Maxime Verhagen: 24 maanden 50% korting Cubanen volgen training in haven van Antwerpen twv €399,- ECONOMIE 11 Lira baart Turkse topclubs zorgen Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Klanten moeten niet weer opgezadeld worden met valse beloften. Het roer bij de banken moet nu om, zeggen hoogleraren. TILBURG/BRUSSEL - Banken in Ne derland moeten binnen één jaar simpele, onderling vergelijkbare spaar-, hypotheek- en verzeke ringsproducten aanbieden aan hun klanten. Dat stelt het Sustai nable Finance Lab, een club eco nomen die aanbevelingen doet voor een duurzaam en financieel stabiel systeem. „Producten waar consumenten zich geen buil aan kunnen val len", schrijft het Sustainable Fi nance Lab aan de Tweede Kamer. Die praat volgende week over de toekomst van de Nederlandse ban- kensector. Dat gebeurt aan de hand van het rapport dat de com- missie Wijffels vorig jaar juni pu bliceerde. „Consumenten moeten bij dit soort basisproducten niet meer met verrassingen worden gecon fronteerd, zoals een paar jaar gele den het geval was met hypothe ken op basis van beleggingen", zegt de Tilburgse hoogleraar bank wezen, Harald Benink. Samen met een groot aantal andere hoog leraren maakt Benink deel uit van het Sustainable Finance Lab. Het Lab vindt dat ABN Amro niet zonder bescherming naar de beurs mag. Of de staat moet een vinger in de pap houden door een belang in de bank te houden, óf de aandelen moeten worden ge certificeerd, waardoor de moge lijkheid tot verkoop van de bank wordt beperkt. Benink: „De overname van ABN destijds door Fortis heeft de stabi liteit van het financieel systeem in Nederland enorm onder druk gezet. We willen nu meer waar borgen dat de bank niet zonder meer kan worden overgenomen. Het is geen koekjesfabriek." In tegenstelling tot de banken zelf vinden de hoogleraren dat de Ne derlandse banken op termijn 10 procent aan kapitaalbuffers moe ten hebben. De huidige Europese regels reppen van 3 procent eigen vermogen. Minister Dijsselbloem van Financiën vindt dat de buf fers ten minste 4 procent moeten bedragen. Banken zelf vinden de Europese norm voldoende. In het VPRO-programma Tegen licht bleek zondagavond dat ban ken wisten te voorkomen dat de ISTANBUL - De Turkse topclubs houden met spanning de wissel koersen in de gaten. De eindeloze val van de lira kost hen geld. Ster spelers als de Nederlander Dirk Kuijt worden nu eenmaal betaald in harde euro's. De koersverschillen hebben clubs als Fenerbahpe, Galatasaray en Be- siktas al miljoenen gekost. Elke dag breekt de Turkse munt een nieuwe laagterecord. Sinds mei De nationale havenautoriteit van Cu ba tekenden vorige week vrijdag een samenwerkingsovereenkomst met APEC Antwerp/ Flanders Port Trai ning Center. De training van perso neel door de Vlaamse deskundigen gebeurt op verzoek van de Cubanen. Het trainingscentrum, dat sinds commissie Wijffels een hogere norm in haar rapport noemt. Ho gere buffers beperken de uitleen capaciteit van banken. Maar ze voorkomen ook dat de belasting betaler bij een crisis moet bij springen, zoals bij ABN Amro, ING en SNS het geval was. Benink wijst erop dat het gemid deld bufferkapitaal bij banken in Europa 8 procent bedraagt. Het Sustainable Finance Lab denkt dat ING in drie en ABN en SNS in vijf tot zeven jaar aan een buffer van 5 procent kunnen komen. De overige 5 procent zou moeten ko men uit sterk aan populariteit winnende hoogrentende obliga ties. Die kunnen bij een finan ciële crisis worden omgezet in aandelen of de waarde ervan kan worden afgewaardeerd. „Dat ab sorbeert de schok", zegt Benink. Banken staan hoog op de Europe se agenda. In Brussel bespraken politici, bankbestuurders en we- We willen meer waarborgen dat de bank niet zomaar kan worden overgenomen 2013 heeft de lira ten opzichte van de dollar en euro al ruim 20 pro cent aan waarde verloren. De Turkse Centrale Bank komt van daag in spoedzitting bijeen. De devaluatie komt niet uit de lucht vallen. De lira - net als de va luta in andere opkomende mark ten - staat onder zware druk door de afbouw van de stimulerings maatregelen door de Amerikaan se Centrale Bank. tenschappers gisteren het boeken onderzoek dat bij de banken in de eurozone plaatsvindt. „De Europese Centrale Bank zal alles wat er gevonden wordt bij het doorlichten van de banken openbaar maken. Ik verzeker u dat de ECB haar reputatie niet zal riskeren", zei vicevoorzitter Vitor Constancio van de ECB in Frank furt op een seminar over de Euro pese Bankenunie. In de herfst wordt het bankentoe- zicht in de achttien eurolanden overgenomen door de ECB, nadat de balansen zijn doorgelicht en ze allemaal een stresstest hebben on dergaan. Op de financiële mark ten wordt gevreesd dat er grote ka pitaalinjecties nodig zijn om onge zonde banken levensvatbaar te maken; op het seminar werd ge sproken over minimaal 50 miljard tot ruim 650 miljard. Volgens Constancio zet de ECB met opzet private, onafhankelijke firma's in bij het doorlichten van de banken omdat volgens hem het succes van de zogenaamde as- set quality review en de stresstes ten afhangt van de methode die wordt gebruikt. „Als niemand twijfelt aan de kwaliteit van de doorlichting, dan herstelt het ver trouwen." Hij benadrukte dat de ECB verantwoordelijk is voor de operatie. De regeringsleiders hopen de Ban kenunie nog vóór de Europese ver kiezingen in mei helemaal rond te hebben. Het is niet toevallig dat de bou wers het pleidooi nu lanceren. Op 19 maart zijn er gemeenteraads verkiezingen. Voor veel gemeen ten is bouwgrond een heet hangij zer. In de gouden jaren hebben ze veel grond gekocht. Die kunnen ze nu aan de straatstenen niet meer kwijt, in ieder geval niet voor de prijs waarvoor die in de boeken is gezet. Afboeken is dus de volgende stap, maar veel gemeenten zijn daar huiverig voor. Dat leidt namelijk tot verliezen en die moeten ge compenseerd worden door bezui nigingen op andere gemeentelijke uitgaven, zoals het zwembad of de eigen organisatie. Accountantsbureau Deloitte bere kende in december dat gemeen ten tussen 2010 en 2012 al voor 3,3 miljard euro verlies hebben genor* men en dat daar mogelijk nog 2,7 miljard bijkomt. Volgens Verha gen is de tijd rijp. „Als de gemeen te ondernemer wil spelen en winst wil maken op haar grond» moet je ook ondernemer zijn in slechte tijden." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 1977 bestaat, exporteert op grote schaal kennis van de havenbedrijvig heid. Tot nu toe zijn ruim 14.000 personeelsleden uit 150 landen opge leid. Per jaar nestelen zich zo'n 700 medewerkers van havens in 70 tot 75 landen in de Antwerpse school banken. APEC Antwerp/Flanders Port Trai ning Center is verbonden aan het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwer pen. De laatste is vertegenwoordigd in de raad van bestuur, evenals Cepa (de werkgeversfederatie van de Ant werpse haven), Alfaport Antwerpen (dat de private bedrijven in de ha ven groepeert) en de Vlaamse over heid. van é55r voor 360 MIN 240 SMS 400 MB Gebruik je minder? Kijk op de website voor goedkopere abonnementen met de iPhone. Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek) DINSDAG 28 JANUARI 2014 'Bank moet verplicht simpel product verkopen' door Chris van Aiem en Petra janbroers door Frank Balkenende ANTWERPEN - Het trainingscentrum dat is gelieerd aan de Antwerpse haven gaat Cubaans havenperso neel opleiden. Ook trainingen van havenprofessionals in de Cubaanse hoofdstad Havana staan op het pro gramma. Harald Benink, hoogleraar door Sander van Mersbergen ZOETERMEER - Gemeenten moeten hun grondprijzen 40 tot 50 pro cent verlagen. Gebeurt dat niet, dan blijft nieuwbouw te duur ten opzichte van bestaande woningen en komt de bouw niet op gang. Dat stelt Maxime Verhagen, voor zitter van Bouwend Nederland. iPhone 4S vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 15,- en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11