Basisschool De Poel heeft nog 6 leerlingen Vlissinger moet cel in voor overval Leerlingen geven zelf gymles BIJLEVELD 24 BEVELANDEN en THOLEN AQUACULTUUR Schelpdieren kweken op het land wordt commercieel pas interessant als minder techniek nodig is. Barokconcert in huiskamer van 'De Avelingf Rechter verlengt tbs van dader moord op Serné Sinds de sluiting van deze school bekend werd in juni 2012, hebben de meeste ouders fiun kinderen op een andere school onderge bracht. De Poel sluit definitief op 1 augustus van dit jaar. De Poel zou net zoals De Octopus in Nieuwdorp vorig jaar al dicht zijn, maar De Poel kreeg nog een jaar respijt van het gemeentebe stuur van Borsele, toen nog het bevoegd gezag van de openbare scholen. „Een uitsterfconstructie bleek niet haalbaar. Op een gege ven moment zaten er nog slechts vijf kinderen in de groepen 1 tot en met 4. De school zou zwaar on der de opheffingsnorm van 23 te recht komen", zegt wethouder Ad Schenk. Ouders kregen het afgelopen jaar ruim de gelegenheid een oplos sing voor hun kind te zoeken. Even werd nog het idee geopperd om net zoals in Ellewoutsdijk een schoolbusje te laten rijden maar daar was in het dorp vrijwel geen animo voor. Dat De Poel nog slechts zes leer lingen telt, toont volgens Schenk aan dat de ouders inmiddels zelf een oplossing hebben gevonden. Op de Poel zaten het vorige schooljaar nog twintig leerlingen. ,,'s-Heer Abtskerke ligt dan ook in de nabijheid van scholen in Goes, Nisse en 's-Gravenpolder. Dan is het voor ouders makkelijker een andere school voor hun kind te vinden." Stichting Omnisscholen, die op 1 januari 2013 het bestuur van de openbare scholen heeft overgeno men van de gemeente, kondigt in een brief aan de gemeenteraad for meel de opheffing van De Poel per 1 augustus 2014 aan. Een algemeen criterium volgens de Wet op het primair onderwijs is nog, dat zich binnen tien kilo meter van een te sluiten school een openbare school bevindt. Dat is het geval in 's-Heer Abtskerke. De medezeggenschapsraad van De Linden (waaronder De Poel of ficieel valt) stemt in met de slui ting. ISAAC BEECKMAN ACADEMIE ZIERIKZEE - Ab Weegenaar, fagot- tist en Sander van den Houten, or ganist en klavecinist, geven vrij dagavond 31 januari een concert met barokmuziek in de huiska mer van het monumentale pand De Aveling in Zierikzee. Deze twee musici hebben een zeer uit gebreid repertoire opgebouwd aan stukken die ze samen op con certen kunnen spelen. Bij het con cert in De Aveling zijn werken te beluisteren van onder meer: J. S. Bach, J.L. Krebs, B. Marcello en L. Merci. Gezien de grote belangstel ling bij een eerder optreden zijn twee optredens gepland om 19.30 uur en 21.00 uur. YERSEKE - Op verzilte landbouw gronden in Zeeland kunnen in de toekomst in de open lucht op commerciële wijze schelpdieren worden gekweekt als de kosten omlaag gaan. Die conclusie kan ge trokken worden na vijf jaar experi menten met schelpdierkweek op land in het project Zeeland Aqua- cultuur. In het project in de Yersekse Ol- zendepolder werkten mosselbe- drijven Roem van Yerseke en Prins Dingemanse samen met Stichting Zeeuwse Tong. Ze toon den aan dat het technisch en bio logisch gezien mogelijk is ba by-schelpdiertjes uit een broed- huis in zo'n twee jaar te laten groeien van vier millimeter tot het formaat schelp dat de consu ment aan wil treffen in de spa ghetti vongole. „Het is niet simpel, maar we wa ren zo ver dat we het onder de knie hadden", zegt Pieter Geijsen van Roem van Yerseke. Eén van de lastigste onderdelen van het proces was de algenkweek, nood zakelijk om de schelpdieren van voedsel te voorzien. „Voor zover we weten zijn we de enige die het voor elkaar hebben gekregen om in de open lucht algen te kwe ken", zegt Geijsen. Op het eerste oog ziet zo'n bassin met groene soep er simpel uit, maar het is een hele kunst om één soort alg te laten groeien zonder kunstma tig licht. „Toch is het gelukt. Zelfs onder het ijs groeiden de algen." Het produceren van de algen bleek het meest arbeidsintensief. „De achttien vijvers moeten elk om de acht tot twaalf weken wor den ververst. Ze zijn dan uitgeput en vervuild. Iedere week moesten twee van die vijvers worden leeg gepompt en met hogedrukspuit en luiwagen worden schoonge maakt." Ook het oogsten van de vijvers met tapijtschelpen is tijdrovend. De zandbodem waarin de diertjes leven moet met een waterstraal worden losgewoeld, zodat een pomp alles kan opzuigen. „In een machine worden de schelpen uit het zand gehaald en de langzame Schelpdierkweek op land is niet simpel, maar we hebben het kunstje onder de knie groeiers van de snelle groeiers ge scheiden. Ook de zagers die we hadden uitgezet om de bodemge steldheid te bevorderen worden apart gehouden." Geijsen denkt dat deze procedure is te vereen voudigen als de kweek op een gro tere schaal wordt uitgevoerd. Behalve mankracht kost de schelp dierteelt op het land ook veel energie. Om het systeem draaien de te houden is een klein arsenaal aan pompen nodig die vers water aanvoeren en water rondpompen tussen bio-filters, kweekvijvers en algenvijvers. De manier waarop de tapijtschel pen geweekt zijn bij Zeeland Aquacultuur blijkt in de praktijk te werken, maar Geijsen denkt dat schelpdierteelt voor een be drijfsmatige opschaling anders moet. De opbrengst van de schel pen - met zo'n tien kilo per vier kante meter kon jaarlijks zo'n 4000 kilo worden geoogst- staat volgens Geijsen 'in geen verhou ding' tot de hoge kosten die wor den gemaakt. Om schelpdieren op land te kweken, moet er veel minder techniek aan te pas ko men, denkt hij. „Je moet het veel meer samen met de natuur doen. In Plan Tureluur komt het zoute water vanzelf op. In Zeeland zijn nog veel meer verzilte gronden. Aan de andere kant van de dijk hebben we al die techniek ook niet nodig om schelpdieren te kweken, daar worden de mossels hooguit verplaatst." In het Kustlaboratorium bij Burghsluis wordt in de toekomst verder geëxperimenteerd met aquacultuur. „Wij willen de ken nis en ervaring die we opgedaan hebben inbrengen in dat project." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de tbs met dwangverpleging, die een 29-jarige inwoner van Sint- Philipsland in 2003 werd opge legd met één jaar verlengd. In die tijd kan er worden gewerkt aan een eventuele voorwaardelij ke beëindiging van de tbs. De man woont inmiddels buiten de kliniek en heeft een fulltime baan. De Fliplander werd destijds ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf en tbs voor verkrachting en doodslag van de toen 80-jarige mevrouw J. Serné-Dooms. Dat was zijn achterbuurvrouw. VANAF 299,- MIDDELBURG - Een 19-jarige Vlis singer is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een celstraf van 120 dagen waarvan 83 dagen jeugddetentie voor onder meer het plegen van een gewapende overval op 9 ja nuari 2013. Daarnaast moet hij nog enkele ge dragscursussen en - trainingen volgen en komt hij onder toezicht van de jeugdreclassering te staan. Ook moet hij samen met zijn me dedaders 759 euro schadevergoe ding moeten betalen. Het vonnis was conform de eis van officier van justitie Van der Hofstede. Samen met twee kornuiten die al eerder zijn veroordeeld, besloot de Vlissinger om de kluis van Tex- tielsuper Zeeman in Vlissingen leeg te halen. De dag voor de over val stal het trio in Oost-Souburg een auto. Een dag later werd een fietsende medewerkster tegen de grond gewerkt. Onder bedreiging van een bolletjespistool werd zij van haar tas, portemonnee, gsm en sleutels beroofd. Het trio toog naar Zeeman, klungelde wat met de kluis en nam de benen toen het alarm afging. De drie konden worden opge spoord doordat de politie de gesto len telefoon had afgetapt en het drietal met het toestel had gebeld. door Frank van Cooten •S-HEER ABTSKERKE - Openbare ba sisschool De Poel in 's-Heer Abts- kerke telt nog slechts zes leerlin gen. KAPELLE - Vijf leerlingen van de Isaac Beeckman Academie in Kapelle waren gisteren voor een ochtendje gymdocent. Bij wijze van schoolopdracht verzorg den ze een warming-up voor een groep 55-plussers. De vaste instructrice van de senioren had geopperd om dat een keer door leerlingen te laten doen. „Het was heel gezellig en ze waren enthousiast", aldus leerling Milou de Vos. foto Mechteld Jansen 'We moeten 't samen met de natuur doen' door joeri Wisse Pieter Geijsen STON ES ROY ROBSON HUGO BOSS CORNEUANI MANNENMODE MIDDELBURG NIEUWE BURG 12 MIDDELBURG www.bijleveld-mannenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56