Edward Snowden: Indiase dorpsoudsten straffen vrouw met groepsverkrachting 8 BUITENLAND SCHENDEN MENSENRECHTEN ln het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea worden de rechten van de inwoners op grote schaal geschonden. 'J_ Deze en duizenden andere vra gen vlogen gisteren via Twitter naar de speciaal voor hem inge richte website freesnowden.is waar NS A-klokkenluider Edward Snowden gisteravond een uur lang vragen beantwoordde van mensen over de hele wereld. Van af 21.00 uur was de man wiens onthullingen over het geheime af- luisterprogramma van de Ameri kaanse National Security Agency (NSA) zoveel sociale en politieke turbulentie teweeg brachten, aan spreekbaar onder de hashtag #AskSnowden. Ontelbare vragen werden via twit ter afgevuurd, een beperkt aantal zou daadwerkelijk op de site door Snowden worden beantwoord. Maar dat lukte pas na een kwar tier, waarschijnlijk door overbelas ting. 'Hoe snel kunnen de NSA en con sorten berichten ontcijferen? Werkt het om onze mails te code ren?', luidde de eerste vraag. 'Goe de codering helpt, maar als ie mand de sleutels daarvan kan ste len, kan geen enkele codering je beschermen', aldus ervaringsdes kundige Snowden. Veel twittervragen gingen over de 'NSA-speech' van president Obama die vorige week meer toe zicht beloofde op de afluisterdien- sten en ook de opslag van metada ta wil beperken. Dat alles om de vrijheden van burgers beter te res pecteren, aldus de president. 'Denk je dat onze democratie zich kan herstellen van alle schade die de NSA-spionage aan onze vrij heid heeft aangericht?', werd Snowden gevraagd. 'Ja. Het sys teem van waarden is wat ons land sterk maakt, niet een momentop name van de structuren van onze diensten of van onze wetten. We kunnen wetten corrigeren en het te ver gaan van onze diensten be- perken. En we kunnen hoge be stuurders ter verantwoording roe pen voor programma's die wor den misbruikt.' Snowden herhaalde dat hij alles had geprobeerd om zijn zorgen op een legale manier aan zijn su perieuren voor te leggen. Toen hij hen informeerde over de schaal van de illegale datacollectie door de NSA varieerden hun reacties van verbijsterd tot zeer bezorgd. 'Maar niemand was bereid daar voor zijn baan, gezin of vrijheid te riskeren', aldus Snowden. Er zou een betere bescherming van klokkenluiders moeten ko men. 'Dan had ik niet zoveel of fers hoeven te brengen voor wat op dit moment zelfs de president noodzakelijk acht dat moet gebeu ren.' De NSA had de wet min stens 120 miljoen keer overtreden, aldus Snowden, 'maar slaagde er daarbij niet in ook maar één com plot te ontdekken'. Volgens de klokkenluider is het daarom tijd te stoppen met grootschalige da ta-opslag, 'wat een eufemisme is voor massa surveillance'. 'Er is simpelweg geen rechtvaardiging voor een beleid dat ongrondwette lijk is met een succespercentage van o procent.' Een Belgische grappenmaker vroeg Snowden: 'Maakt Hazard een goede keuze als hij voor An- derlecht kiest?' Lagere straf Sainovic Ontslag om neptolk De Joegoslavische oud-vicepre- mier Nikola Sainovic, een voor aanstaand medewerker van wijlen president Milosevic, heeft gisteren in hoger beroep een lagere straf gekregen van het Joegoslavië-Tribunaal. Zijn gevangenisstraf van 22 jaar we gens oorlogsmisdaden in Kos ovo in 1999 is verlaagd naar 18 jaar. Ex-politiecommandant Sreten Lukic zag zijn straf voor misdaden in Kosovo verlaagd van 22 naar 20 jaar. De voorma lige militaire commandant in Pristina kreeg een jaar cel min der en moet 14 jaar vastzitten. De straf van de ex-stafchef van het Joegoslavische leger, Neboj- sa Pavkovic, bleef 22 jaar. De Zuid-Afrikaanse werkge vers van de man die zich op de begrafenis van Nelson Mandela voordeed als doventolk, heb ben uiteindelijk hun ontslag in gediend. Cikizwa Xozwa en haar echtgenoot dominee Ban- tubahle Xozwa traden terug na grote kritiek op het ridicule op treden van de nep-doventolk Thamsanqa Jantjie. Dominee Xozwa had een hoge functie binnen de regerende ANC en was verantwoordelijk voor on der meer religieuze zaken. Ook was hij directeur van het be drijf dat de doventolk voor een fooi inhuurde. Xozwa heeft in middels erkend dat Jantjie 'geen doventolk is'. JAKARTA - Vanaf het moment dat onderzoeker Andreas Harsono van de internationale mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) in de opstandige provincie Papoea landt, laat de ge heime dienst hem geen moment meer met rust. Indonesië wil geen pottenkijkers in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea waar de rechten van de Papoea's op grote schaal worden geschonden sinds het In donesische leger in 1963 daar bin nenviel. Bijna een half miljoen mensen zouden er volgens mensenrech tenorganisaties in de afgelopen de cennia zijn vermoord. Om misstanden zoveel mogelijk uit het internationale nieuws te houden, wordt buitenlandse cor respondenten en mensenrechten activisten al jaren de toegang ont zegd. Wie het zich toch in zijn hoofd haalt zonder visum naar Pa poea te reizen, wordt hardhandig Indonesië uitgezet. Het Indonesische leger viel in 1963 het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea binnen Er wordt geschat dat er in de afgelopen decennia bijna een half miljoen mensen zijn vermoord Jakarta wil voorkomen dat de opstand op Papoea een impuls krijgt van het Westen, net zoals op Timor Andreas Harsono is een Indone siër die zich in principe op alle ei landen vrij zou mogen bewegen. Veilig is hij in Papoea echter ook niet. Mensenrechtenactivisten worden regelmatig bedreigd of gearres teerd waarna de politie ze uren zonder eten en drinken op het po litiekantoor vasthoudt. „Ik ben goed in het spelen van kat-en- muis met soldaten", vertelt Harso no luchtig. De Indonesische regering ontkent dat soldaten hun boekje te buiten gaan op Papoea, dat door de Wet op de Autonomie in meerdere pro vincies is verdeeld, vooral om de regionale besturen tegen elkaar uit te spelen. De doden die er vallen, zijn vol gens een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken het werk van de onafhankeli j kheidsbeweging O PM, de organisatie voor een vrij Papoea. Deze rebellen pakten de wapens op na het volksreferendum dat In donesië in 1969 hield. Slechts kies mannen goedgekeurd door Indo nesië mochten hun stem uitbren gen. Als Indonesië werkelijk niets te verbergen heeft, waarom wordt de buitenlandse pers dan niet toe gelaten? Omdat volgens onderzoe kers het leger en politie Papoea's doodschieten van wie ze vermoe den dat ze bij de vrijheidsstrijd zijn betrokken. Zoals de politieke activist Mako Tabuni van het On afhankelijkheidscomité voor West-Papoea onlangs overkwam. De politie beweert dat ze wel op hem moest schieten omdat hij zich bij zijn arrestatie 'agressief zou hebben verzet. Een officieel onderzoek naar de toedracht van Tabuni's dood is nooit gehouden. Huizen of soms zelfs hele dorpen gaan nog regelmatig in vlammen op. Als waarschuwing omdat het leger denkt dat separatisten zich hier verbergen. Bijna honderd activisten zitten in smerige gevangenissen, zonder medische voorzieningen, wegens het hijsen van de Morgenster, de vlag voor een vrij Papoea. Maar met de intensiteit van de vrij heidsstrijd valt het tegenwoordig wel mee, stelt onderzoekster Pungky Indarti van de mensen rechtenorganisatie Imparsial. Ze De vrouw vertelde de politie dat alle daders bekenden van haar wa ren, onder wie buurmannen 'die ik oom noemde'. Zij vergrepen zich aan de vrouw op bevel van een panchayat, een niet-erkende rechtbank van dorpsoudsten die zich verzetten tegen haar relatie met een man van een andere be volkingsgroep. De 20-jarige vrouw ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. De man en de vrouw hadden al 5 jaar een rela tie. Nadat ze een dag waren opge sloten betaalde de man een boete van omgerekend bijna 300 euro 'voor de misdaad dat hij verliefd was geraakt', maar de familie van de vrouw was niet in staat zo'n be drag op tafel te leggen. Daarop be val het dorpshoofd, een ver fami lielid van het slachtoffer en voor zitter van de panchayat, de groeps verkrachting. Vrouwenorganisa ties nemen geen genoegen met het argument van lokale autoritei ten dat het een etnische kwestie betreft, ze zeggen dat het gaat om systematische schending van vrouwenrechten. In het betrok ken gebied in West-Bengalen be valen de dorpsoudsten enkele ja ren geleden zeker drie vrouwen om naakt door het dorp te lopen. Ook zij werden bestraft voor hun relatie met mannen van een ande re bevolkingsgroep. Drie dagen ge leden werd in de deelstaat een 24-jarige medewerkster van een sportschool in een vrachtwagen gesleept en door vijf mannen ver kracht. Daarna werd ze langs de kant van de weg gedumpt. staak surveilleren Indonesië wil geen van de mensheid door Bob van Huët NIJMEGEN - 'Zou u potentieel mis bruik door de NSA accepteren als daarmee de Derde Wereldoorlog wordt voorkomen?', 'Komen er nog grote onthullingen?', 'Klopt het dat regeringen het weer manipuleren?' i Edward Snowden DEN HAAG IOHANNESBURG door onze correspondent Wilma van der Maten door onze redactie buitenland DELHI - Indiase vrouwenorgani saties hebben gisteren geprotes teerd tegen het slappe optreden van de autoriteiten in de deelstaat West-Bengalen na weer een schok kende groepsverkrachting. Inmid dels zijn 23 mannen in voorarrest geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8