Wenen bereidt zich voor op rellen door feest extreem-rechts Bestand in Kiev, maar rellen in Galicië BUITENLAND 9 L. *L wil OPM geen krachtige rebellen beweging meer noemen sinds die zich in regionale afdelingen op splitste. Dus het argument dat Ja karta opvoert, dat Papoea door de aanwezigheid van gewapende re bellen te gevaarlijk zou zijn voor buitenlandse journalisten, is vol gens haar een leugen. Het is het leger dat niet wil dat de westerse media op Papoea wor den toegelaten. „Het leger heeft van het verlies van Oost-Timor in 2002 een trau ma overgehouden", zegt onder zoekster Pungky. De onafhanke lijkheid van Oost-Timor is vol gens Indonesië mede de schuld van de Verenigde Naties en de bui tenlandse pers. Zij zouden de vrij heidsstrijd hebben gesteund. Dat wil Jakarta op Papoea zien te voor komen. De legertop is bang dat westerlin gen de hoofden van de Papoea's op hol kunnen brengen. „Indone sië noemt zich graag een democra tie, maar zolang bepaalde delen van de archipel tot verboden ge bied zijn verklaard, bestaat vrij heid slechts op papier", aldus on derzoeker Pungky. De Europese Unie gaat proberen te bemiddelen in het conflict tussen regering en oppositie Volgens tegenstanders is het om streden bal, met in het verleden genodigden als Front National-lei- der Marine Le Pen, een bijeen komst van extreem-rechts, waar 'Holocaustontkenners een po dium krijgen'. In een open brief schreven zes Ho locaustoverlevenden het onver teerbaar te vinden dat de Hof- burg, het oudste bestaande paleis van de stad en de officiële residen tie van de Bondspresident, 'nog al tijd de deuren opent voor rechts- extremistische groeperingen uit Oostenrijk en heel Europa'. Hier mee zouden 'de slachtoffers van het nationaal-socialisme weder om worden bespot'. De overlevenden worden ge steund door onder meer de Ween se Groenen, de socialistische jon gerenbeweging, de Joodse ge meenschap en een verbond van li berale moslims. Onder het motto Jetzt Zeichen setzen ('Nu een punt maken') hebben zij diverse grote protestacties gepland. Eerder deze maand waren er al kleinschalige demonstraties. De Weense politie verwacht ook veel betogers uit Duitsland. De po litie kondigt aan relschoppers geen ruimte te geven en heeft de nodige voorzorgsmaatregelen ge troffen. Zo is het gebied direct rond de Hofburg verboden ter rein en geldt een zogenoemd 'ver mommingsverbod' voor de bin nenstad. Een gezichtsbedekkende sjaal of omhoog gerolde coltrui kan al strafbaar zijn. Burgers en toeristen wordt aangeraden de binnenstad te vermijden. Op het Akademikerball krijgen ontkenners van de Holocaust een podium, zeggen critici Het Akademikerball, voorheen be kend onder de naam WKR-Ball, had voor het eerst plaats in 1952, als onderdeel van Wenen's tradi tionele balseizoen. Het evene ment wordt door velen gezien als een decadent feest voor Europa's extreem-rechtse politieke elite. De organisatie laat weten niets te maken te hebben met rechts-ex- tremisme. 'Het wordt een unieke, feestelijke avond vol glitter, gla mour en traditie.' Tot en met 2012 Politie kondigt aan relschoppers geen ruimte te geven, rond de Hofburg geldt vermommingsverbod werd het bal georganiseerd door de Wiener Korporationsringeen overkoepelend orgaan van (zeer) rechtse studentenverenigingen. Dat jaar riep het bal extra weer stand op, omdat het op 27 januari werd gehouden, de internationale Holocaust herdenkingsdag. Sinds vorig jaar organiseert de rechtse Oostenrijkse partij FPÖ het in Akademikerball omgedoopte eve nement. Ook dat bracht enkele duizenden demonstranten op de been. PW-leider Geert Wilders, die in het Europarlement gaat sa menwerken met Le Pen en moge lijk ook met FPÖ-leider Heinz- Christian Strache, 'laat desge vraagd weten niet aanwezig te zijn op het Weense bal. Hij is niet uitgenodigd. In de West-Oekraïense regio Gali cië belaagden woedende demon stranten districtsbestuurders. In Lviv bezetten honderden actie voerders het gebouw en dwongen gouverneur Oleg Salo een verzoek om ontslag te ondertekenen. In Rovno drongen honderden beto gers een bestuurscentrum bin nen, maar werden met traangas weer verdreven. Zij bleven het ge bouw belagen. In Ternopol is de districtsgouverneur in zijn werk kamer opgesloten. Het pro-Wes terse Galicië is een bolwerk van de rechts-populistische oppositie partij Svoboda (Vrijheid). Het Oekraïense parlement komt volgende week in buitengewone zitting bijeen om zich te beraden over de crisis en het lot van het ka binet onder leiding van premier Mykola Azarov. Parlementsvoor zitter Vladimir Rybak Rybak zei gisteren dat er 'vele onderwerpen zijn die in de parlementszaal en niet op straat moeten worden op gelost'. De Europese Unie gaat proberen te bemiddelen in het conflict tus sen regering en oppositie. De rege ring accepteerde het aanbod van de Europese Commissie om twee commissarissen te sturen. Het gaat om Eurocommissaris Stefan Füle (Uitbreiding) en EU-buiten- landchef Catherine Ashton. De VS overwegen sancties tegen Oekraïne in reactie op het geweld dat door de politie wordt gebruikt tegen demonstranten. Dat maakte het Witte Huis gisteren bekend. door onze correspondent Claudia van Zanten WENEN - Holocaustoverlevenden, linkse politieke groeperingen en an tidiscriminatie-organisaties willen vandaag demonstreren tegen het Akademikerball, dat vanavond wordt gehouden in de Weense Hof- burg. VRIJDAG 24 JANUARI 2014 pottenkij kers op Papoea Een student uit Papoea houdt de Papoea-vlag vast tijdens een demonstratie in de Indonesische stad Jogjakarta. De demonstranten eisten in augustus vorig jaar fineer vrijheid en democratie voor hun geboortestreek. Sinds Indonesië aan de macht is in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea worden er schen dingen van de mensenrechten gerapporteerd, foto Zuma Press Inc./HH KIEV - Oproerpolitie en betogers in de Oekraïense hoofdstad Kiev heb ben gisteren een bestand in acht genomen. Na vijf dagen van hevige botsingen hebben beide partijen af gesproken elkaar niet te bestoken tijdens onderhandelingen tussen oppositieleiders en president Vik tor Janoekovitsj. Elders in Oekraïne kwam het wel tot botsingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9