0 - -• 20 CONSUMENT Sparen gaat vanzelf met de zwarte kat Portemonnee met studs 6 H1 Een leuk tijdschrift Praktisch dienblad maak je zelf met mooie potvis Kostgeld. Het klinkt als een be grip uit de oudheid. Is het ouderwets, of is het misschien juist van nu? „Het is een goede voorbereiding op een finan cieel zelfstandig leven." Kinderen blijven steeds langer thuis wonen, zegt het Cen traal Bureau voor Statistiek. De stap naar een eigen wo ning is voor velen te groot: betaalbare woningen zijn er niet en banken geven niet snel een lening. Blijven plakken dan maar, en ondertussen sparen voor later. Of puur strategisch kiezen: een paar jaar langer ge- pamperd worden, lekker luxe genieten. Het klinkt aantrekkelijk (voor de kinderen al thans), maar eerlijker is dat er gewoon mee betaald wordt aan de kosten. Wanneer be gin je over kostgeld en wat is een redelijk bedrag? Op diverse forums op internet zijn discus sies te vinden over het onderwerp. Vooral gevoerd door jongeren zelf. De een vindt kostgeld een belachelijk principe. Ouders hebben de plicht voor hun kinderen te zor gen tot het moment dat ze op eigen benen KOSTGELD staan. „Ouders horen niet te verdie- nen aan hun kinderen." Anderen begrijpen dat verstandig omgaan met geld niet van de ene op andere dag een vaardigheid is. Of zijn zich ervan bewust dat het op z'n minst merkwaardig is dat ouders alleen de lasten en zij, ook wanneer ze geld ver dienen, vooral de lusten hebben. „Ik heb een paard, die luxe betaal ik zelf. Lo gisch vind ik. Kostgeld betaal ik ook, dat zetten mijn ouders opzij voor later." Kostgeld is een heikel punt in veel gezin nen, weet ook het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. „Als er al een top 5 zou bestaan van veelgestelde vragen aan het Nibud, dan komt kostgeld daar zeker in voor", zegt woordvoerder Gabriëlla Betton- ville. „Wij zijn van mening dat vragen om kostgeld niet meer dan redelijk is voor thuiswonende jongeren met een baan, een eigen inkomen. Daarvoor zijn diverse rede nen. Kostgeld betalen is een goede voorbe reiding op een financieel zelfstandig leven. Kinderen wennen er aan dat een deel, ga uit van een derde, van het inkomen gereser veerd moet worden voor vaste lasten. Doen ze dat niet, dan kan de overstap naar een zelfstandig leven een behoorlijke tegenval ler zijn. Want in het echte leven draait het om meer dan auto's, mobieltjes, luxe en va kanties, zeg maar het 'lekkere leven'. Voor jongeren die niet geleerd hebben om te gaan met geld is de terugval die ze dan meemaken ontzettend moeilijk." Een andere reden is dat in steeds meer ge zinnen de noodzaak om kostgeld te vragen te maken heeft met de financiële positie van de ouders. Vooral in gezinnen die het moeten doen met een beperkt inkomen, is de bijdrage van kinderen niet meer dan bil lijk. Bettonville: „Bovendien komt het voor dat het inkomen achter de voordeur reden is voor vermindering van toeslagen, zoals huurtoeslag. Ook de hoogte van te betalen belasting wordt vastgesteld op basis van het totaalinkomen achter de voordeur, als je kind ouder is dan 26 jaar. De hoogte van bijstand, maar ook aow worden mede be paald op basis van de inkomsten van de ge zinsleden." Het klinkt logisch en fair. Toch vinden nog- al wat ouders het onderwerp 'kostgeld' pre cair. Zo'n eerste baan, meestal geen topin komen, waarom mogen kinderen er niet even van genieten of lekker sparen? En wanneer begin je erover? Is de leeftijd van 17, 18 jaar een geschikt moment, als een kind een bijbaantje heeft en nog op school zit? Of is meebetalen alleen redelijk als kin deren niet meer studeren maar werken? „Ouders voelen zich bezwaard, helemaal wanneer de bijdrage van hun zoon of doch ter niet per se noodzakelijk is om het huis houden financieel draaiend te houden. Toch is ook dan een bijdrage in de vorm van kostgeld verstandig. Zet het geld des noods op een spaarrekening totdat het kind het huis verlaat. In allochtone gezin nen is het gesprek over kostgeld overigens minder beladen. In veel culturen is het lo gisch dat kinderen meebetalen, ze weten dat zoiets van hen wordt verwacht." Hoe hoog is het bedrag van kostgeld, wat is redelijk? Het Nibud kan daar weinig over zeggen, het bedrag bepaal je samen. Er be staan geen standaardberekeningen, elke si tuatie is anders. Welke kosten wil je bereke nen, hoe hoog is het inkomen? Omdat kost geld een item is waarover veel onzekerheid heerst, heeft het Nibud op haar site een pdf gezet waarin de verschillende kosten posten van een huishouden worden ge noemd, maar ook methodes om te bereke nen welk deel daarvan in kostgeld kan wor den meegenomen. Er zijn verschillende re kenmodules. Naar inkomen, verbruik, grootte van het huishouden of naar werke- lijk gemaakte kosten. _fi) [2>leuke boodschap Geld opzij zetten voor later is een vaardigheid die je niet jong genoeg kunt leren. Geef kinderen regelmatig een beetje contant geld, dat ze in een spaarpot kunnen stoppen. Dan kun nen ze die af en toe omkeren en de in houd tellen om zo de aangroei van het spaargeld bij fe houden. Kinderen zijn extra verguld met een spaarpotje dat er ook nog een beetje leuk uitziet. Kies dan bijvoorbeeld voor dit schatti ge katje, dat eruit ziet alsof het om je zakgeld bedelt. Het spaarpotje kost 13,95 euro, is 19 cm hoog en wordt geleverd in een mooie bijpassende box. Het spaarpotje is ook erg ge schikt als kraamkadootje. www.fonq.nl Portemonnees worden de laatste ja ren steeds groter. Dat is ook wel lo gisch, gezien de hoeveelheid pasjes die de gemiddelde portemonnee te genwoordig herbergt. Daarom begin nen de grenzen tussen minihandtas en portemonnee aardig te vervagen. De leerontwerpers van Cowboysbag zijn bekend om hun stevige en functio nele leren tassen, portemonees en armbanden zonder frutsels. Ze maken ook deze portemonnee, die met z'n bekleding van studs erin slaagt om mooi, functioneel en stoer tegelijk te zijn. De portemonnee, 89,95 euro, is van leer, met een rits en insteekvak- ken aan de binnenkant. www.planet-sports.nl deze tijd door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens Kostgeld is de vergoeding die kinderen aan hun ouders betalen voor kost en inwoning. Hiermee dragen ze een steentje bij aan geza menlijke uitgaven zoals hypotheek (of huur), gas, water, elektriciteit en overige da gelijkse kosten (zoals voeding) De beweegreden om kostgeld te vragen is tweeledig; jongeren leren op deze manier beter met geld omgaan en de financiële armslag van het gezin wordt wat groter. ww.nibud.nl reageren? consument@depersdienst.nl Kostgeld: helemaal van Digitaal gemaakte fotoboeken voor vrienden en familie zijn een bekend fe nomeen. Voor de 50ste verjaardag van je man of het afscheid van groep 8 is een eigen tijdschrift ook een prachtig geschenk. Met de website van Jilster is dat klusje zo geklaard. Maak een account aan en start je ei gen tijdschrift titel. Nodig, desge wenst, vanuit de online redactieruim te alle vrienden, familieleden en colle ga's uit moet wie je wilt samenwerken en vul de pagina's. Het tijdschrift kan gratis online wor den bezichtigd en natuurlijk ook ge drukt thuisbezorgd, vanaf 19,62 euro voor 1 exemplaar. Maak de blits bij elke party of barbe cue met een schaal waarop een potvis in klassieke gravurestijl staat afge beeld. Niet alledaags, inderdaad, maar juist daarom bijzonder. De New York- se ontwerper Thomas Paul maakt na- tuurtekeningen vol prachtige details. Zijn fijne pentekening van de potvis is zo mooijdat de schaal niet misstaat als decoratie in de badkamer. De ova le platte schaal is gemaakt van hoog waardig melamine en kan worden ge bruikt als schaal of als dienblad. Mela mine is licht, onbreekbaar en kan in de vaatwasser. Ideaal dus voor thuis, in het park, op de camping of het strand. Prijs 39,95 euro. www.jilster.nlwww.urbansandindians.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20