382 dode Nepalezen voor WK in Qatar Toch een 'lokale deal' in ijzige sfeer Genève2 6 BUITENLAND De Franse president Francois Hollande (59) heeft met een mededeling via het Franse pers agentschap AFP een einde ge maakt aan de speculaties rond om hem en zijn vriendin Valérie Trierweiler. Ze zijn uit elkaar. Eerder deze maand be richtte het Franse roddelblad Closer over Hollandes 'scooter verhouding' met actrice Julie Gayet (41). Daarop stortte de 48-ja- rige Trierweiler in. Zij bracht ruim een week in het ziekenhuis door. Hollande brengt vanaf 11 fe bruari een bezoek aan zijn Ameri kaanse ambtsgenoot Barack Oba- ma. Trierweiler zal niet meerei zen naar het Witte Huis. Zij reis de dit weekeinde naar India voor een benefietbijeenkomst tegen honger in de wereld. Schutter Maryland was 19-jarige jongeman Een 19-jarige jongen uit de stad College Park blijkt de schietpartij van zaterdag in een skatewinkel in het Amerikaanse Columbia (Maryland) op zijn geweten te hebben. Het motief van de dader, Darion Marcus Aguilar, is nog on bekend. Hij had drie maanden in de winkel gewerkt. Er vielen twee doden en vijf gewonden. De dader pleegde zelfmoord. Sterke aardbeving in westen Griekenland Inwoners van het Griekse eiland Kefalonia zijn gistermiddag opge schrikt door een aardbeving met een kracht van ten minste 5,8 op de schaal van Richter. Het epicen trum lag in de buurt van de loka le hoofdstad Argostoli op circa 17 kilometer diepte. Veel mensen renden angstig de straat op. Voor zover bekend zijn er geen slachtof fers gevallen. Kim liet ook familie oom executeren De Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un, die in december zijn oom Jang Song-thaek liet executeren, heeft ook diens he le familie laten vermoorden. Onder de slachtoffers zijn de kinderen, de broers en de zus ter van Jang, evenals hun kinde ren en partners. Jang werd door Kim beschuldigd van het beramen van een staatsgreep. Behalve Hari Phuyal (28) zijn ze ker nog 381 andere Nepalese bouwvakkers de afgelopen 2 jaar overleden bij de bouw van voet balstadions in Qatar. 180 van hen kwamen vorig jaar om. Dat aantal is hoger dan eerder was gemeld, zo onthulde de Britse krant The Guardian afgelopen weekeinde op basis van officiële documenten. De stadions worden in het Arabi sche land gebouwd voor het we reldkampioenschap voetbal dat in 2022 wordt gehouden. Ze worden veelal gebouwd door immigran ten uit onder meer Nepal, Paki stan en India. Vooralsnog is alleen het dodental van Nepalese bouw vakkers bekendgemaakt. Eind september schatte de inter nationale vakorganisatie ITUC dat bij de bouw van de stadions en an dere voorzieningen voor het we reldkampioenschap 4000 doden konden vallen. Qatar maakte daar na bekend een advocatenkantoor te hebben ingehuurd om onder zoek te doen naar de 44 Nepalese doden die al bekend waren. FIFA is al vaker op wantoestan den rond de stadionbouw aange sproken. Jéröme Valcke, tweede man van de wereldvoetbalbond, erkende in 2011 dat 'onze verant woordelijkheid verder gaat dan het ontwikkelen van de voetbal sport en het houden van toer nooien'. Desondanks publiceren mensenrechtenorganisaties keer op keer nieuwe rapporten over de schrijnende arbeidsomstandighe den op de toekomstige WK-ac- commodaties. Pratima Phuyal wacht nog steeds op het achtergehouden salaris van haar overleden man. Het gonst van de geruchten. Ieder een vraagt zich dit af: heeft er een vechtpartij plaatsgevonden tus sen de delegaties van de oppositie en die van het regime tijdens de Syrië-vredesbesprekingen in Genève? Uiteindelijk blijkt dat er helemaal niet is gevochten, maar dat de op positiewoordvoerder gewoon is uitgegleden op straat. Vervelend, maar niets ernstigs. Het feit dat menig waarnemer in Genève dacht dat er aan de onderhande lingstafel daadwerkelijk klappen waren uitgedeeld, was niet zo heel vreemd. Rond de vergaderta fel is de sfeer ronduit belabberd en vijandig. Vandaar ook opwinding en wat verwarring als Lakhdar Brahimi, de speciale Syrië-afgezant van de Verenigde Naties en de Arabische Liga, plotseling goed nieuws heeft voor de bewoners van het belegerde Homs. Al maanden wordt er meedogenloos gevoch ten om de stad in het westen van Syrië. De humanitaire situatie is er dramatisch. Brahimi meldt dat vrouwen en kinderen kunnen vertrekken uit Homs. Voedsel mag de omsingel de stad binnen worden gebracht, maar dan moeten de rebellen op hun beurt hulpkonvooien toela ten in Nubl en Zahra, twee sjiiti- sche enclaves vlakbij Aleppo. Het klinkt als een doorbraak, maar rondom Brahimi wordt bena drukt: deal in Homs is local; er is geen akkoord hier in Genève. Een akkoord kan ook moeilijk be reikt worden, want tot nu toe heb ben leden van de twee rivaliseren de delegaties nog geen woord met elkaar gewisseld. Op vrijdag wei gerden de delegaties van het As sad-regime en die van de Syrische oppositie zelfs ook maar in een en dezelfde ruimte verblijven. Beide partijen verschansten zich in ver schillende kamers. Lakhdar Brahi mi liep als een boodschappenjon- Rond de vergadertafel in Genève is de sfeer ronduit belabberd en vijandig gen heen en weer tussen beide ruimtes. Zijn hoofd zat vol voor stellen en tegenvoorstellen. In de Geneefse wandelgangen lie ten aanhangers van het regime on dertussen weten dat 'de oppositie bestaat uit ratten'. De rebellen vonden op hun beurt dat de As- sad-aanhangers 'dood moeten'. Niet bepaald een constructieve op stelling dus tijdens de eerste da gen van Genève2. Op zaterdag wilden de delegaties van het regime en de oppositie plaatsnemen om via Brahimi hun standpunten te ventileren. De de legatieleden keken elkaar zelfs niet in de ogen. Gisteren verlie pen de onderhandelingen niet an ders, ondanks dat 'lokale succes' voor Homs. Met zoveel haat en wantrouwen tussen de partijen, lijkt het ondoenlijk verder te ko men. Beide delegaties hebben al gedreigd te vertrekken. PARIJS COLUMBIA ATHENE SEOUL door onze redactie buitenland DOHA - Acht jaar had haar man al in Qatar gewerkt toen Pratima Phu- yal (24) vorig jaar te horen kreeg dat hij op een bouwplaats was ver ongelukt. Een fatsoenlijk medisch rapport daarover kreeg ze nimmer. Bijna twee maanden moest Phuyal wachten voordat het lijk van haar man werd gerepatrieerd. Van het steenrijke Qatar kreeg ze een 'ver goeding' van 182 euro. Een Apache-helikopter vliegt boven het Tahrirplein in Cairo waar duizenden Egyptenaren de derde verjaardag van de revolutie vieren. Op hetzeitde mo ment wordt elders in de stad een betoging met geweld uiteengeslagen, foto Corbis/HH door onze correspondent Harald Doornbos Nepalese weduwe kreeg 182 euro smartengeld voor haar in Qatar omgekomen echtgenoot. CENÈVE - Als de woordvoerder van de Syrische oppositie, Haytham al Manna, zondagmiddag plotseling met een stuk verband op zijn be bloede hoofd door het VN-gebouw loopt, wordt hij achtervolgd door fotografen en cameramensen. Jour nalisten sprinten ook achter hem aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6