Munitie mariniers in huidige opslag Mechanische doping Valse hoop Nu ook online Deze week (6 Als je de duizend eenmaal bereikt hebt, dan gaat het snel. Het werkt als <een virus. 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel SOCIALE MEDIA Zeeuwse pagina op vriendensite sluit aan bij rage en is razend populair: meer dan 13.000 likes. maandag Ik heb me gisteren inge schreven voor de toer tocht van de Ronde van Vlaanderen. Begin april 133 kilometer fietsen, over ge vreesde hellingen als de Oude Kwaremont en de Paterberg. Za terdag heb ik er voor getraind. Met een PZC-team deed ik mee aan 'Zeeland sport voor Sophia', drie uur spinnen in een sport hal in Burgh-Haamstede, op de maat van liedjes als 'Mannen harten'. Een toepasselijke titel, want dat is het natuurlijk: ty pisch mannelijke bravoure, uit- sloverij, meer gevoel dan ver stand. Ventoux van Bert Wagen dorp lezen en dan als 50-plus- ser ook tegen die kale klote- berg op willen fietsen. Vier jaar geleden werd wielren ner Fabian Cancellara ervan ver dacht de Ronde van Vlaande ren te hebben gewonnen door een geheim motortje in zijn fiets. Deze week onthulde de Italiaanse wielrenner Danila Di Luca dat deze 'mechanische do ping" veel vaker voorkomt in het wielerpeloton. Ideaal voor toerfietsers die op Facebook willen opscheppen dat ze niet onderdoen voor ech te wielrenners, bedacht ik. Het getuigt in ieder geval van enige intelligentie dat als je toch vals speelt, je niet je lijf volstopt met rotzooi die de kans op een fatale hartklap vergroot. Fietsen is vaak een fabel. Zo reed ik na een zwaar trainings rondje om het Veerse Meer met heftige tegenwind eens achter een vrouw die op een opoefïets met kinderzitje moeiteloos 30 kilometer per uur haalde. Amechtig hing ik in haar wiel, me afvragend hoe dat mogelijk was, tot ik het motortje zag. En afgelopen zaterdag vergader de de ledenraad van de Fietsers bond over de speed pedelec, zo'n modieuze stadsfiets met dikke banden die zo is opgevoerd dat je er zelfs 45 kilometer per uur mee haalt. Of dat niet eigenlijk een brommer is. Op hetzelfde moment draaide ik de weer stand van mijn spinningfiets af en toe stiekem omlaag als de in structeur zei dat-ie juist om hoog moest, zodat ik bijna flui tend imaginaire berghellingen opfietste. Nu maar hopen dat deze mechanische doping mij tijdens de Ronde van Vlaande ren niet gaat opbreken. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Als Kamerlid span je je natuur lijk niet alleen in voor het alge meen belang, maar kom je ook op voor de regio waar je vandaan komt. Zeker als je niet vaak in de Telegraaf, Volkskrant of NRC staat. Maar dat ijveren voor je ei gen regio een valkuil kan zijn, er vaart PvdA'er en Groninger Tjeerd van Dekken. Hij strijdt voor de failliete aluminiumfa- briek Aldel in Delfzijl. Net als toen Zalco in Vlissingen failliet ging, staan ontslagen werkne mers op de barricaden en doet de regio een klemmend beroep op Den Haag. De vergelijking met Zalco is pijnlijk. Niet alleen de re latief hoge stroomprijs, maar ook de lage aluminiumprijs nekt Al- del. En ook nu zegt minister Henk Kamp van Economische Za ken niets meer te kunnen doen. Anders dan Zeeland, heeft Gro ningen een eigen reddingsplan gemaakt. Maar daar ziet Kamp niets in: ongeoorloofde staats steun, opties zijn bekeken en Al- del is niet levensvatbaar. „Als ik Groningen help, moet ik dat ook in Zeeland en Limburg doen. Na het faillissement van Zalco en Thermphos heeft het rijk ook niet voor nieuwe werkgelegen heid gezorgd. Dat is een taak voor de regio." Van Dekken houdt vol, want hij wil niet met lege handen aanko men in rood-Groningen. Hij pas- te een veelgebruikte truc toe: or ganiseer een gesprek. De minis ter moet opnieuw praten over het Groningse reddingsplan. Het is valse hoop. Juist op zo'n moment moet een regionaal Ka merlid zijn rol begrijpen. Of zo als dat tegenwoordig populair heet: het eerlijke verhaal vertel len. Niet gek kijken als mensen in maart niet gaan stemmen. Deze wekelijkse rubriek heeft nu ook een zusje op internet. Behal ve een bundeling van 'Zeeuws nieuws' uit Den Haag, zijn er ook achtergronden en wetens waardigheden te vinden. Ook-zul len de komende tijd onder ande re video's verschijnen van Zeeuw en die in Den Haag werken. Jan Schuurman Hess uit Kats vraagt dinsdag wederom aan dacht voor zijn plan om kleine scholen te behouden. Staatssecre taris Sander Dekker verwees het eerder naar de prullenmand. Door middel van een petitie roept Schuurman Hess de Kamer op om Dekker op zijn schreden te laten terugkeren. De reorgani satie bij gevangenissen en andere justitiële inrichtingen is woens dag onderwerp van overleg. Een dag later spreekt de Kamer over verkeersveiligheid, de (nationale) politie en woningcorporaties. MIDDELBURG - Herkenbare en soms grappige foto's, gecombi neerd met uitspraken in dialect die iedere Zeeuw wel eens ge hoord heeft: ze zijn een enorme hit op vriendensite Facebook. In iets meer dan twee weken tijd hebben meer dan 13.000 mensen aangeklikt dat ze de berichten op 'Zeeuwen be like' leuk vinden en willen blijven volgen. Elk plaatje wordt honderden, soms wel duizenden keren ge deeld en voorzien van 'vind-ik-leuks' en enthousiast commentaar, ook vaak in Zeeuws dialect. De topper is een zwart-wit foto van een Zeeuwse man in klederdracht, met het on derschrift 'Lukt et vandaege nie, dan lukt et merrege'. „Die is bij zo'n 150.000 mensen onder ogen gekomen", zegt initiatiefnemer Matthijs de Muijnck uit Goes. Hij begon de site op 8 januari, sa men met Ingomar van der Meu- len uit Middelburg. „We hebben al het online Zeeuws woorden- boek opgezet. Daarvoor kregen ook snel veel likes. Toen we de trend van de 'be like-pagina's' za gen opkomen, wilden we dat ook eens uitproberen. In twee dagen hadden we al 4000 likes. Kenne lijk vinden mensen de foto's de moeite waard om te delen. En als je de duizend eenmaal bereikt hebt, dan gaat het heel snel. Het werkt als een virus." De trend van de 'be like'-pagina's is komen overwaaien uit Ameri ka, waar de site 'Niggas be like', geopend in oktober 2012, al meer dan twee miljoen fans heeft. In Nederland begon de rage met 'Tat- tas be like' (Tattas is straattaal voor Nederlanders). De pagina heeft inmiddels ongeveer 128.000 likes. Daarna volgden, behalve de Zeeuwse variant ook 'Tukkers be like', 'Bredanaars be like' en 'Bra banders be like'. Matthijs is verrast door het succes van de pagina. „Ik krijg elke dag gemiddeld vijf suggesties voor tek sten en foto's. En op een goede dag wel twintig. Ik krijg hele leu ke tips. Zonder al die andere Zeeuwen zou ik echt niet zo veel inspiratie hebben. Iemand uit Zeeuws-Vlaanderen stuurde me de tekst 'OeV. De bwoot vaar nie?!' Het is ontzettend simpel, maar die foto is bijna 600 keer geliked." En daarom is de pagina zo popu lair, denkt Matthijs. „Het zijn grappige situaties, die herkenbaar zijn voor alle Zeeuwen." De 'Zeeuwen be like'-bezoekers zijn vooral mensen tussen 18 en 35 jaar, ziet hij in de statistieken. „Dat zie je ook wel aan de berich ten die ik krijgen: ze houden van platte, droge humor." Matthijs verwacht dat de hype over een paar weken weer voorbij is. „Ik denk niet dat we de twintig duizend gaan halen en mensen ra ken de plaatjes ook weer een keer beu. We zitten nu op de piek, maar de pagina blijft wel open. Er zijn al tijd mensen die op een we zenloze zondagmiddag al die plaatjes gaan bekijken." Dat staat in de antwoordnota voor het Inpassingsplan Marinierskazer ne Vlissingen dat de provincie heeft opgesteld. De vragen over de munitie komen van onder andere de Veiligheidsregio Zeeland. Die wil ook weten of er rekening is ge houden met de mogelijkheid van brand in het bos van Rammekens- hoek als de mariniers daar oefe nen. De provincie antwoordt dat daar alleen lichte oefeningen zul len gebeuren. Er is ook geen ge vaar met betrekking tot de opslag tanks van Vesta. Daar - zegt de pro vincie - worden stoffen in opgesla gen die alleen bij hogere tempera turen kunnen ontbranden. Uit de antwoorden van de provincie blijkt dat nog bekeken zal worden of de schietbaan ondergronds ge realiseerd kan worden. Een licht plan moet voorkomen dat de om geving hinder heeft van de mari nierskazerne. Naar aanleiding van een vraag van de Dorpsraad Rit them geeft de provincie aan dat als de kazerne aanzienlijk groter wordt dan nu is voorzien, er nieu we procedures worden gevoerd. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink 'Zeeuwen be like'-pagina hit op Facebook door Cornelleke Blok Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink Matthijs de Muijnck, oprichter I Matthijs de Muijnck uit Goes (links) en Ingomar van der Meulen uit Mid delburg namen het initiatief voor 'Zeeuwen be like', foto Mechteld Jansen Kijk op www.facebook.com/ ZeeuweriBeLike RITTHEM - In de nieuw aan te leg gen Marinierskazerne bij Ritthem worden geen grote hoeveelheden munitie opgeslagen. Als grote op slag nodig is, gebeurt dat in het al bestaande Munitiecomplex Rit them. Er is geen sprake van uitbrei ding van dat complex. Die opslag zal binnen de hoeveelheden van de bestaande vergunning voor dat complex blijven. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14