'Studie moet leuk zijn' PvdA Sluis wil breed 'Plan van de Arbeid' In Zeeland groeit aantal uitkeringsgerechtigden 24 ZEEUWS-VLAANDEREN UITHEEMS Exotisch hertje voor het eerst in Zeeland gesignaleerd in bossen van waterwingebied Sint Jansteen. Terneuzenaar hoort drie jaar celstrafeisen Schoolplein Als je veel passie hebt en hard werkt, kom je al tijd goed terecht. Bij wel ke studie dan ook." Het is de stellige overtuiging van Anne Nieskens, die dit jaar haar VWO- - diploma op De Rede in Terneuzen hoopt te halen. Daarna wacht haar een vervolgopleiding. Vorige week lanceerde CNV Jonge ren het platform Studieperspec tief, om in kaart te brengen welke studies baanzekerheid opleveren. En volgens een onderzoek van dat medium kan slechts één procent van de studenten na de studie een geschikte baan vinden. Geen lek ker vooruitzicht als je nog moet be ginnen met studeren. Anne is geen doemdenker en kijkt dan ook met vertrouwen naar de toekomst. In september start ze met de opleiding International Bu siness and Administration in Til burg of Rotterdam. „Ie mag niet zomaar aan die studie beginnen", legt ze uit. „Je moet eerst door een selectie heen. Dat vind ik wel goed, zo blijven de écht gemoti veerde leerlingen over." Volgens het onderzoek hebben vooral jongeren met een techni sche opleiding veel kans op een baan. Anne: „Op het aantal banen heb ik niet gelet. Je kan wel een studie doen waar veel werk in is, maar als het je niet bevalt, kom je er ook niet." Esmée Lippens (havo-5) kan zich daar wel in vinden. Alleen ziet zij de toekomst een stuk minder roos kleurig in. Ze wil Sociaal Pedagogi sche Hulpverlening in Tilburg gaan studeren. „Mijn moeder werkt ook in die sector en moet nu solliciteren voor een baan. Daar wordt flink bezuinigd, dus daarom twijfel ik wel eens aan mijn studie. Er is zó weinig werk Ik wil deze studie wel heel graag en dat is heel belangrijk. Ik ken ie mand die al vier studies heeft ge daan. Hij heeft zelfs rechten gestu deerd, maar werkt nu als kok." Dat er zoveel twijfelaars rondlo pen, ligt volgens Sandra Koevoets ook aan de middelbare school. Na de havo gaat ze International Busi ness and Languages in Vlissingen studeren. „Ik vind dat we weinig begeleiding vanuit school krijgen. Nu moeten we naar open dagen, een verslag schrijven en dan is het wel goed." Anne valt haar bij: „We krijgen wel eens cijfers van Else vier te zien in de klas. 'Deze uni versiteit scoort dit cijfer en deze dat cijfer'. Daar héb je niets aan." Toch denkt ook Sandra dat ze over vier, vijfjaar kans maakt op een mooie job. „International Business and Languages is een brede studie, dus ik kan veel kanten op. Hope lijk trekt de economie straks weer aan. Dat vindt bijna iedereen weer werk." HEIKANT - Mark Zwartelé uit Hei kant loopt vaak door de bossen van het waterwingebied bij Sint Jansteen. Hij woont er vlakbij. Een week geleden zag hij een dier dat hij nog nooit het gezien. Nieuwsgierig geworden raad pleegde hij internet. Al snel kwam hij erachter dat het om een Chinese munt jak moest gaan. Zwartelé waarschuwde Mare Buy- se uit Hulst, vrijwilliger van na- tuurvereniging De Steltkluut. Via de website waarneming.nl maak te Buyse 'de vondst' vervolgens wereldkundig. „Ik heb nadien verschillende men sen gesproken die het dier ook hebben gezien", vertelt Zwartelé. „De munt jak scharrelt hier ver moedelijk al langer rond, want er zijn al waarnemingen van een week of drie, vier geleden." Sinds vorige week vrijdag heeft Zwar telé de muntjak niet meer gezien. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat die niet meer ergens in het wa terwingebied van Sint Jansteen zit." Zwartelé was verrast een onbe kend dier min of meer in zijn ach tertuin aan te treffen. Buyse is minder verrast. Hij weet als na tuurliefhebber uit jarenlange erva ring dat diersoorten komen en gaan. „Reeën zijn hier in de acht tiende eeuw zo goed als uitge roeid. Mensen keken toen anders tegen wild aan. Als ze iets eet baars als een ree zagen, lag dat al snel op hun bord. Legaal of ille gaal." Inmiddels zijn reeën in Zeeuws- Vlaanderen weer gemeengoed, volgens Buyse dankzij de Bel gische familie Bekaert. Die zetten jaren geleden reeën uit op haar landgoed Het Groot Eiland tussen Thuis heb ik gelijk via internet opge zocht welk dier het was, ik had er nog nooit één gezien Hulst en Axel. Buyse: „Tegelijker tijd verrezen daar torens om erop te jagen." Tachtig tot honderd reeën zitten er nu op en rond Het Groot Ei land, vermoedt Buyse. 'Vele tien tallen' zijn er volgens hem bij Axel, in natuurgebied Smitsschor- re. „En daarbuiten zijn er, ver spreid over de streek, nog vijftig, zestig." Buyse velt geen oordeel over de te rugkeer van reeën, zoals hij dat ook niet doet over de opmars van de vos. Het gebeurt 'gewoon'. „Omdat er anders wordt gedacht over wilde dieren, over jacht. Men sen hoeven niet meer elk wild dier op hun bord te hebben. Er is genoeg te eten." Dat er voor het eerst een Chinese muntjak in Zeeuws-Vlaanderen is gesignaleerd, ook de allereerste in Zeeland voorzover bekend, doet Buyse dan ook niet zoveel. „Ja, het is een exoot, een dier dat hier van oorsprong niet thuis hoort Reeën en vossen komen hier al van oudsher voor. Dat is wel een verschil." Of de kleine, uit Zuidoost-Azië af komstige hertachtige een aan winst is of juist een bedreiging vormt, durft Buyse niet te zeggen. „Exoten hebben mijn belangstel ling niet." Het is toch goed dat Buyse de muntjak op www.waarneming.nl heeft gemeld. Bij de zoogdieren vereniging in Nijmegen gaan dan direct alarmbellen af Dat staat in het programma van de PvdA Sluis voor de komende .gemeenteraadsverkiezingen. De sociaal-democraten willen daarnaast dat er een visie komt op taken die het Rijk nu overhevelt naar gemeenten, zoals jeugdzorg, participatiewet en AWBZ. Daar bij gaat de PvdA uit van zelfredza- me burgers, met een dienstverle nende overheid. Die moet wel zor gen voor een vangnet voor men sen die dat nodig hebben. Bezuinigen kan door kritisch naar de eigen organisatie te kijken, zo als naar huisvesting en inhuur van externen. Ook gebruik van nieuwe media en digitalisering leiden tot besparingen. De PvdA ziet niets in een gemeen telijke herindeling, maar wil wel dat Sluis meer gaat samenwerken. Daarbij gaat de blik nadrukkelijk naar Vlaanderen, want 'Zeeuws- Vlaanderen hoort qua regio veel 'meer bij Oost- en West-Vlaande ren dan bij Zeeland'. De Sluise PvdA gaat daarom in overleg met de Vlaamse 'collega's' van SPa. De sociaaldemocraten willen meer investeren in opsporings ambtenaren, die, onder meer, woonoverlast en alcoholmisbruik onder jongeren moeten opsporen en aanpakken. Verder is in het programma opge nomen dat belastingverhogingen het inflatiecijfer niet te boven gaan, het centrum van Sluis auto vrij wordt en MBO'ers een ov-kaart krijgen. Openbaar ver voer voor ouderen blijft gratis en parkeren aan de kust moet beter worden, vindt de PvdA. De partij vindt één basisschool per kern ge noeg en hoopt dat onderwijskoe- pels Scoba en Escalda fuseren. Re- creatienatuur krijgt de ruimte langs de kust, maar voor intensie ve veehouderij is geen plaats. MIDDELBURG - Tegen een 53-jarige Terneuzenaar is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor een poging tot doodslag op een 35-jarige plaatsgenoot een celstraf van drie jaar waarvan een jaar voorwaardelijk geëist. Ook zou de man elfhonderd euro schadever goeding moeten betalen. Begin mei begonnen de honden van de Terneuzenaar en de hond van het latere slachtoffer te vech ten. Hissen de mannen ontstond even later een worsteling. Daarbij werd een mes gebruikt. De Ter neuzenaar zei dat het latere slacht offer hem met een mes te lijf was gegaan en dat de man bij een po ging dat mes te ontfutselen ge wond moest zijn geraakt. Het slachtoffer verklaarde echter dat de Terneuzenaar hem zonder aan leiding had aangevallen. Uitspraak 6 februari. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor Statistiek (CBS) en uitkeringsinstantie UWV. Het aantal Zeeuwen met een werk loosheidsuitkering is in december met 380 toegenomen tot 8179. Het aantal werkzoekenden in Zeeland bedraagt nu 11.181. Naast WW'ers zijn dat bijstandsgerechtigden en schoolverlaters. Terneuzen telt al les bij elkaar opgeteld de meeste werkzoekenden: 1937- Daarvan zijn er 212 jonger dan 27 jaar. Uitkeringsinstantie UWV wijt de stijging in Zeeland aan seizoensin vloeden. In de horeca (plus 75) en de uitzendbranche (plus 80) is tij delijk minder werk voorhanden. Dat geldt ook voor de sector me- taal-electro. Veel mensen in de bouw, de zorg- en welzijnssector en de zakelijke en financiële dienstverlening verloren hun baan. Relatief goed ging het in de voe dingsmiddelenindustrie en han del in bouwmaterialen. In vergelij king met een jaar eerder is het aantal WW'ers in Zeeland in 2013 met 26 procent gegroeid. Schou- wen-Duiveland noteerde de hoog ste stijging: met 50 procent tot 758. Andere stijgers: Kapelle (plus 45 procent naar 209) en Borsele (plus 32 procent naar 446). In Mid delburg steeg het aantal uitkerin gen met 19 procent naar 1096. Vlis singen spande de kroon met 1340 uitkeringen (plus 237)- Van de 11.181 werkzoekende Zeeuwen zijn er 1398 jonger dan 27 jaar. door Bob Maes In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: studiekeuze i Esmee i Anne I Sandra Munt j ak doet alarmbellen geli j k rinkelen door Harmen van der Werf Mark Zwartelé, Heikant door Martijn de Koning OOSTBURC - De gemeente Sluis moet een breedgedragen 'Plan van de Arbeid' opstellen. Een door alle betrokkenen gedragen visie moet leiden tot meer werk en betere ver houdingen op de arbeidsmarkt in de regio. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Steeds meer Zeeuw en belanden in de WW, al blijft het de regio met de laagste werkloos heid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64