De zieke dokter 66 Voor een gezond persoon vormen al die 66 We treffen steeds vaker resistente Aspergillus stammen aan in patiënten 2 GEZOND HUISARTS Jos van Bemmel In 'Dokter is ziek'( 2010geeft Gonny ten Haaft een schets van de problemen waar me disch personeel tegen aan loopt wanneer het zeifin de pa- tiëntenrol belandt. Het lijkt erop dat artsen en verpleegkundigen net echte mensen zijn. Ook zij hebben moeite zich te schikken in hun afhankelijke positie. Vol gens Ten Haaft ontbreekt het hen vooral aan goede dagelijkse zorg door verpleegkundigen en verzor genden en hebben ze minder klachten over behandelende art sen. Een opvallende conclusie om dat zieke dokters vaak specialis ten en leidinggevenden kennen in het ziekenhuis waar ze opgeno men zijn. Hierdoor zou je ver wachten dat verpleegkundigen op hun hoede zijn en juist extra goede zorg zullen proberen te le veren. Peter Lens laat in 'Zieke dok- ters'(i999) zien dat veel artsen hun lot ongeduldig ondergaan. Dokters zijn geen makkelijke pa tiënten. Vaak ontkennen ze aan vankelijk hun ziekte, modderen zelf te lang aan en consulteren uit eindelijk - nogal eens zonder tus senkomst van een huisarts - een bevriende specialist. In 'When Doctors Get Sick'(i987) beschrijven Mandell en Spiro in welke valkuilen een zieke dokter zoal terecht kan komen. Hij is dokter af en moet de regie uit handen geven, die hij zo graag heeft als het om gezondheid en ziekte gaat. Het verwart hem en zorgt voor eenzaamheid. Boven dien moet hij vanwege zijn ken nis meer dan hem lief is meebe slissen over zijn lot dan 'gewone', mondige patiënten. Zijn behande lend arts heeft het al niet makke lijker. Hij wil zijn zieke en nogal eens bevriende collega sparen en laat daarom wel eens vervelend onderzoek achterwege, waardoor de kans op missers toeneemt. In 'Whisky met een Rietje, dag boek van een zieke huis- arts'(i998) stel ik dat Murphy (De wet van Murphy: als er iets mis kan gaan, dan gaat het ook mis) al tijd meekijkt wanneer dokters dokters behandelen. Als school voorbeeld van de geschetste zie ke dokter werd ik - zonder tus senkomst van een huisarts - door een bevriende orthopeed aan een hernia geopereerd. Zijn extra goe de zorg resulteerde uiteindelijk in een vervelende wervelinfectie. En de bemoeienis van de anesthe sist in een longbloeding. De extra aandacht, die de verpleegkundi gen me gaven, zorgde voor een ge brek aan broodnodige rust. Ik had moeite met de .verwarrende rol wanneer een verzorgende ver pleegkundige ook patiënt van me was. Ik was geen dokter meer, maar ook weer wel. Hoe moest ik me gedragen? Ik had me zó voor genomen een voorbeeldige pa tiënt te zijn, maar het lukte ge woon niet. Anders dan Gonny ten Haaft beschrijft, heb ik geen gebrek aan goede dagelijkse zorg gehad. Ik heb als 'speciaal geval' helaas te veel goedbedoelde zorg gekregen, waardoor van protocol len afgeweken werd en er van al les mis ging. Het grootste pro bleem van de zieke dokter is dan ook geen gebrek aan zorg maar een teveel eraan. 1 A Een schimmelsoort die bij mensen met een verzwakte afweer een dodelijke infectie kan veroorzaken, is in toenemende mate resistent tegen bestaande medicijnen. De oorzaak daarvan lijkt het gebruik van schimmeldodende stoffen in de landbouw. Schimmels zijn dé afvalverwer kers van de natuur. Ze breken al het organisch materiaal af. Het groenige, donzige laagje op de boterham die je een paar da gen laat liggen? Schimmel! Als je ze de kans geeft, ruimen schimmels zelfs zonder pardon het mense lijk lichaam op. Schimmels en schimmel sporen (de 'zaden' van schimmels) zijn al tijd en overal aanwezig. Binnen, buiten, in de stad, in het bos, overal zitten schimmels en schimmelsporen in de lucht. „Voor een gezond persoon vormen al die schimmels geen probleem", stelt Paul Ver- weij gerust. Hij is als arts en hoogleraar me dische microbiologie werkzaam in het Rad- boudumc. „Ons afweersysteem houdt ze in toom, zowel de schimmels op onze huid als de schimmelsporen die via de ingea demde lucht in de longen terechtkomen. Problemen ontstaan pas als je afweersys teem het laat afweten. Bijvoorbeeld door dat je ernstig ziek bent of een behandeling hebt ondergaan die het afweersysteem erg vêrzwakt, zoals een beenmergtransplanta tie. Bij mensen met een ernstig verzwakt afweersysteem krijgen de schimmelspofen kans te kiemen en uit te groeien tot schim mels. Een beruchte schimmel op dat ge bied is Aspergillus fumigatus, bij veel men sen bekend als de wit-groenige schimmel die op rottend voedsel groeit. Deze komt overal voor en vindt de longen van de mens een heerlijk om te groeien. Lekkere temperatuur, vochtig en doordat de schim mel na het ontkiemen meteen begint met het opruimen van het longweefsel, zorgt hij zelf voor aanvoer van voldoende voe dingsstoffen. Iemand met een sterk ver zwakte afweer die sporen van Apergillus fumigatus inademt, kan als we niet snel starten met een antischimmelbehandeling, overlijden doordat de schimmel de longen en soms ook andere organen aantast." Het bestrijden van een schimmel die in ons lichaam voet aan de grond heeft gekre gen, is niet eenvoudig. Medicijnen die bac teriën doden, antibiotica, werken niet te gen schimmels. Sterker nog, veel schim mels zijn juist leveranciers van antibiotica! „Er zijn wel stoffen die schimmels kunnen doden, maar die zijn veelal ook giftig voor mensen. Dat komt doordat de cellen van de schimmels sterk lijken op menselijke cellen", legt Verweij uit. „We hebben maar een handjevol middelen die schimmels in de mens goed bestrijden zonder dat dit heel veel nare bijwerkingen met zich mee brengt." En nu dreigt dat handjevol stoffen in snel tempo onwerkzaam te worden. „De afgelo pen tien jaar zien we een opmars van resis tente stammen van Aspergillus fumiga tus", vertelt medisch moleculair-microbio- 1 oog- Willem Melchers. „Die stammen zijn niet meer te bestrijden met de belangrijk ste schimmelbestrijdende medicijnen die we in de medische wereld gebruiken, de zo geheten azolen. Sinds 1994 verzamelen we in ons laboratorium schimmels van patiën ten die vanwege infectie met Aspergillus fumigatus in het ziekenhuis zijn beland. Toen er berichten kwamen dat sommige patiënten niet meer reageerden op de be handeling met azolen, hebben we onze he le schimmelverzameling getest op resisten tie. Van alle schimmels van vóór het jaar 2000 was er geen enkele resistent tegen de azolen. Na 2000 zien we een gestage op mars van resistentie. Inmiddels is al 10 pro cent van alle Aspergillusstammen die we in patiënten aantreffen niet meer te behan delen met azolen. Niet alleen in Nederland overigens, we ontvangen resistente stam men uit alle landen van de wereld." De vraag is wat de oorzaak is van deze (plotselinge) opmars van resistente Asper gillus stammen. Melchers: „Resistentie bij bacteriën, waar ook veel over te doen is, ontstaat meestal door overdadig gebruik van antibiotica. De patiënten die een resis tente Aspergillus in hun longen hadden, waren echter nog nooit eerder behandeld met medicijnen tegen schimmels. Dat wijst op een bron van resistentie buiten de medische wereld." Verweij vult aan: „Een ander argument daarvoor is het feit dat de resistente schim- melstammen hun resistentie allemaal te danken hebben aan dezelfde genetische verandering. Als resistentie ontstaat, zoals bij bacteriën gebeurt, vind je meestal aller lei verschillende genetische veranderingen die resistentie veroorzaken. Dat alle patiën ten dezelfde gemuteerde Aspergillus heb ben ingeademd, doet vermoeden dat deze ergens in de buitenwereld is ontstaan." Toen zij zich verder in het onderwerp ver diepten, kwamen Verweij en Melchers er achter dat azolen in grote hoeveelheden worden gebruikt in de landbouw om ge wassen te beschermen tegen schimmels. Daarnaast worden ze gebruikt om hout en gebruiksvoorwerpen als matrassen en kle ding te beschermen tegen schimmelgroei. Melchers: „We hebben vervolgens dertig antischimmelmiddelen uit de landbouw schimmels geen probleem getest op onze resistentie Aspergillusstammen. Vijf middelen, die bovendien het meest verwant zijn met de antischimmelmedi- cijnen die we in het zieken huis gebruiken, waren niet in staat de resistente Aspergil lusstammen te doden. Deze middelen zijn allen in de jaren negentig in de landbouw geïntro duceerd als schimmelbestrijder. Nog geen tien jaar later doken de eer ste resistente Aspergillusstammen in het ziekenhuis op. Voor ons is dit een zeer sterke aanwijzing dat het gebruik van azolen in de landbouw de motor is achter het resistent worden .van Aspergillus." „Daarbij moet je bedenken dat Aspergillus in de landbouw helemaal geen kwaad doet", vult Verweij aan. „De azolen zijn ge richt tegen allerlei andere schimmelsoor ten die wel planten aantasten. Het resis tent worden van Aspergillus is een bijko mend effect." Wat nu, is de vraag die zich opdringt. Mel chers: „Niet alleen treffen we steeds vaker resistente Aspergillusstammen aan in pa tiënten, er komen ook nieuwe mutaties bij. We moeten oppassen voor een Q_-koorts ef fect; dat er pas ingegrepen wordt als het al te laat is. Als we niet snel iets doen, kun nen we mensen met een Aspergillusinfec- tie over enige tijd niet meer behandelen." Verweij: „Aspergillusinfecties zijn altijd al moeilijk te behandelen. Bij infectie met een niet-resistente stam overlijdt 30 tot 40 procent van de patiënten ondanks de be handeling. Bij infectie met een resistente stam is de sterfte bijna 100 procent." Mel chers: „Het is nodig dat er meer onderzoek komt hoe resistentie tegen azolen in het milieu precies ontstaat en of bepaalde toe passingen de resistentievorming bevorde ren. Dan begrijpen we misschien beter wel ke azolen wel en welke niet gemakkelijk re sistentie veroorzaken. Fabrikanten van landbouwgif en overheden zouden dan kunnen besluiten alleen azolen te produce ren en toe te staan in de landbouw als deze niet in staat zijn resistente Aspergillus- schimmels te veroorzaken." 'Ji door Marten Dooper illustratie Nourdin Kouch Paul Verweij Willem Melchers reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34