De pastorie bleef Bastiaan Ragas brengt met zijn comedy een feest van herkenning 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Anne Vegter luidt poëzieweek in Middelburg in Lucile Boulanger en Arnaud De Pasquale brengen oude instrumenten tot leven in énkele gambasonaten van J.S. Bach. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vorige week betreft de Voor straat in Wissenkerke. Geen lastige opgave, getuige de vele goede inzendingen. Een en- keling dacht in de raadkaart de Beestenmarkt in Goes te herken nen of de Markt in Groede. He laas... Voor Rinus de Moor uit Re- tranchement was de raadkaart geen probleem. „De foto laat een gedeelte van de Voorstraat zien in Wissenkerke op Noord-Beve land. Ik ben geboren en getogen in deze plaats en heb hier tot mijn 32e gewoond, tot zeg maar 1968." Ook Bram van de Sande uit Tholen herkent de straat om dat hij er gewoond heeft. „In de jaren veertig en vijftig woonden wij in de Voorstraat. Mijn vader was bakker en mijn moeder run de een 'supermarkt'. Op de foto is rechts nog net de pastorie van de dominee van de hervormde kerk te zien. Achterin had je in mijn tijd een smidse, de kapper en in de woning links was de kleermaker gevestigd." J.W.P. Cornelissen uit Yerseke weet wie de kleermaker was. „De 'oude pastorie', links, is verkocht aan de kleermaker Jacobus de Schipper; na diens overlijden (1954) heeft zijn weduwe er nog geruime tijd een textielwinkel in gedreven. De hervormde pastorie bleef in de Voorstraat: het grote huis rechts werd door de kerk aangekocht voor de huisvesting van de predikant. De Oude Pasto rie is nu alweer vele jaren de naam van het bed and breakfast dat er in gevestigd is." Edward Marcusse uit Kamperland kent de naam van de smid. „In de hoek van straat staat een wagen geparkeerd voor de smederij van M.A. de Vos. Deze verkocht zijn zaak begin jaren zestig aan Cebe- co. Dat bedrijf plus woonhuis is vorig jaar afgebroken, men wil er een Aldi vestigen." Middelburger Kees Stevense tenslotte weet twee bekende zonen van Wissen kerke te vermelden. „De bekende dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse, aanschouwde hier in 1896 het levenslicht, evenals zijn broer, de pianist Marinus Flipse." Winnaars waardebonnen: Koster-Bosselaar in Wissenkerke; E. Borremans in Kortgene en Bram van de Sande in Tholen. Net toen de viola da gamba in de verge telheid raakte door de opkomst van de melodieuze cello, componeerde Johann Sebastian Bach (1685-1750) enkele gambaso nates. Hij blies het strijkinstru ment in een keer nieuw leven in. „Er wordt gegist naar het waar en waarom hij dat deed. Mogelijk componeerde Bach voor beken den of vrienden die het instru ment beheersten. Dat deed hij wel vaker", zegt Susanne Vermeu len van de organisatie Oude Mu ziek Utrecht. Vermeulen is enthousiast over het duo Boulanger en De Pasqua le: een jonge lichting die precies weet hoe ze oude muziek toegan kelijk kan maken. „Daarom heb ben we hen ook in onze seizoens- toer van de Oude Muziek opgeno men. Meer mensen moeten ken nis kunnen maken met dit duo." Beide musici hebben gestudeerd aan het Conservatorium in Parijs en hun Bachsonates zijn 'interna tionaal geprezen en meerdere ma len bekroond'. Over Bachs gambasonates zegt Vermeulen: „Deze zijn niet als één uitgave overgeleverd en daar om zeer verschillend in stijl. Het is een afwisselend programma. De gamba heeft een zachte klank, zachter dan de cello en het heeft ook meer snaren. Zes tegenover vier snaren van de cello. Daarom kan je meer kleur in de muziek brengen. Het is een moeilijk in strument. Daarom raakte het mis schien uit de gratie, al merk je bij Lucile niets van de complexiteit van het instrument." De gamba was in Frankrijk en Duitsland in de zeventiende en achttiende eeuw in zwang. Er wordi verondersteld dat Bach de sonates componeerde in het Duit se Köthen. „Hij was daar in dienst van de gambaspelende prins Leopold en Bach speelde veel samen met zijn vriend en gambaspeler Christian Ferdinand Abel." Maar Bach zou deze sonates ook in Leipzig hebben kunnen schrij ven. „Want daar was hij vaak sa men met Karl Friederich Abel, de zoon van Christian. En misschien heeft hij ze wel voor beiden ge- In de comedy 'Maar je krijgt er wel veel voor terug' draait het om herkenning van alle ge doe rond het opvoeden en de in vloed op je relatie, stelt hoofdrol speler, scriptschrijver en produ cent Bastiaan Ragas. Ragas' vader ging elke dag keurig in een pak mét stropdas naar het werk. In een Chevrolet en met muziek van Neil Diamond uit de speakers. Zo'n vader wilde Bastiaan Ragas (41) ook worden. Gewoon jezelf blijven én een ge zin. Geen probleem. Nu, vier kinderen verder, weet hij wel beter. Kinderen doe je er niet even bij. „Opvoeden is tegenwoor dig emotionele topsport. Een ge zin draaien is veel heftiger dan de meeste mensen willen toege ven. Je mag je kinderen opvoe den. Natuurlijk, dat is het mooiste wat er is. Maar tussen door is het ook veel gedoe. En als partners moet je elkaar óók nog blijven vinden." Ragas: „Jonge mensen worden klaargestoomd voor een carrière en ineens zitten ze met papa- en mamadagen, sterrenkinderen, agendaseks en heel veel extra kosten. En dan krijg je als ouders ook nog een storm aan mailtjes van dingen die je moet doen. Van school, clubs of muziekles." Toch is Bastiaan Ragas gelukkiger dan ooit. Als producent en acteur kan hij zijn geld verdienen met de dingen die hem energie geven. Maar hij is eerlijk. Met baby's weet hij niet zo goed raad. „Ba by's vind ik heel heftig. De mees te mannen hebben dat. En de man die zegt dat hij dat niet vindt, die wantrouw ik. Ikzelf ga liever met vier kinderen naar de Efteling op een drukke vakantiedag dan één dag zorgen voor een baby." Het zijn allemaal elementen in zijn nieuwste theatercomedy 'Maar je krijgt er wel veel voor te rug', gebaseerd op de gelijknami ge bestseller die hij in 2011 schreef. Samen met Anne-Marie Jung legt Ragas alle denkbare ge zinsperikelen onder een theatraal vergrootglas. Van bak- fietsvaders, chronisch slaapgebrek en yoga tot het halsstarrig vast houden aan je vrijgezellenge- woontes. Alles draait bij deze voorstelling om de herkenning. Maar dat niet alleen, benadrukt Ragas. „Het ver haal moet ook 'de grond raken'. Het is niet alleen maar leuk." Om de vaart er toch in te houden, zitten er eveneens cabaretachtige stukken in de voorstelling en flink wat liedjes. Zoals een va riant op 'Vluchten kan niet meer'. Bastiaan Ragas stelt zichzelf kwetsbaar op in deze comedy, be aamt hij. „Sterker nog, ik speel mezelf helemaal aan gort. Ik ben de underdog, het lulletje rozenwater. Ik maak mezelf volle dig belachelijk. Typisch manne lijk, hè." MIDDELBURG - De Dichteres des Vaderlands, Anne Vegter, opent vandaag in Middelburg de Poëzie week met het programma Poëzie+. De Zeeuwse Bibliotheek, boekhandels en veel middelbare en basisscholen doen hieraan mee. Donderdag, op nationale Ge dichtendag geeft Anne Vegter een workshop voor volwassen en houdt zij spreekuur als 'Poëzie- dokter' in de Zeeuwse biblio theek. Anne Vegter schreef een ge dicht waarin zij Verwondering, dat is het thema van de Gedich tendag, verbindt aan het thema 'Oorlog'. Veel leerlingen hebben een gedicht geschreven, geba seerd op Vegters gedicht. Zij illus treren ook dichtregels in poëzie- posters. Een jury, die bestaat uit Anne Vegter en Daan Beeke van de Stichting Lezen, beoordeelt wie er in de prijzen valt. Een aan- m tal jongeren van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren laat vandaag zijn eigen gedicht ho ren in de Middelburgse schouw burg. Anne Vegter treedt op en de Eef van Breen Group, die haar ge dicht op muziek heeft gezet. De poëzieweek duurt tot en met woensdag 5 februari. Donderdag begint ook de wedstrijd haiku- dichten. Inzenden kan tot en met 30 april. voorstma t Cambaviool blijft door Edith Ramakers door Anja van den Akker Bastiaan Ragas. Dinsdag, 28 jan, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur. iSÉjl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18