Uit opstandje geboren ijsvereniging is 75 jaar Reddingsactie wegzakkende rupskranen nog niet ten einde SPINNINGMARATHON 16 SCHOUWEN-DUIVELAND De zevende spinningmarathon Zeeland sport voor Sophia heeft 81.293 euro opgeleverd. Op vergeelde blaadjes is de ge schiedenis van schaatsend Dreischor vastgelegd. „Er was een ijsclub, maar die was niet offici eel. En toen is er een soort op standje uitgebroken. Een paar le den wilden het anders", vertelt huidig voorzitter Tonnie Berre voets. De in de bovenzaal van het toenmalige Hotel De Keijzer neer gekrabbelde notulen verhalen van het knelpunt van destijds: het toenmalig bestuur was in de ogen van enkele leden 'niet actief ge noeg'. Dat kan van het huidige bestuur niet worden gezegd. Zodra de winter aanbreekt, worden alle weerberichten fanatiek gescand. Ligt er niet voldoende regen op de baan, dan schiet de brandweer te hulp om de bak bij het sport veld (rond de 900.000 liter) vol te laten lopen. Op basisschool De Klimop wordt aansluitend een preventief praatje gehouden om die baan rommelvrij te houden. En als - als - het dan echt gaat vriezen, breekt de toptijd voor het zevenkoppige bestuur (en een clubje van acht helpers) pas echt aan. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat wordt gebuffeld om de baan zo snel mogelijk en zo goed mogelijk bevroren te krij gen. „Je weet nooit of je wat je doet, terugbetaald krijgt in schaatspret, maar we voelen ons op een bepaalde manier wel ver plicht te proberen er alles uit te halen wat er in zit." Ten tijde van de oprichting was de ijsclub actief op de vaart bij de Molenweg. In 1963 werd de schaatsbaan op de huidige locatie geopend. „Eén van de eerste van zijn soort op Schouwen-Duive- land. Veel mensen van buiten het dorp kwamen hier schaatsen", weet. Berrevoets. De baan stond bekend om z'n goede kwaliteit ijs en veiligheid. Heel wat anders dan het toen meer gebruikelijke schaatsen op waterlopen. Met 450 (veelal trouwe) leden heeft IJsvereniging Dreischor po tentie genoeg om de volgende 75 jaar in te gaan. „Er zijn natuurlijk ook jaren dat er niet geschaatst kan worden. Dat is heel verve lend, daar gaat een vereniging uit eindelijk echt aan kapot." Maar vriest het, dan blijken alle inspan ningen vooraf zonder meer de moeite waard. „Schaatsen is iets aparts. Je ziet bij de schaatsbaan ook altijd mensen die je normaal niet ziet. Om het schaatsen, maar het is ook een bepaalde gezellig heid met die lichtjes en muziek." Vriezen of niet, IJsvereniging Dreischor viert vrijdag 7 februari hoe dan ook een feestje in ver band met het 75-jarig bestaan. Met livemuziek van Jam-Pact. Aanmelden kan nog tot en met 2 februari. Het dorpshuis gaat open om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Dampende lij ven en dito muziek. Het was zater dag drie keer drie uur zwoegen ge blazen voor het goede doel in sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. Daar werd voor de zevende keer onder het motto .'Zeeland sport voor Sophia' een spinningmarathon gehouden. Met een dikke 81.000 euro als eindresultaat. „Fantastisch. Heel erg bedankt", reageerde kinder- arcs en neonatoloog Irwin Reiss van het Sophia Kinderziekenhuis nadat hij persoonlijk de cheque in ontvangst had genomen. Dit jaar is het geld bestemd voor een bete re toekomst voor te vroeg gebo ren kinderen, die vaak ernstig ziek zijn. „Met bloed, zweet en tra nen hebben jullie dit bij elkaar ge bracht", riep mede-organisator Danielle van Tongeren het avond- blok na afloop toe. Hoewel lager dan vorig jaar, toen de ton werd overschreden, is de organisatie su perblij met het resultaat. Omdat er door de crisis op hooguit 70.000 euro werd gerekend. Maar vooral ook omdat de hoogte van het bedrag er niet toe doet, geeft Van Tongeren aan. „We zijn in het Sophia Kinderziekenhuis ge weest. Het hoort gewoon niet, die Door een baan te leggen van drag lineschotten, een soort grote hou ten planken, is het gelukt het in de grond gezonken materieel naar boven te takelen en veilig op schotten te zetten. Ook is een Big Float, een drijvende rupsgraafma chine, ingezet. Nadat vrijdagmid dag de eerste rupskraan wegzak te, hebben medewerkers van aan nemingsbedrijf Kuipers infra uit Strijen onafgebroken geprobeerd het materieel te redden. Daarbij zakten echter steeds meer machi nes de drassige bodem in. Gister ochtend is het werk rond zeven uur 's ochtends stil gelegd, toen nog maar één rupskraan in de modder vast zat. Het karwei wordt vanochtend hervat. Dat het werk tijdelijk stil ligt, weerhoudt het publiek er niet van een kijkje te komen nemen. Langs de dijk is het een komen en gaan van talloze nieuwsgierigen. Opvallend vaak klinkt kritiek on der de toeschouwers op het getij herstelplan zelf. „Eerst moest het zoet, nu moet het weer zilt. Zon de van de centen", is de klacht die steeds weer is te horen. „Maar de natuur wint uiteindelijk, dat zie je", stelt een passerende automo bilist grijnzend vast. Feit is dat op de plek van de zinkende kranen ooit een oude kreek lag, weten Di- ny, Janny, Cenny en Johan Quist (zussen en zwagers) uit Sint Phi lipsland te vertellen. Cenny herin nert zich zelfs nog dat er in het verleden een tijd vis werd gevan gen. In de loop van de tijd slibde het gebied dicht. „Maar ga je daar aan het werk dan gaat de grond natuurlijk dansen." I V.l.n.r: Bestuursleden Marcel de Vlieger, Kees Lameijn, Leen van der Velde, Tonnie Berrevoets en Ton van Sas bij de schaatsbaan, foto Ronald den Dekker door Esme Soesman DREISCHOR - Geschaatst werd er al veel langer op het dorp, maar er was een conflict nodig om tot de oprichting van een officiële ijsclub te komen. IJsvereniging Dreischor bestaat inmiddels 75 jaar. Dat wordt vrijdag 7 februari gevierd met een groot feest in het plaatse lijke dorpshuis. I Het middagblok aan zet. foto Ronald den Dekker Samen in het door Esme Soesman door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Er zit schot in het bovenhalen van de weggezakte rupskranen in natuurgebied Ram- megors bij Sint Philipsland. Zondag zat nog maar één exemplaar in de modder vast. Nog één rupskraan zit vast in de modder. De rest staat inmiddels op een stabiele ondergrond van draglineschotten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46