De nieuwe missie van Kasparov 29 Vierde eindzege Levon Aronian De Olympische Winterspelen in Sotsji houden, is 'een zieke grap'. De hoge Nederlandse delegatie zou 'niet naar Rusland moeten af reizen', of in elk geval 'verstek la ten gaan bij de openingsceremo nie'. In Oekraïne heeft 'de bevol king het recht om vrijheden te be vechten'. En binnen de Fide 'moet nu eens echt integriteit en transpa rantie de boventoon gaan voeren'. Dat lljoemzjinov om die reden moet wijken, is logisch 'want die heeft in zijn negentienjarige be wind slechts beloftes gebroken'. Was getekend: Garry Kasparov. Het was nog zo gezegd, bij het be gin van de persconferentie. Elk on derwerp mocht worden aangesne den. Op elke gestelde vraag volg de ook daadwerkelijk een terzake doend antwoord van Kasparov. Hij voelde zich sowieso in zijn ele ment, blij als Kasparov was 'terug te zijn op de plek waar hij als scha ker een van zijn mooiste momen ten beleefde'. Bij wat toen nog ge woon het Hoogovenstoernooi heette, schminkte Kasparov in 1999 bijvoorbeeld de latere wereld kampioen Veselin Topalov af, in een partij die de geschiedschrij ving is ingegaan als 'de parel van Wijk aan Zee' en waarbij de win naar zijn bijnaam 'Het Beest van Bakoe' inkleurde. Kasparov was echter niet geko men om zijn ziel te laten balse- WIJK AAN ZEE - Levon Aronian heeft voor de vierde keer het schaaktoernooi van Wijk aan Zee gewonnen. Door een blunder in tijdnood verloor hij in de laatste ronde weliswaar van Loek van Wely, maar de eindzege had hij za terdag al zekergesteld. Anish Giri eindigde knap als twee de met evenveel punten als Sergej Karjakin. Loek van Wely werd achtste met vijf punten. men. Hij had een boodschap te verkondigen. Of beter gezegd: de gewezen mondiale kampioen en voormalig wereldrangli j staanvoer- der - die door velen wordt gezien als de grootste schaker aller tijden - wil onderbouwen waarom hij en niet lljoemzjinov, de voorma lig despotisch leider van de Russi sche deelrepubliek Kalmukkië, de uitgelezen man is om vanaf eind augustus de wereldschaakbond te gaan voorzitten. „Ik ben in staat om het schaken naar het podium te brengen waar het thuishoort en een groter pu bliek bereik te geven", aldus Kasparov. „Er liggen kansen om de schaakgemeenschap te mobili seren, om er een familie van te maken die profiteert van de kan sen die de drie-eenheid onder wijs, technologie en sociale net werken bieden. Dat verdient deze sport ook." Brons Kamphuis op EK bobslee Bobsleepilote Esmé Kamp huis heeft gisteren in Königssee haar beste presta tie van het seizoen geleverd. De Amsterdamse sloot de wereldbekerwedstrijd met remster Judith Vis af als vijf de. Daarmee pakte ze brons op het tegelijk gehouden Eu ropees kampioenschap. De Zwitserse Fabienne Meyer won de wedstrijd en werd daarnaast :huldigd als Europees kampioene. Van Calker sterk in viermansbob Edwin van Calker is giste ren in de wereldbekerwed strijd van Königssee als ze vende geëindigd in de vier mansbob. De wedstrijd gold tevens als Europees kam pioenschap, waarin de Gro ninger met Bror van der Zij de, Yannick Greiner en Arno Klaassen in de bob als vijfde eindigde. De Europese titel ging naar de Zwitser Beat Hefti, die tweede werd ach ter de Amerikaan Steven Holcomb. Franse handballers Europees kampioen De Franse handballers heb ben gisteren de Europese ti tel veroverd. Onder aanvoe ring van Mi< ael Guigou, die tien keer scoorde, was Frankrijk in Herning te sterk voor gastland en titel verdediger Denemarken: 41-32. De 14.000 Deense handbalfans in de hal moes ten lijdzaam toezien hoe hun favorieten er niet aan te pas kwamen. Halverwege stond de olympisch kam pioen al met 23-16 voor. Atletes duiken nu al onder WK-limiet Dafne Schippers is al vroeg in vorm. De aüete van het jaar 2013 liep zaterdag bij wedstrijden in Apeldoorn op de 60 meter sprint twee keer onder de limiet voor de WK indoor in maart in het Poolse Sopot. Ze klokte 7,23 en 7,28 seconden, een fractie onder de vereiste 7,32. Sharo- na Bakker verraste op de 60 meter horden door met 8,15, eenhonderdste onder de WK-limiet te lopen. Vos kan zich niet meten met rivale Marianne Vos heeft gisteren in Nommay de laatste we reldbekerwedstrijd van het seizoen op haar naam ge bracht. De regerend wereld kampioene had op de finish een ruime voorsprong op de Britse Helen Wyman en de Italiaanse Eva Lechner. Vos' Amerikaanse rivale Ka- therine Compton, al winna res van de wereldbeker, staakte voortijdig de strijd vanwege astma-aanvallen. MAANDAG 27 JANUARI 2014 Nu zijn eerste Grand Slamtitel een feit is, heeft Stanislas Wawrinka zich de getatoeëerde woorden van Samuel Beckett op zijn linkeronderarm niet meer in te prenten: Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better, foto Hollandse Hoogte door Marco Knippen WIJK AAN ZEE - Garry Kasparov, schaakicoon en drievoudig winnaar van 's werelds meest vermaarde denksportfestival, keerde dertien jaar na zijn laatste alleenheerschap pij terug naar Wijk aan Zee. Zijn komst stond zaterdag in het teken van een nieuwe missie: preses van de wereldschaakbond worden. Tij dens zijn 'verkiezingscampagne' liet hij zich niet alleen kritisch uit over de Fide en zittend president Kirsan lljoemzjinov, maar schuwde hij politieke uitspraken evenmin. KÖNIGSSEE KÖNIGSSEE HERNING APELDOORN NOMMAY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59