Borsele houdt grip op openbaar onderwijs Reddingsactie wegzakkende rupskranen nog niet ten einde Berk geeft haar kijk op rouwen 16 BEVELANDEN en THOLEN FESTIVAL Grotere variëteit aan bands, speelser inrichting van het terrein en derde tent. ■H ÉP. „We zijn vanuit onze toezichthou dende rol actief op de achter grond", zegt wethouder Ad Schenk. Stichting Omnisscholen is met in gang van 1 januari 2013 bestuur lijk verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs in Borsele. De gemeente wil echter geen toe standen zoa'ls in Enschede, toen deze gemeente 4,8 miljoen euro moest bijpassen om tekorten bij de totstandkoming van de 'scho lingsboulevard' af te dekken. „De interne controle bij Stichting Omnisscholen is al goed geregeld met de Raad van Toezicht. Deze raad stuurt de bestuurders direct aan en controleert de begroting, de meerjarenplanning en het stra tegisch plan. Onze gemeenteraad is nu de externe toezichthouder. Toezicht op de toezichthouder, om het zo maar te zeggen." Daar zijn jaarlijks twee momen ten voor: in juli bij de jaarreke ning en het jaarverslag en in de cember bij de begroting van de jaarplanning van Stichting Omnis scholen. Deze constructie komt ook voort uit de wettelijke zorg plicht van gemeenten. Zo is de ge meenteraad nog steeds het be voegd gezag voor wat betreft de sluiting van een school. Door een wetswijziging Behoeft 'sluiting van een nevenvestiging, zoals met ingang van komend schooljaar De Poel in 's-Heer Abtskerke, geen goedkeuring van de gemeente raad. Dat mag Stichting Omnis scholen zelfstandig beslissen. De stichting krijgt dit jaar overi gens nog een gemeentelijke subsi die van 49.000 euro voor de vier nevenvestigingen. Dat zijn de Franck van Borsseleschool in Bors- sele, De Meidoorn in Nisse, De Poel in 's-Heer Abtskerke en de Octopus in Nieuwdorp. Deze school dicht maar er worden nog kosten gemaakt voor de afwikke ling van de sluiting. De subsidie komt nog voort uit afspraken uit 2006 in het kader van het kleine- kernenbeleid. OVEZANDE - De line-up is nage noeg rond, het festivalterrein is opnieuw ingericht en de kaartver koop is inmiddels begonnen. Klomppop 2014 (de 34e editie) is klaar voor een nieuwe start. „We zijn afgestapt van het 'recht toe, recht aan' programma met om en om een bandje. Er is nu de hele dag wat te beleven op het ter rein", zegt programmeur Dennis Sommeijer. Een belangrijk ingrediënt van de 'nieuwe beleving' is de nieuwe derde tent. „Met een derde tent er bij voor de feestnummers van Lo co Loco Discoshow is er altijd wat te beleven. Dat schept ruimte voor meer alternatieve bands op de andere podia." De werktitel van de derde tent is nog steeds de Toco Loco stage, maar dat wordt anders. „Die gas ten van Toco Loco komen uit Nij megen en vinden het leuk de tent een Zeeuwse naam te geven. Ze raadpleegden een Zeeuws woor denboek maar kwamen met woor den waar zelfs wij nog nooit van hebben gehoord. Het moet natuur lijk wel Bevelands zijn." Het tegenvallend aantal bezoe kers in 2013 was voor de organisa tie aanleiding de formule nog eens goed tegen het licht te hou den. „Zo hebben we kritisch naar onze eigen begroting gekeken en zijn we onder met een andere ten tenleverancier in zee gegaan. De nieuwe donkere tenten zorgen overigens voor meer sfeer." De qua bezoekersaantallen tegen vallende editie 2013 was volgens Sommeijer overigens niet uitzon derlijk. „Het festival in 1994 was ook niet zo'n beste. Daarom zijn we ver plaatst van De Stenge naar het huidige festivalterrein. En dat heeft uiteindelijk goed uitgepakt. Kijk, door Klomppop 2010 met headliners als Caro Emerald en Go Back to the Zoo is het alle maal wat groter geworden. Toile- ten moesten groter en voorzienin gen nog beter. Nu zijn we weer wat realistischer gaan denken." Het festivalterrein is wat speelser ingericht dan in voorgaande jaren en ook zal er een grotere variëteit aan etenswaren verkrijgbaar zijn. Door een baan te leggen van drag lineschotten, een soort grote hou ten planken, is het gelukt het in de grond gezonken materieel naar boven te takelen en veilig op schotten te zetten. Ook is een Big Float, een drijvende rupsgraafma- chine, ingezet. Nadat vrijdagmid dag de eerste rupskraan wegzak te, hebben medewerkers van aan nemingsbedrijf Kuipers infra uit Strijen onafgebroken geprobeerd het materieel te redden. Daarbij zakten echter steeds meer machi nes de drassige bodem in. Gister ochtend is het werk rond zeven uur 's ochtends stil gelegd, toen nog maar één rupskraan in de modder vast zat. Het karwei wordt vanochtend hervat. Dat het werk tijdelijk stil ligt, weerhoudt het publiek er niet van een kijkje te komen nemen. Langs de dijk is het een komen en gaan van talloze nieuwsgierigen. Opvallend vaak klinkt kritiek on der de toeschouwers op het getij herstelplan zelf. „Eerst moest het zoet, nu moet het weer zilt. Zon de van de centen", is de klacht die steeds weer is te horen. „Maar de natuur wint uiteindelijk, dat zie je", stelt een passerende automo bilist grijnzend vast. Feit is dat op de plek van de zinkende kranen ooit een oude kreek lag, weten Di- ny, Janny, Cenny en Johan Quist (zussen en zwagers) uit Sint Phi- lipsland te vertellen. Cenny herin nert zich zelfs nog dat er in het verleden een tijd vis werd gevan gen. In de loop van de tijd slibde het gebied dicht. „Maar ga je daar aan het werk dan gaat de grond natuurlijk dansen." UH& GOES - Schrijfster Marjan Berk opende zondag de Zondagmiddaglezingen in de aula van de begraafplaats in Goes. De meeste mensen kennen Marjan Berk van haar vele, vaak humoristische boeken. Berk gaf in de lezing haar kijk op 'rouwen'. De aula aan het Geldeloozepad is voortaan iedere zondagmiddag open voor een gesprek of een ontmoeting, foto Johan van der Heijden door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Ondanks de ver zelfstandiging van het openbaar on derwijs in de gemeente Borsele houdt de gemeente grip op de kwa liteit van de openbare scholen. Nieuwe start Klomppop door Frank van Cooten I Decency Defiled speelde vrijdagavond tijdens een voorronde van Spectra, foto Johan van der Heijden door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Er zit schot in het bovenhalen van de weggezakte rupskranen in natuurgebied Ram- megors bij Sint Phjlipsland. Zondag zat nog maar één exemplaar in de modder vast. Nog één rupskraan zit vast in de modder. De rest staat inmiddels op een EP stabiele ondergrond van draglineschotten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50