Pakkans Dauwendaele-groep zit voor een deel vast Axelaar John Smidt gemarteld en daarna met messteken vermoord Kape"eBa ZEELAND 23 commentaar over treinkaping Tbs moordenaar weduwe Serné jaar verlengd Kamer wil weten wie oordelen WONINGINBRAKEN IN ZEELAND Zeeland. Weydema is ook te spre ken over de inzet van andere Zeeuwse gemeenten om iets te doen aan het terugdringen van in braken. „Overal lopen er projec ten." Wat hem wel opvalt, is dat nog heel wat slachtoffers van inbra ken vaak niet weten wat er is ver dwenen na een inbraak. „We heb ben bij inbrekers spullen gevon den die we niet kunnen terugge ven omdat niemand aangifte MIDDELBURG - Het lijkt erop dat de enorme toename van het aantal inbraken in Middelburg een halt is toegeroepen, aldus een voor zichtige politiechef Ronald Wey dema. Dat komt omdat een aantal verdachten is aangehouden dat verantwoordelijk wordt gehou den voor die toename in een jaar tijd van 188 naar 251. De enorme toename wordt voor een deel op het conto geschreven van een groep jongeren die be- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de tbs met dwangverpleging, die een 29-jarige inwoner van Sint Philips- land in 2003 - naast een celstraf van vier jaar - werd opgelegd, met één jaar verlengd. In die tijd kan er worden gewerkt aan een eventuele voorwaardelij ke beëindiging van de tbs. De man woont inmiddels buiten de kliniek en heeft een fulltime baan. De Fliplander werd destijds ver oordeeld voor verkrachting en doodslag van zijn toen 80-jarige achterbuurvrouw mevrouw J. Ser- né-Dooms. kend staat als de Dauwendaele- groep. Die groep bestaat lang niet alleen uit jongeren uit die Middel burgse wijk, noch legt die groep zich toe op inbreken in alleen die wijk. Maar die groep zorgt wel voor heel wat problemen. Niet alleen de politie is actief om iets te ondernemen tegen die groep. Ook de gemeente doet dat, zo zegt de politiechef die de ver antwoordelijkheid draagt over de agenten die operationeel zijn in deed van vermissing." Hij pleit er ook voor dat inwoners waardevol le spullen fotograferen en serie nummers noteren zodat na een in braak het makkelijker is om aan te tonen wat er is verdwenen. Weydema ziet niet alleen een for se toename van inbraken in Mid delburg. Ook de woonplaatsen die liggen langs de A58 en de A59 is het afgelopen jaar flink ingebro ken. „Door verdachten die snel weer weg willen." Het lichaam van de Axelaar werd die ochtend gevonden in een dro ge sloot bij de Vissersverkorting nabij Westdorpe. Twee verdach ten (32 en 35) uit Axel hebben hem eerder die nacht overvallen in het parkje bij de Eisenhouwer- laan in Axel waar Smidt zijn hond je uitliet. De twee hebben, aldus de officier, hem daar mishandeld en het bloedende slachtoffer ver volgens meegenomen naar zijn auto, die daar stond en hem in de kofferbak gestopt. Vervolgens zijn ze tweemaal gestopt en hebben hem zwaar mishandeld zodat hij de code van zijn pinpas zou zeg gen. Daarbij hebben ze zijn vin- Verdachten hebben vingers en armen van Smidt over- strekt en hem, aldus de offi cier, een oor afgesneden. gers en armen overstrekt aldus de officier. „En ze hebben een oor af gesneden." Daarna hebben ze hem, bij de Vissersverkorting, met zeventien messteken in hart en longen om het leven gebracht, vertélde de officier. Vervolgens braken de twee in, in de woning van Smidt en hebben ze gepro beerd geld te pinnen met zijn pas. De beide verdachten en hun raadslieden waren gisteren niet aanwezig bij de tussentijdse zit ting van de rechtbank. De ver dachten staan op 14 en 15 april daadwerkelijk terecht. Dan gaat de officier verder in op het onder zoek naar de dood van de Axelaar. Het kabinet liet vlak voor de kerst weten dat het laat onderzoeken wat is gebeurd tijdens de treinka ping. De Kamer nam eerder geen genoegen met antwoorden op vra gen naar aanleiding vari de bevin dingen van freelance-journalist Jan Beckers uit Vlissingen en ex-kaper Junus Ririmasse. Zij beweren dat mariniers bij de bevrijdingsactie Zuid-Molukse kapers hebben geëxecuteerd. Vier kapers zouden zijn gedood met schoten door het hoofd. Volgens de officiële lezing zijn alle kapers en twee gijzelaars omgekomen door het spervuur op de trein. Behalve archiefonderzoek raadpleegt het kabinet militair-his torici en juristen. Het Nederlands Forensisch Instituut beoordeelt au topsierapporten. SP en PvdA dron gen er donderdag op aan dat het ka binet zo snel mogelijk laat weten welke deskundigen zich erover bui gen. Voor de zomer moet het rap port klaar zijn. BIJ NADER INZIEN In de Podiumagenda van de Uit- gids van gisteren stond een fou tief aanvangstijdstip vermeld voor het optreden van de Bonnie Raitt Tribüteband. De band treedt vanavond op in strandpa viljoen de Panta Rhei in Vlissin gen, aanvang 21.30 uur en niet al om 17.00 uur. Politiechef Ronald Wey dema is terecht blij met de goede interac tie tussen burgers en zijn agenten. In Zeeland wor den tientallen inbrekers gepakt dankzij tips. Dat beetje hulp kan de politie heel goed gebrui ken. Want Weydema mag dan trots zijn, het aantal inbreken in Zeeland stijgt wel. Die trend moet koste wat kost worden ge keerd. Dus wil de politie meer steun van de bevolking. Alle re gisters worden bespeeld. Bur gers worden nadrukkelijk uitge nodigd wat eerder het alarm nummer 112 te draaien als er een vermoeden is van onraad. En de politie wijst op Burger- net. Dit alarmerings- en tipnet wordt ook nog lang niet ten vol le benut. Er is dus werk aan de winkel. Zonder van Zeeland een angstig land te maken waar iedereen iedereen wan trouwt en waar je al de politie achter je aan krijgt als je alleen maar in je jas wegduikt tegen de kou, kan er nog heel wat worden gedaan om het inbre kers lastig te maken. Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Sch.-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Borsele Goes Vlissingen f 150 200 250 H 2012 aantal III 2013 inbraken VRIJDAG 24 JANUARI 2014 door Emile Calon MIDDELBURG - De 86-jarige Axelaar John Smidt is in de nacht van 22 op 23 oktober 2012 gemarteld en daarna vermoord, zo blijkt uit de aanklacht die officier van justitie Janneke de Smet gisteren bekend maakte. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil van minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie) precies weten wie hij raadpleegt over de ontknoping van de treinkaping bij De Punt op 11 juni 1977.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63