WlÉrf L Resistente schimmels rukken op V I T A A L Column De zieke dokter iaiw. k 1 Proef fc!ɧ mm Ut Het gebit van ouderen is soms zo ernstig verwaarloosd dat het hun gezondheid bedreigt, constateren gespecialiseerde tandartsen. Afgebroken tanden en kiezen. Ontstekingen van tandvlees, kaken en wortelpunten; dat zijn de problemen die tand artsen Anita Visser (42) en Arie Hoeksema (50) tijdens hun controles in verpleeg huizen tegenkomen. Deze ernstige ver waarlozing van het gebit bij zeker 80 pro cent van de bewoners is volgens hen rond uit bedreigend voor de gezondheid van de ze ouderen. Visser en Hoeksema zijn bei den verbonden aan het Universitair Me disch Centrum Groningen en gespeciali seerd in mondzorg bij ouderen. „Alle troep die in je mond achterblijft, met alle bacteri ën van dien, kunnen via de luchtwegen in de longen terechtkomen en daar tot een longontsteking leiden", verklaart Visser. „Bacteriën die door ontstoken tand vlees in de bloedbaan terechtkomen, kun nen hartklepproblemen veroorzaken. Ook ver hoogt 'een tandontsteking de kans op een hersen bloeding." Volgens haar is inmiddels aangetoond dat een slech te mondhygiëne reumati sche klachten kan vererge ren. Ook is in zo'n geval diabetes lastiger te regule ren. „Verder kan een gro te ontsteking in de mond bij kwetsbare ouderen lei den tot verwardheid^ een delier genoemd. Mensen hebben dat meestal niet door en kunnen zichzelf in de problemen breng en." Volgens het tandartsduo gaat verwaarlozing van het gebit hand in hand met problematisch ouder worden. Als mensen zie kelijk en zwak worden, zijn zij niet altijd meer in staat zijn hun tanden tot in de puntjes bij te hou den. Bovendien heerst er schroom iemand anders te vragen het gebit te poetsen. „Daar rust een taboe op", beaamt Hoekse ma. „Mensen laten zich in het geval zij in continent zijn makkelijker verschonen dan dat zij anderen vragen hun tanden te poet sen." Angst voor de tandarts en vrees voor gepeperde rekeningen zijn overige redenen waarom ouderen besluiten hun gebit niet meer te laten controleren. Hoeksema be schouwt bewustwording van ouderen van de risico's van een verwaarloosd gebit als een belangrijke taak. Maar hij spreekt ook zijn collega-tandartsen aan. Die moeten volgens hem alert zijn op regelmatige con trole van hun oudere patiënten. „Dan leg gen ze maar een keer een huisbezoek af, dat doe ik ook van tijd tot tijd." Het aantal ouderen met een kunstgebit neemt af. „Tien jaar geleden was dat nog 90 procent, tegenwoordig heeft zo'n 70 pro cent van de ouderen nog een kunstgebit"," zegt Visser. Ook die blijken volgens haar vaak verouderd, of er ontbreekt van alles aan. „Er is dan een stuk weg, of er zijn tan den en kiezen afgebroken." De gezondheidsrisico's zijn aanzienlijk minder dan wanneer mensen nog over hun eigen tanden beschikken. Visser: „Een vies kunstgebit is bij lange na niet zo be dreigend voor de gezondheid als ontstoken tanden en kiezen. In dat laatste geval ste ven je echt af op gezondheidsproblemen." Visser heeft inmiddels ondervonden dat de schrikbarende bevindingen in Oost-Gro- ningen gelijk kunnen worden getrokken met de rest van Nederland. De algehele toe name van de vergrijzing zal volgens het duo dan ook moeten leiden tot een meer op ouderen afgestemde tandheelkundige zorg door gebitscontrole bij opname in een verpleeghuis en via scholing van het perso neel in de thuiszorg. Ook in de mantelzorg valt nog veel te verbete ren. Familie en naasten helpen weliswaar met wassen, aankleden en ui terlijke verzorging, maar vergeten de tanden, aldus Visser en Hoeksema. Zij gaan in de avonduren en in het weekend samen naar verpleeghuizen in Delfzijl en Winschoten. Hoeksema doet dit werk inmiddels twintig jaar: „Het is niet lucratief, maar enerverend en ver rijkend. Ik heb er veel schik in." Zijn vreugde wordt niet altijd gedeeld door de 450 bewoners, waarvan er zo'n 300 dement zijn. „Het komt voor dat ik word gekrabd, geslagen en gebeten bij het trek ken van een kies. Demen terende mensen laten nou eenmaal niet graag ie mand dichtbij komen." Visser beschouwt de ge bitscontrole bij ouderen in verpleeghuizen als een belangrijke missie. „Het is noodzakelijk dat dit gebeurt, juist bij de menterende ouderen. Die kunnen niet aan geven dat zij pijn lijden. Wij ontdekken tij dens onze controles vaak zeer pijnlijke, ern stig levensbedreigende ontstekingen." Het sociale aspect van een goede mond zorg is ook belangrijk voor ouderen buiten het verpleeghuis. Visser: „Als mensen uit hun mond gaan ruiken, reageren (klein)kinderen daarop. Die vinden het dan vervelend om opa of oma een kusje te geven." In het uiterste geval dreigt sociaal isolement. „Ouderen die weten dat zij een slecht gebit hebben, worden onzeker en durven niet meer naar de biljartclub." J ifimm foto Getty Images Slecht gebi risico voor gezondheid door Dora Rovers De Tweede Kamer heeft vorige week een motie aangenomen om de mondzorg voor ouderen in zorginstellingen te verbete ren. De Inspectie Gezondheids zorg (IGZ) brengt hier voor de zomer een rapport over uit. Er komt snel een proef met inter ventieteams die worden inge zet als de IGZ constateert dat de mondzorg in verpleegtehui zen tekortschiet. Reactie van tandarts Hoeksema: „Het blijft belangrijk dat niet alleen naar aanleiding van klachten wordt gewerkt, maar op basis van de richtlijn. Hierin staat onder an dere dat een nieuwe bewoner binnen zes weken een'tandarts moet hebben gezien, die een mondzorgplan maakt. In schrij nende gevallen kan er op basis van klachten worden gewerkt, maar dit moet niet zorgen voor uitholling van de richtlijn." reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33