'Johantje' Berrevoets deed met zijn fotografie veel mensen plezier EO focust week lang op herdenken watersnood 66 Het zou in principe een incident moeten zijn, maar het komt voor 66 Thuis heb ik gelijk via internet opge zocht welk dier het was, ik had er nog nooit één gezien 26 BEVELANDEN en THOLEN ]e bent je kliko kwijt. Gestolen? Of opgeslokt door de vuilniswagen? Dat laatste komt meer dan eens voor. Exotisch hertje voor het eerst in Zeeland gesignaleerd in bossen van waterwingebied Sint Jansteen. COES - Goesenaar Peter van Mosse- velde keek deze week raar op toen hij zijn geleegde kliko weer van de straat wilde halen. De contai ner bleek nergens meer te beken nen. Nadat hij er een bericht over op internet plaatste, werd door verschillende mensen geopperd dat hij misschien is 'opgeslokt' door de vuilniswagen. Hoewel niemand de bak van Van Mossevelde daadwerkelijk in de auto heeft zien verdwijnen, is dat zeker niet uitgesloten, zegt wet houder Loes Meeuwisse. „Het zou een incident moeten zijn, maar het komt voor." Volgens haar doet het fenomeen zich vooral voor bij de zogeheten zijladers. „Een poos je terug was er een probleem met de afstelling van de tilarm. Toen is er een aantal containers in de vuilnisauto verdwenen. Het kan gebeuren bij te zwaar geladen kli- ko's." Meestal ziet de chauffeur wel dat de arm 'leeg' terugkomt en maakt hij daar melding van bij de gemeentelijke afdeling. Daarbij wordt de straat genoteerd. Belt een bewoner uit die straat vervol gens dat zijn of haar kliko kwijt is, dan is één plus één twee en krijgt de bewoner een nieuwe. Maar soms blijft die melding uit, bijvoorbeeld als de chauffeur het zelf ook niet heeft gemerkt. Het is overigens niet mogelijk de contai ner ter plekke uit de vuilniswa gen te halen, aangezien die. wordt samengeperst, weet Meeuwisse. Ze wist gisteren nog niet of er melding is gemaakt van een opge slokte container in de straat van Van Mossevelde. „Zo niet, dan zul len we wel ons best doen om uit te zoeken wat er mee is gebeurd." Kliko's zijn namelijk ook fraude gevoelig. In de regel moet van een zoekgeraakte of gestolen contai ner aangifte worden gedaan bij de politie of hij moet worden geregis treerd op de website verlorenofge- vonden.nl voordat er een nieuwe wordt verstrekt. Het Goese 'kliko-mysterie' leidt op internet tot een levendige dis cussie. Zo zijn er mensen uit de gemeente Goes die melden dat het hen ook wel eens is overko men. De gemeente Bergen op Zoom zou zelfs een keer een boe te hebben opgelegd wegens het kwijtmaken v^n de kliko terwijl de vuilniswagen hem had opge slokt. Dat was echter wel gezien door een getuige. Het blijkt in veel gemeenten voor te komen dat kliko's worden opgeslokt. Goesenaar Van Mossevelde tast vooralsnog in het duister over het lot van zijn kliko, maar heeft in middels al wel een nieuwe toege zegd gekregen. Er heeft zich ook nog niemand gemeld die per on geluk de verkeerde bak heeft mee genomen. HEIKANT - Mark Zwartelé uit Hei kant loopt vaak door de bossen van het waterwingebied bij Sint Jansteen. Hij woont er vlakbij. Een week geleden zag hij een dier dat hij nog nooit het gezien. Nieuwsgierig geworden raad pleegde hij internet. Al snel kwam hij erachter dat het om een Chinese muntjak moest gaan. Zwartelé waarschuwde Mare Buy- se uit Hulst, vrijwilliger van na- tuurvereniging De Steltkluut. Via de website waarneming.nl maak te Buyse 'de vondst' vervolgens wereldkundig. „Ik heb nadien verschillende men sen gesproken die het dier ook hebben gezien", vertelt Zwartelé. „De muntjak scharrelt hier ver moedelijk al langer rond, want er zijn al waarnemingen van een week of drie, vier geleden." Sinds vorige week vrijdag heeft Zwar telé de muntjak niet meer gezien. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat die niet meer ergens in het wa terwingebied van Sint Jansteen zit." Zwartelé was verrast een onbe kend dier min of meer in zijn ach tertuin aan te treffen. Buyse is minder verrast. Hij weet als na tuurliefhebber uit jarenlange erva ring dat diersoorten komen en gaan. „Reeën zijn hier in de acht tiende eeuw zo goed als uitge roeid. Mensen keken toen anders tegen wild aan. Als ze iets eet baars als een ree zagen, lag dat al snel op hun bord. Legaal of ille gaal." Inmiddels zijn reeën in Zeeuws- Vlaanderen weer gemeengoed, volgens Buyse dankzij de Bel gische familie Bekaert. Die zetten jaren geleden reeën uit op haar landgoed Het Groot Eiland tussen Hulst en Axel. Buyse: „Tegelijker tijd verrezen daar torens om erop te jagen." Tachtig tot honderd reeën zitten er nu op en rond Het Groot Ei land, vermoedt Buyse. 'Vele tien tallen' zijn er volgens hem bij Axel, in natuurgebied Smitsschor- re. „En daarbuiten zijn er, ver spreid over de streek, nog vijftig, zestig." Buyse velt geen oordeel over de te rugkeer van reeën, zoals hij dat ook niet doet over de opmars van de vos. Het gebeurt 'gewoon'. „Omdat er anders wordt gedacht over wilde dieren, over jacht. Men sen hoeven niet meer elk wild dier op hun bord te hebben. Er is genoeg te eten." Dat er voor het eerst een Chinese muntjak iri Zeeuws-Vlaanderen is gesignaleerd, ook de allereerste in Zeeland voorzover bekend, doet Buyse dan ook niet zoveel. „Ja, het is een exoot, een dier dat hier van oorsprong niet thuis hoort. Reeën en vossen komen hier al van oudsher voor. Dat is wel een verschil." Of de kleine, uit Zuidoost-Azië af komstige hertachtige een aan winst is of juist een bedreiging vormt, durft Buyse niet te zeggen. „Exoten hebben mijn belangstel ling niet." Het is toch goed dat Buyse de muntjak op www.waarneming.nl heeft gemeld. Bij de zoogdieren vereniging in Nijmegen gaan dan direct alarmbellen af. ZIERIKZEE - Hij kon soms net zo blij zijn als de jubilaris die hij moest fotograferen. „Zo'n man is ontzettend trots dat 'ie een keer in de krant komt", zei de gisteren op 85-jarige leeftijd overleden Zie- rikzeese fotograaf Johan Berre voets 25 jaar geleden in een vraag gesprek met de PZC. „En dan ben ik hartstikke blij dat ik dat kan doen. Het is misschien een vlakke soort fotografie, maar je doet er wel een heleboel mensen een hoop plezier mee." Johan Dingeman Cornelis Berre voets - vrienden noemden hem liefkozend Johantje - was een BN' er op Schouwen-Duiveland. Waar hij verscheen met zijn jovia le kuif, tuinkabouterbaard, bor- stelwenkbrauwen en zijn onaf scheidelijke knickerbocker was iets bijzonders aan de hand. Vrolij ke of minder vrolijke gebeurtenis sen. Berrevoets legde ze vast voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, de PZC, Ons Eiland en een enkele keer voor landelijke media. Acht tien jaar lang. Creatief kwam hij vooral aan zijn trekken met portretten en land schapsfoto's. Regionale persfotografie vergt eni ge terughoudendheid. Berrevoets' uitgangspunt was de mensen die hij fotografeerde in hun waarde te laten. Dus de foto van de vrouw van de jubilaris die door de zo juist geschonken tuinstoel zakte, leverde hij niet in. Berrevoets wil de niemand belachelijk maken. De duizenden negatieven die Ber revoets op Schouwen-Duiveland heeft gemaakt, hebben een veilige plek gevonden in het gemeentear chief. Ze documenteren een tijd perk op het eiland. Johan Berrevoets wordt dinsdag in Zierikzee begraven. Daarvoor zijn opnames gemaakt van verhalen in het Oral History Project met verhalen van nabe staanden en van het dna-project waarbij getracht wordt niet-geï- dentificeerde rampslachtoffers hun naam terug te geven. De EO doet in dit vorm van een do- cusoap met Mina Verton, Freek Cats en Jaap Schoof, nabestaan den en tevens betrokkenen bij het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Verder komt in deze uit zendingen elke dag een thema aan de orde dat betrekking heeft op het leven aan en met het wa ter. Zo worden met medewerking van theatergroep De Rederijkers handelsverleden en scheepvaart van Zierikzee belicht. Ook is er een gesprek met predi kant Michiel de Zeeuw over hoe de kerk meer open zou kunnen staan voor mensen. Mosselschip- per Ben Schot vertelt over zijn werk, evenals beeldend kunstena res Inge de Groot, die schilderij- lijsten maakt met hout dat ze aan het strand vindt. Oud-mossel- schipper Wim Schot gaat langs plaatsen in het toenmalige ramp gebied waar hij in 1953 mensen heeft gered. De laatste uitzending in deze se rie gaat over de herdenking in Ou- werkerk waar zaterdag 1 februari een krans wordt gelegd voor de niet - geïdentificeerde slachtoffers. Kliko soms 'opgeslokt' Muntjak doet alarmbellen elijk rinkelen door Luc Oggel Wethouder Loes Meeuwisse door Harmen van der Werf Mark Zwartelé, Heikant NECROLOGIE door Ben Jansen Johan Berrevoets 1928-2014 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder de titel De Week van de Herdenking besteedt de EO televisie vanaf dinsdag 28 januari tot en met zaterdag 1 februari da gelijks om 17.00 uur gedurende vijf minuten aandacht aan de wa tersnoodramp van 1953.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58