Versnippering bij de Zeeuwse oorlogsmusea Oost-Vlaamse zender AVS nu in heel Zeeland Nieuwe mbo-opleiding aquacultuur bij Edudelta I 1 Pleidooi voor een lawaaicoupé Politiechef vindt het buitenge woon dat zoveel mensen helpen om inbrekers te pakken 22 ZEELAND WONINGINBRAKEN De Boshoek Vekabo Camping van het jaar vrijdag EP Ik zit gemiddeld zeven uur per week in de trein. Het is een ideaal toevluchts oord om te lezen dan wel te werken aan mijn nieuwe ro man of een column. Hoewel ik het zeer op prijs stel als het enigszins stil is in mijn coupé, weiger ik pertinent om in de stiltecoupé te plaats te ne men. Dat komt omdat de NS het-helemaal verkeerd begre pen heeft. Mijn ervaring is dat het meren deel van de Nederlandse bevol king voortreffelijk in staat is om zijn gemak te houden in de trein. Men leest een beetje, praat sotto voce of koekeloert naar het vaderlandse land schap. Er zijn echter twee duidelijk te definiëren bevolkingsgroepen die nooit in staat blijken de rust van de rest van de reizi gers te respecteren: mensen met kinderen en in groepsver band reizende dames van mid delbare leeftijd. Mensen met kinderen lijken zelf vaak al niet meer te horen wat een waanzinnige herrie hun kroost produceert, en zelf doen ze niet voor hun kids on der met hun schedelsplijtende gekeuvel over tepelkloven, bek keninstabiliteit of de perfecte middelbare school. De menopauzale dames in groepsverband zitten vaak in de trein als ze op weg zijn om 'een stukje te shoppen'. De ge sprekken gaan over de nieuw ste legging van de Miss Etam, die leuke vestjes van de HEMA of die gezellig kaarsjes van Xe- nos. Hun opwinding hierover steken ze niet onder stoelen of banken, of, om preciezer te zijn: steken ze bij voorkeur diep in de gehoorgang van hun medereizigers. Zonder deze twee groepen mensen zou de hele trein een stiltecoupé zijn! Ik pleit er daarom voor om de stiltecoupé om te dopen tot la waaicoupé, waar alle mensen met kinderen alsmede alle groe pen dames van middelbare leef tijd naar hartenlust hun ge kweel kunnen voortbrengen, de rest van de trein in weldadi ge rust achterlatend. PS: Misschien kan een goede ontwerper alvast een logootje ontwerpen? Het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp heeft zich aangeslo ten bij de grote landelijke oorlogs musea en herinneringscentra. En de overige vijf Zeeuwse musea proberen elkaar samen met Zeeuwse bevrijdingscomités te vinden in de Stichting Slag om de Schelde die zich vandaag met een persconferentie in Axel presen teert. Daartussen staan de provin cie en de stichting Cultureel Er- goed Zeeland die proberen alle herdenkingsactiviteiten die dit Tot nu toe was de zender, die al ja ren nauw samenwerkt met de Zeeuws-Vlaamse TV (ZVT), al leen analoog te ontvangen in Zeeuws-Vlaanderen. AVS is nu te vinden op kanaal 110 en is voortaan in heel Zeeland te zien. De zender besteedt in de dagelijk se uitzendingen wekelijks ver schillende keren aandacht aan het jaar in Zeeland worden gehouden te coördineren. De versnippering maakt dat er niet gemakkelijker op, maar zoals van de kant van de provincie gezegd wordt: Als je al lemaal hetzelfde wil, namelijk her denkingsactiviteiten organiseren, moet je daar wel uit komen. Het Bevrijdingsmuseum Zeeland is gevraagd deel uit te maken van de stichting Musea en Herinne ringscentra 40-45. Zij ziet daarin landelijke erkenning en de moge lijkheid het Zeeuwse museum in heel Nederland op de kaart te zet ten. De nieuwe stichting kan wel hulp en ondersteuning krijgen vanuit Nieuwdorp. nieuws uit Zeeuws-Vlaanderen. Oprichter en coördinator Bertram De Coninck reageerde gisteren en thousiast op de uitbreiding van het zendgebied. „Dit biedt onge kende mogelijkheden. Zonder Omroep Zeeland in de wielen te rijden, zullen we vooral meer aan dacht besteden aan culturele en toeristische onderwerpen." Hij ziet kansen voor nauwere samen werking met OZ. AVS is van plan ook veel aandacht te besteden aan de viering van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft de afgelopen zes maanden 36 inbrekers op heterdaad kunnen aanhouden omdat de agenten ge tipt werden door inwoners. Poli tiechef Ronald Weydema is 'onge looflijk trots' dat de Zeeuwse in woners zo alert zijn en de politie zo helpen bij het voorkomen van inbraken en het aanhouden van verdachten. Sinds een half jaar vraagt de poli tie bij herhaling aan de inwoners om hulp bij het keren van de in- braakgolf omdat de politie infor matie nodig heeft om verdachten aan te kunnen houden. Bij inbra ken zijn tips zeer welkom omdat een deel van de daders zeer mo biel is en heel moeilijk is op te sporen. „Dan helpt het gigantisch als zulke mensen op* heterdaad kunnen worden betrapt." Verschillende politiemensen heb ben de afgelopen tijd ook bena drukt dat bij een vermoeden van onraad zonder problemen het al gemene alarmnummer 112 gebeld kan worden. Ook als mensen geen concreet misdrijf zien maar wel vermoeden dat iemand niet in hun wijk thuishoort en minder nobele bedoelingen heeft. Weydema erkent dat deze vorm van burgerparticipatie, waarbij zo veel verdachten zijn aangehouden dankzij tips vanuit de bevolking, SEROOSKERKE - Camping dé Bos hoek in Serooskerke (W) is de winnaar van de verkiezing 'Veka bo Camping van het Jaar 2014'. Ve kabo, de vereniging voor charman te plattelandsaccommodaties, or ganiseert jaarlijks deze verkie zing, waarbij 7 regionale win naars strijden om de landelijke ti tel. Een jury heeft uit de bijdra gen van de gasten per regio een genomineerde gekozen. Minicam- ping de Boshoek van de familie Van de Putte in het Zeeuwse Serooskerke (Walcheren), is een sfeervolle boerderijcamping met 25 plaatsen. De camping ligt deels in een hoogstamfruitboomgaard. heel bijzonder is. In andere poli- tiegebieden zijn zulke cijfers niet bekend. Maar de politiechef bena drukt ook dat dit nog maar het be gin is en dat die samenwerking tussen inwoners en de politie nog veel beter kan. Zo wijst hij erop dat tot nu toe nog maar 4,5 pro cent van de inwoners zich heeft aangemeld bij Burgernet. Dat communicatiemiddel, waarbij mensen informatie krijgen over bijvoorbeeld een vluchtauto, wordt meer en meer ingezet. Ook geeft de politie via dat middel steeds meer details over het signa lement van verdachten. „Zodat er Bij inbraken zijn tips zeer welkom omdat een deel van de daders zeer mobiel is heel gericht kan worden gehol pen." De politiechef nodigt de in woners van Zeeland dan ook mas saal uit om ook mee te doen aan Burgernet. Ondanks de vele aanhoudingen is het aantal inbraken in woningen het afgelopen jaar gestegen. Van 1367 in 2012 naar 1504 het afgelo pen jaar. Die toename is bijzonder omdat het aantal inbraken in andere re gio's daalt. Zo nam het in West-Brabant af van 1288 naar 1188. Weydema heeft geen verkla ring voor de stijging. Wel wijst hij erop dat in Zeeland heel wat vakantiewoningen staan die een deel van het jaar onbeheerd zijn. Hij weet ook dat er vier categorie ën inbrekers zijn die ook in het Zeeuwse toeslaan. Dat zijn om te beginnen 'kansarmen' die op het criminele pad gaan om te verdie nen. Daarnaast beroepscrimine len die op die manier aan de kost komen. Verder criminele groepen en het mobiel banditisme. Met die laatste groep wordt onder an der gedoeld op rondtrekkende groepen uit bijvoorbeeld Oost-Eu ropa. Volgens Weydema komen de meeste inbrekers die in Zee land toeslaan 'uit de eigen omge ving'. Woordvoerder Alwin Don bena drukt ook dat mensen heel veel zelf kunnen doen om te voorko men dat ze slachtoffer worden van een inbraak. Om te beginnen goed hang- en sluitwerk monte ren en er ook gebruik van maken. Ook als mensen even weg gaan ra men en deuren sluiten, een licht laten branden, en geen ladders en andere materiaal laten rondslinge ren waarvan inbrekers gebruik kunnen maken. De driejarige beroepsopleiding is gericht op kwaliteit van water en voedsel, duurzame visserij, kweek van zilte groentén, algen en wie ren, gecombineerd met verkoop, logistiek en planning. „Je hart moet sneller gaan kloppen van een zoutwateraquarium", zegt re giodirecteur Jeroen van Drie. Edudelta wil minimaal tien stu denten aantrekken, ook van bui- ten de provincie. De school meent met de nieuwe opleiding te voorzien in een behoefte van bedrijven. „De algenkweek is een hele nieuwe markt. Daar heb je mensen voor nodig met kennis van die specifieke producten en van de strenge eisen." Afgestudeerden kunnen onder zoeksmedewerker worden, of ver zorger van zoutwater aquaria, na- tuurgids, waterbeheerder of mede werker in de sport visserij. Edudelta werkt voor deze oplei ding samen met de HZ in Vlissin- gen. Mbo'ers kunnen doorstro men naar de hbo-studie Aquati- sche Ecotechnologie van de HZ. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Er dreigt versnippe ring te ontstaan tussen de verschil lende Zeeuwse oorlogsmusea. TERNEUZEN - Delta TV heeft gister middag de regionale Oost-Vlaamse zender AVS (Cent) toegevoegd aan het pakket digitale televisiezenders. 36 Inbrekers gepakt dankzij tips inwoners door Emile Calon Politiechef Ronald Weydema door Cornelleke Blok GOES - Het Edudelta College in Goes begint komend studiejaar met de nieuwe mbo 4-opleiding Aquacultuur Business.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62