander. Kortom, Hollande neemt in de erotisch- sexuele optocht van Franse staats hoofden een wel heel onbeteke nende plaats in. Dat juist hem, meer dan enig collega vóór hem, zo veel wereldwijde sensatie-aan dacht ten deel valt, laat zich als volgt verklaren: ook in de media heeft het populisme toegeslagen. Met als gevolg dat over de hele bandbreedte de pers steeds meer roddelpers wordt. uit informatie van ondernemers blijkt wel degelijk dat ze nieuwe doelgroepen binnen krijgen." De vraag is natuurlijk voor hoe lang. Bij de vestiging in Maas tricht zijn vandaag vooral ervaren sporters actief. Zoals Sandra Roox (43). Zij stapte puur vanwege de prijs over. „In mijn oude sport school betaalde ik 90 euro per maand. En voor wat? Begeleiding heb ik niet meer nodig. Omdat ik altijd heb gesport, weet ik zo on derhand wel wat ik moet doen." Ook Patricia Heynen (40) wissel de puur vanwege het geld. „Ik be taal nu minder voor betere appara tuur en een groter aanbod. Zo hoef ik hier overdag nooit te wach ten tot de loopband vrij is." Het idee dat budgetclubs beknib belen op de kwaliteit van appara tuur om kosten te drukken, is vol gens Hover onzin. „Vaak staat er juist apparatuur van A-merken. Dat is de basis, voor al het andere betaal je extra." Zo kun je een personal coach in schakelen om persoonlijke doelen te bereiken. Maar de meeste leden zitten helemaal niet te wachten op een gedreven instructeur die vertelt dat er wel wat gewicht bij mag. „Ik bouw mijn training wel zelf op", zegt Patricia Heynen. En als het zo uitkomt, volgt ze v wel een keer een virtuele groeps les xco of body combat. Niet vreemd, met zo'n schermpje? „Nee, ik vind het juist fijn zonder instructeur die de les onderbreekt om te kijken of ik het wel hele maal goed doe. Op mijn werk moet ik al genoeg presteren, dat hoeft voor mij niet ook nog eens in de sportschool." Net als meer studenten neemt Job Joosten (23) altijd een of twee sportmaatjes mee die meer ver stand van fitness hebben dan hij. „We hebben met z'n drieën een trainingsschema opgesteld; zij we ten precies wat ik moet doen om breder en sterker te worden." Als je alleen komt, is er altijd wel iemand om advies aan te vragen, ervaart Heynen. „Dat is hier ook heel normaal en maakt het juist gezellig. Je leert sneller mensen kennen." Of er ook serieuze doelen worden bereikt? Henk Dassen (67) wijst la chend op zijn buik. „Op een gege ven moment begon het allemaal over de broekriem te hangen. Vre selijk! In het afgelopen jaar kreeg ik er 10 kilo af met roeien en krachttraining. Ik begon met vijf tien buikspieroefeningen per keer. Nu doe ik er vijfhonderd." door Ingrid Beckers sportschool van binnen. „Maar sa men komen we er wel uit." Budgetfitness wint terrein in Ne derland. Bedrijven als Basic Fit, Fit for Free en Anytime Fitness bieden in relatief eenvoudige ruimtes een heel scala aan cardio- en krachtapparatuur. Daarop kun nen leden zich voor een bedrag rond 15 euro per maand op eigen houtje uitleven. De filosofie: what you pay is what you get. Luxe extra's als sauna en sapbar zijn er niet. Begeleiding is er niet of nau welijks, tenzij je extra betaalt. Openingstijden, personele bezet ting en aanbod variëren. Zo biedt Fit for Free naar eigen zeggen wel gratis begeleiding en voor een meerprijs groepslessen met in structeur. Basic Fit, met 93 clubs in Nederland de grootste budget club, beperkt zich met slechts één begeleider per vestiging tot virtue le workouts als spinning, xco, burn en bodypump. Het klinkt misschien allemaal wat minder gezellig dan de oude ver trouwde sportschool. Maar vol gens Paul Hover, onderzoeker bij het onafhankelijke Muiier Insti tuut, voorzien betaalbare fit nesscentra in een grote behoefte. „Scherpere prijzen maken fit nesscentra toegankelijker voor la ge inkomensgroepen. Uit onder zoek naar budgetfitness in Enge land blijkt dat deze centra niet al leen interessant zijn voor ervaren fitnessliefhebbers, die sporten bij centra uit het middensegment of hogere segment. Ook niet-spor- ters worden verleid te gaan bewe gen. Dat levert maatschappelijk rendement op." Er is nog geen onderzoek gedaan naar hoe veel niet-sporters in Ne derland eindelijk aan de slag gaan door budget fitness. Hover: „Maar Met een geplas tificeerd trai ningsschema voor de begin nende sporter in de hand, loopt Isabel van Kollenburg (20) zoekend langs de rijen krachtapparatuur in sportcentrum Basic Fit in Maas tricht. „Ik snap helemaal niks van dit apparaat", lacht ze en tuurt nog maar eens naar de instructies voor de chest press. Professionele hulp van de jongen achter de ba lie verwacht ze niet voor een abonnement van 15 euro per maand. „Dat is onrealistisch." En daarom nam ze studiegenoot Hendrik Jan Soet (24) mee voor steun. Hij ziet vandaag voor de tweede keer in zijn leven een Budgetfitness is booming. In uitgeklede sportscholen met vaak maar één personeelslid kun je voor een paar euro per maand onbeperkt trainen. Spinnen doe je virtueel. Is dat erg? „Juist prettig dat niemand kijkt of ik het wel goed doe." DINSDAG 28 JANUARI 2014 René Diekstra is professor in de psychologie. foto Thinkstock/DPd reagerèn? gezondheid@depersdienst.nl Trainen zonder toeters en bellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37