Li Na verstevigt status als icoon Van der Haar is de koning te rijk 28 SPORT AUSTRALIAN OPEN Zwitserse tennisser verdient met Grand Slamtitel alle lof, de blessure van Rafael Nadal ten spijt. Nadal had al last bij warming-up Li versloeg zaterdag in de eind strijd Dominika Ciboelkova, de 24-jarige Slowaakse die klein van stuk is (1,61 meter) maar bewees dat dit geen belemmering voor grootse daden hoeft te zijn. Al bleef de ware bekroning uit en kon Ciboelkova niet in de voetspo ren treden van de Frangaise Ma rion Bartoli, haar inmiddels ge stopte hartsvriendin die vorig jaar volkomen onverwacht op Wim bledon triomfeerde en door wie ze zich geïnspireerd voelde. Aan dit droomscript weigerde Li mee te werken. Na twee verloren finales in Melbourne, in 2011 en 2013, had ze haar zinnen op de eindzege gezet. Na een moeizame eerste set (7-6) onderstreepte ze de waarheidskern van het spreek woord driemaal is scheepsrecht: 6-0. Zodoende is Li nu een twee voudig Grand Slamkampioene, waarbij haar machtsgreep op Ro land Garros in 2011 aan deze titel voorafging. Het nieuwe tennissuc- ces verstevigt haar status als icoon in 's werelds dichtstbevolkte land en verhoogde haar marktwaarde in zakelijk verband. Ze presteerde datgene wat andere vooraanstaande winnaressen van Majors nalieten. Serena Williams, de topfavoriete, werd indirect ver slagen door rugpijn. Maria Sjara- pova, de beoogde uitdaagster, ont beerde de topvorm, en Victoria Azarenka, de titelverdedigster, ca pituleerde eveneens. Li werd als een waardige vervangster be schouwd. Mede doordat ze de lach aan haar kont had hangen. Net als haar voorgangsters respec teerde de 31-jarige rebel welis waar het protocol, maar in het ge bruikelijke dankwoord vermeed ze de clichés. Tegen haar manager grapte de multimiljonaire: 'Maak me rijk.' Haar echtgenoot werd, overigens niet voor het eerst, op de hak genomen. „Ik waardeer je inzet als 'hitting partner' en de perfecte wijze waarop je m'n drin ken en rackets regelt. Je bent een geschikte vent. Je mag je alleen ge lukkig prijzen mij te hebben ge vonden." je mag je alleen gelukkig prijzen mij te hebben gevonden. MELBOURNE - Na de eerste set van de mannenenkelspelfmale bij de Australian Open oyerheerste giste ren de verwondering. De naam van de tennisser die hem zojuist had gewonnen, luidde niet Rafael Nadal maar Stanislas Wawrinka. En op die score viel niets af te din gen, integendeel zelfs. Het ongeloof zou niet meer weg ebben. Wawrinka liet zijn prooi niet meer los. In nota bene zijn eerste Grand Slamfinale verover de hij meteen de titel. Dat terwijl de Zwitser in de voorgaande twaalf confrontaties tegen Nadal zelfs geen set had gewonnen. Toch was er sprake van een anti climax. Bij Wawrinka, die welis waar zijn geluk niet op kon, maar zijn emoties temperde omdat hij dat niet sjiek vond naar zijn ge blesseerde tegenstander. Bij Na dal, die door een onverwachte rug kwetsuur niet zijn gebruikelijke niveau kon halen en de pijn plus het verdriet verbeet. En bij de toe schouwers, die in het stadion of op de televisie zagen dat na die sensationele openingsakte de par tij van de hoogspanning was be roofd. Want dat de Spanjaard er nog een set uit sleepte, gebeurde louter op karakter en door concen tratieverlies bij de verder weerga loos spelende Wawrinka: 6-3 6-2 3-6 6-3. De kanttekening overschaduwde de mijlpaal. Ten onrechte, overi gens. Want Wawrinka verdiende alle lof. In de eerste set bruuskeer de de Zwitser Nadal, hetgeen een zeldzaamheid is. Hij scoorde ser ve-volley, produceerde winnende punten met zijn oogstrelende en verwoestende enkelhandige back hand en toonde zich geenszins geïmponeerd door het weerwerk van Nadal. Illustratief was de achterstand van 0-40 op eigen service bij een voorsprong van 5-3. Nadal slaagde er niet in een breekpunt te verzil veren, waarna Wawrinka het pleit met een ace beslechtte. In de tweede akte kwam gaande weg aan de oppervlakte dat het lichaam van Nadal weer eens ha perde. Bij een 2-1-achterstand, hij was zojuist gebroken, werd hem een medische time-out buiten de baan toegestaan, een privilege dat Wawrinka ontstemde en hem ver leidde tot een verhitte discussie MELBOURNE - Rafael Nadal had al bij de warming-up voor de finale van de Australian Open last van zijn rug. „Ik heb er alles aan ge daan om de wedstrijd uit spelen", zei de Spanjaard. „Dat verdiende dit fantastische publiek. Maar dit is niet het moment om over mijn rug te praten. Dit is de dag van Stan, niet de mijne. Ik ben natuur lijk wel teleurgesteld, maar hij ver dient het." met umpire Carlos. Dat hij na dien slechts even (in de verloren derde set) door de verzwakte maar niet versagende Nadal van slag raakte, onderstreepte zijn mentale kracht. Wawrinka, op 28-jarige leeftijd als topsporter in de bloei van zijn leven, deed iets wat de Spanjaard Sergi Bruguera op Roland Garros in 1993 voor het laatst presteerde: winnen van zowel de mondiale koploper (Nadal) als de nummer twee van de wereld (Novak Djoko- vic). Zelfs Juan Martin del Potro, die in 2009 bij de US Open zege vierde, slaagde daar niet in: de Ar gentijn versloeg destijds in New York Nadal en Federer, toen res pectievelijk de nummers drie én één. „Het is ongelooflijk", stamel de de triomfator. „Ik heb vooraf niet gedroomd van dit succes, om dat ik deze jongen (Nadal) nog nooit had verslagen. Maar tot hij geblesseerd raakte, speelde ik het beste tennis uit m'n carrière. Daar na werd het een compleet andere wedstrijd. Moest ik me op m'n ei gen spel concentreren en een ma nier vinden om gewoon te win nen." Van prooi tot jager, het illustreert de gedaanteverwisseling van Wa wrinka. Die bovendien eindelijk écht uit de schaduw van halfgod Federer is getreden. Want niet al leen heeft nu ook Wawrinka zijn Grand Slamtrofee, tevens bezet hij vandaag op de nieuwe uitdraai van de wereldranglijst de derde positie. Daarmee is hij zijn landge noot eveneens voor het eerst in statistische zin voorbijgestreefd. En de op zijn linkeronderarm ge tatoeëerde frase van de beroemde Ierse dichter en schrijver Samuel Beckett - Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better - die hoeft hij zichzelf even niet meer in te prenten. Niet gek voor een 22-jarige veldrij der, die van zichzelf zegt dat hij het vak nog moet leren. „Daarom rijd ik nog niet voor het geld", merkte hij onlangs op over zijn carrière in het door startgelden ge domineerde veldrijden. „Een bete re renner worden is belangrijker dan het geld nu al op de eerste plaats zetten. Het is vooral mooi dat ik deze wereldbeker heb ge wonnen. Dit is toch het belang rijkste klassement in het veldrij den." Geen wonder dat Van der Haar gisteren nog niet wist wat hij met het gewonnen geld gaat doen. „Ik heb alles al wat ik zou willen. Ik zou niet weten waar ik mezelf nu mee zou moeten belo nen." Het is precies wat zijn coach Richard Groenendaal graag hoort. Hij hekelt jonge renners die voor een camper en een klein contract naar België verkassen. Van der Haar is op de eerste plaats ambiti eus. „Hij heeft zichzelf ontwik keld tot topcrosser", vindt Groe nendaal. Zijn pupil is eigenzin nig, maar hangt daarnaast aan de lippen van zijn leermeester. Van der Haar laat zich gretig coachen. „Maar een ideale schoonzoon is hij ook weer niet. Als je dat bent, word je geen topper." Eén van de dingen die Groenendaal zijn pu pil op het hart drukt, is het vol gen van een afgewogen program ma. Vanwege de startgelden (voor Van der Haar zo'n 3000 euro per cross), zijn veldrijders geneigd heel veel te rijden. Veel te veel, volgens Groenendaal. Van der Haar matigt zich in zijn program ma. Geamuseerd stelt de coach vast dat de grote Sven Nys wat dat betreft kopieergedrag begint te vertonen. De Belg meldde zich af voor de laatste wereldbekerwed strijd in Nommay, wat in Vlaande- Lars van der Haar verzekert zich voor het eerst in zijn loopbaan van de eindzege in de wereldbeker. ren veel vragen opriep. Wellicht bevreesd voor de frisheid van Van der Haar heeft Nys besloten om voor het WK even gas terug te ne men. Voor het eerst. „Ik besef dat mijn kansen op de wereldtitel gro ter waren geweest als ik vooraf minder wedstrijden had gereden. Maar ja, als crosser moet je het nu wel verdienen", zei Nys enkele ja ren geleden. Nu hij miljoenen heeft vergaard in het veld, kan Nys wat meer afstand nemen van de poen. Groenendaal: „Albert, Pauwels, Vantornout zijn alle maal vermoeid. Nys heeft het vooral lastig in het begin van het seizoen. Dan is de rest nog fris." Nu zoekt hij het wapen van de frisheid. Net zoals Groenendaal dat heeft bedacht voor Van der Haar. „Vandaag voelde ik me sterk, maar niet scherp", zei de renner over zijn zwakke start. „Ik ben goed, zo veel is zeker." i Li Na viert haar triomf op de Australian Open met champagne op Brighton Beach, foto Hollandse Hoogte door Marco Knippen MELBOURNE - Li Na stipte het zelf aan. De scheidslijn tussen winst en verlies bij de Australian Open be droeg welgeteld vijf centimeter. Overigens niet in de finale, maar in de derde ronde. Na die ontsnap ping tegen de Tsjechische Lucie Sa- farova bracht niemand haar meer aan de rand van de afgrond. Wawrinka van prooi tot jager door Marco Knippen Li Na door Ad Pertijs Lars van der Haar NOMMAY - Lars van der Haar mag binnenkort 30.000 euro op zijn bankrekening verwachten. Dat is het prijzengeld dat hoort bij het winnen van de wereldbeker. Giste ren stelde hij de eindzege in dit klassement veilig door (achter win naar Tom Meeusen, Francis Mou- rey en Philipp Walsleben) als vier de te eindigen in de finalemanche in het Franse Nommay. Samen met het in eerdere wedstrijden bijeen gefietste is zijn World Cup gevuld met meer dan 50.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28