Volkslied is de leidraad voor wandelroute 'We moeten Chinese muntjak echt kort houden' ZEEUWS-VLAANDEREN 25 CappenaiiirAutMsirerneuzan B.V. Mr. F.JHaarmaftweg 4# Van Oorschot 19e op Europese lijst PvdA Frank van Oorschot (38) uit Terneuzen staat negentien de op de PvdA-kandidaten- lijst voor de Europese verkie zingen in mei. Hij is de eer ste Zeeuw op de lijst van 47 kandidaten. Van Oorschot, nu nog raadslid in Terneu zen, stelde zich niet meer kandidaat voor de raad met oog op Europa. Als negen tiende maakt hij nauwelijks kans te worden verkozen. J&J 2 Men spelen in Wapen van Zeeland De J&J 2 Men Company treedt zaterdag op in het Wa pen van Zeeland in Zaam- slag. De band wordt ge vormd door het Walcherse duo Jeroen Stroo en Jan Blan- kenburgh. Zij spelen covers van allerlei soorten num mers. Het gratis optreden be gint om 21.00 uur. Politie zoekt getuige van fietsendiefstal De politie heeft donderdag de getuige van een fietsen diefstal op het Szydlowski- plein in Axel opgeroepen zich te melden. De diefstal was al zaterdag 11 januari rond 18.00 uur. De dader en de gezochte man hebben 'persoonlijk contact' gehad voor de ingang van een win kel, aldus de politie die te be reiken is via 0900-8844. Party 'From the 90's Till Now* populair The Party 'From the 90's Till Now' met dj's Kerry en Ky- mo, zaterdag 1 februari van af 21.00 uur in 't Meulengat in Sluiskil, blijkt een schot in de roos. Vrijwel alle kaar ten zijn al verkocht in de voorverkoop, meldt de orga nisatie die The Party voor het eersrhoudt. Minimum leeftijd is 25 jaar. Kaarten kosten in de voorverkoop tien euro, anders 12,50 euro. Winterwandeltocht met twee afstanden Gymnastiekvereniging Thor houdt, ter ere van het 125-ja- rig bestaan, morgen een win terwandeltocht. Deelne mers kunnen kiezen uit 5 en 10 kilometer. Vertrek is van af De Statie in Sas van Gent om 13.00 uur. Deelname is gratis. AARDENBURG Fanfare geeft aperitiefconcert De Aardenburgsche Fanfa ren geeft zondag een aperi tiefconcert in de katholieke kerk in Aardenburg. Aan vang is om 11.30 uur, direct na een oecumenische dienst van de lokale kerken. De fan fare staat onder leiding van Erwin Swimberghe. Vanwege het tweehonderdjarig bestaan van Zeeuws-Vlaanderen werd een werkgroep geformeerd, die een rondwandeling door de streek uitstippelde. De route is af te leggen van 14 februari tot 19 september. Op 14 februari is het precies tweehonderd jaar geleden dat de streek in Nederlandse han den kwam en op 19 september werd het gebied hernoemd tot Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers kunnen er een meer daagse wandeling van maken, maar ook diverse delen in dé loop van het jaar aan elkaar knopen om een aandenken te verdienen. De rondwandeling heeft diverse stempelposten, zodat wandelaars zelf kunnen bepalen welk deel zij wanneer lopen. Tijdens de tocht is er vegl aandacht voor de strijd tegen het water, natuurschoon en de Staats-Spaanse Linies. De rou te gaat door de vestingsteden Sluis en Hulst, maar ook door klei nere plaatsen als Sint Anna ter Muiden, Hoofdplaat en Paal. Goed schoeisel is aanbevolen, want er wordt veelal op onver hard pad gelopen. Ook het brak waterschor Verdronken Land van Saeftinghe is onderdeel van de tocht. Vettige zeeklei en lichtvoe tige zandpaden wisselen elkaar af Op www.wandelenzvl2014.nl zijn de route en stempelposten te vin den. Aanmelden kan via info@wandelenzvl2014.nl of tele fonisch (na 17 uur) via 06-50476172. PLUG-IN HYBRID 7% BIJTELLING NIJMEGEN - Het is een schrikbeeld. In Engeland en Wales lopen al zo veel Chinese muntjaks rond dat ze inheemse reeën verdringen en veel schade veroorzaken aan tui nen. Ook bosvogels lijden eron der. Het totaal aantal muntjaks wordt geschat op niet minder dan 650.000. „Ze zijn daar niet meer onder de duim te houden", stelt Hans Hollander van de Zoogdie renvereniging in Nijmegen. „We moeten Chinese muntjaks daar om kort houden in Nederland." Chinese muntjaks behoren in Ne derland tot de exoten waarvoor een handelsverbod geldt. Een aan tal dierentuinen heeft een onthef fing om de dieren te houden, maar particulieren krijgen onder geen beding een ontheffing. Hoe dat in België geregeld is, weet Hol lander niet. Het zou hem niët ver bazen, als de bij Heikant gesigna leerde muntjak uit een particulier park afkomstig is. „Ze kunnen ge makkelijk ontsnappen, door een klein gat in een hek - muntjaks zijn slechts 45 tot 52 centimeter hoog - of doQr over een hek te springen." Niet eerder is vanuit Zeeland een melding gedaan van een Chinese muntjak, weet Hollander. In 20it is er één gesignaleerd bij het Bra bantse Roosendaal, in 2999 in het Voorns Duin. Dat zijn de dichtst bijzijnde locaties tot nu toe in Ne derland. Veel dichterbij Zeeuws- Vlaanderen is twee jaar geleden in België een muntjak waargeno men, bij Damme. De Zoogdierenvereniging houdt met de Nieuwe Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWa) nauwgezet in de gaten waar muntjaks voorko men in Nederland en volgt ze des noods, zeker als er meerdere zijn of als er één zwanger is. Hollan der noemt als voorbeeld de signa lering van een zwangere muntjak in het Brabantse Goirle. „Ze heeft gekalfd, maar is later gegrepen door een herdershond. Van het kalf is nooit meer iets vernomen." Was het in Goirle anders gelopen en had zich 'een cluster' van muntjaks gevormd, dan waren ze afgeschoten of gevangen. In België zijn al wel 'clusters', ten noordoosten van Antwerpen en in Belgisch Limburg. Hollander: „Ze kunnen zich razendsnel voort planten." VRIJDAG 24 JANUARI 2014 - TERNEUZEN ZAAMSLAG AXEL SLUISKIL SAS VAN GENT door Raymond de Frél TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse volkslied is de leidraad voor een nieuwe, 240 kilometer lange wan delroute. Chinese muntjak gesignaleerd aan de Schommeling ten zuiden van Heikant in de bossen van het waterwingebied, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65